Podejrzane oferty sprzedaży w internecie

09.09.2020

Przestrzegamy przed oszustami zamieszczającymi w różnych miejscach w sieci (np. Facebook, OLX itp.) oferty sprzedaży, które wyglądają na wyjątkowo atrakcyjne – zwykle dotyczy to sprzętu elektronicznego, którego cena jest bardzo zaniżona w stosunku do ceny rynkowej (np. Iphone za 100 zł.).

Oferty te można rozpoznać po tym, że kontakt ze sprzedającym jest bardzo ograniczony (np. tylko przez SMS) oraz po sposobie płatności – przestępcy przesyłają link prowadzący do fałszywej strony płatności, gdzie ofiara oszustwa ma wybrać swój bank. Dane logowania wprowadzone na tej stronie oraz kody SMS są przechwytywane i umożliwiają przestępcom przejęcie kontroli nad kontem w bankowości internetowej klienta, co prowadzi do utraty środków zgromadzonych w banku.

Aby nie narażać się na zagrożenia związane z tym scenariuszem oszustwa zalecamy:

  1. Z dużą ostrożnością traktować oferty sprzedaży sprzętu, które bardzo odbiegają od warunków rynkowych.
  2. Zwracać uwagę na sposób kontaktu ze sprzedającym.
  3. Nie korzystać z linków do płatności przesyłanych przez SMS, e-mail lub komunikatory w mediach społecznościowych.
  4. Zawsze uważnie czytać treści SMS-ów autoryzacyjnych przesyłanych przez Bank– każdy taki SMS zawiera w swojej treści dane dotyczące rodzaju transakcji, rachunku odbiorcy i kwoty. Jeśli z treści SMS wynika, że służy do transakcji, której nie chcemy realizować, należy przerwać prowadzone czynności i jak najszybciej skontaktować się z bankiem.

W przypadku wszelkich wątpliwości i podejrzeń dotyczących płatności prosimy o kontakt z naszą Infolinią pod numerem 48 664 919 797.