Przypominamy, że w dniu 5 marca 2021 r. brytyjski organ nadzoru Financial Conduct Authority (dalej: „FCA”) ogłosił, że z dniem 31 grudnia 2021 r LIBOR JPY 3M – wskaźnik stosowany w umowach –utraci reprezentatywność dla właściwego rynku bazowego, a co za tym idzie przestanie on obowiązywać w obecnej formie.
Utrata reprezentatywności przez LIBOR JPY 3M spowodowała, że FCA skorzystała z uprawnień nadzorczych względem IBA, na skutek czego IBA zmieniła metodę opracowywania LIBOR JPY 3M .
W rezultacie od 1 stycznia 2022 r. LIBOR JPY 3M będzie publikowany zgodnie z nową, zmodyfikowaną metodą, która jest określana jako metoda „syntetyczna”.
Jaki to ma wpływ na umowy zawierające odniesienie do LIBOR JPY 3M po 31 grudnia 2021 r.?
Począwszy od 1 stycznia 2022 roku do określenia oprocentowania w umowach kredytu odnoszących się do LIBOR JPY 3M będzie stosowany wskaźnik syntetyczny LIBOR JPY 3M.
Wskaźnik syntetyczny zastąpi wszystkie odniesienia do LIBOR JPY 3M stosowanego w umowach kredytu w dotychczasowej formie. Będzie on stosowany tak długo, jak długo będzie publikowany, czyli co najmniej do końca 2022 r. Na dzień sporządzenia tej informacji nie jest przesądzone, czy FCA zdecyduje się na wydłużenie obowiązku publikacji syntetycznego LIBOR JPY 3M po 31 grudnia 2022 r.
Dlaczego stosujemy syntetyczny wskaźnik LIBOR JPY?
Zgodnie z komunikatem FCA, zastosowanie syntetycznego wskaźnika LIBOR JPY jest możliwe również w umowach z konsumentami i pozwoli na niezakłócone umów, co najmniej do końca 2022 r.
Syntetyczny wskaźnik LIBOR JPY nie jest nowym wskaźnikiem, tylko jego syntetyczną formą opracowaną według nowej metody opracowanej przez IBA.
Dlatego od 1 stycznia 2022 r. syntetyczny wskaźnik LIBOR JPY 3M będzie mógł być stosowany w umowach, w których do tej pory funkcjonował LIBOR JPY 3M, bez konieczności zawierania aneksu do umowy.
Zgodnie ze komunikatem FCA, stosowanie syntetycznego LIBOR JPY 3M pozwoli na płynne i uporządkowane odejście od wskaźnika LIBOR JPY 3M bez ryzyka destabilizacji rynku.
Informacja o pracach KE w zakresie wyznaczenia z mocy prawa wskaźnika alternatywnego dla LIBOR JPY
Więcej informacji o możliwości stosowania syntetycznego LIBOR JPY oraz metodologii jego obliczania (komunikaty i stanowiska FCA) znajduje się poniżej:
Komunikat FCA w zakresie stosowania syntetycznego LIBOR (16/11/2021)
Komunikat FCA w zakresie metodologii obliczania syntetycznego LIBOR (29/09/2021)
Komunikat KNF w zakresie zaprzestania opracowywania wybranych wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR (26/11/2021)
Komunikat FCA w zakresie syntetycznego LIBOR (24/06/2021)
Dokument konsultacyjny FCA w zakresie metodologii syntetycznego LIBOR (06/2021)
Dokument konsultacyjny BoJ w zakresie kontaktów legacy odwołujących się do LIBOR JPY (09/2021)