Przestrzegamy przed wyłudzeniem na koronawirusa

18.03.2020

Drodzy Klienci!

W trosce o bezpieczeństwo środków naszych Klientów przestrzegamy przed fałszywymi informacjami, przesyłanymi głównie za pomocą SMS-ów, odwołującymi się do trwającej epidemii.

Przestępcy w wysyłanych SMS-ach podszywają się pod różne instytucje i nakłaniają do skorzystania z zawartego w SMS-ie linku, który prowadzi do fałszywej strony logowania i płatności – treść może być różnorodna ale zawsze SMS ma doprowadzić do podjęcia próby logowania. Dane dotyczące logowania jak i kody SMS wpisywane przez ofiarę są przechwytywane, co pozwala przestępcom  przygotować przelew z konta Klienta.

Wszystkie te metody będą jednak nieskuteczne jeśli będziemy stosować kilka prostych zasad bezpieczeństwa, co pozwoli na ochronę  środków przed kradzieżą:

Zalecamy zatem:

  1. NIGDY nie korzystać z linków zawartych w wiadomościach przesyłanych SMS-ami, mailami, za pomocą serwisów społecznościowych, czy innych źródeł komunikacji, zwłaszcza jeśli prowadzą do płatności – wszystkie oficjalne informacje są zamieszczane na właściwych witrynach rządowych, żadne organy państwowe nie komunikują tego typu informacji poprzez SMS-y.
  2. ZAWSZE uważnie czytać treści SMS-ów zawierających kody autoryzacyjne – w treści SMS od Banku zawsze jest zawarta informacja do jakiej dyspozycji posłuży kod zawarty w SMS-ie.

Proponujemy również instalację bezpłatnej aplikacji mobilnej Banku i włączenie autoryzacji mobilnej dla dyspozycji zlecanych w Bankowości Internetowej – dzięki temu wszelkie dyspozycje zlecane w Bankowości Internetowej będą wymagały zalogowania i potwierdzenia w aplikacji mobilnej, gdzie szczegóły transakcji są opisane znacznie szerzej niż pozwala na to ograniczona liczba znaków w SMS-ach autoryzacyjnych.

W przypadku podejrzenia że mamy do czynienia z próbą oszustwa prosimy o bezzwłoczny kontakt z Bankiem pod nr. +48 664 919 797  

Poniżej prezentujemy przykłady tego typu fałszywych wiadomości:

  1. Refundacja kosztów obowiązkowych szczepień

     Koroaktu1.png [94.95 KB]

    Po kliknięciu w link pojawia się fałszywa strona przechwytująca dane logowania i wpisywane kody SMS:

     Koroaktu2.png [467.68 KB]

     

  2. Wsparcie żywieniowe:

     Koroaktu3.png [267.53 KB]

     

    Po kliknięciu w link pojawia się fałszywa strona Ministerstwa Zdrowia:

    Koroaktu4.png [131.46 KB]

    Przy podjęciu próby logowania wyświetlany jest fałszywy ekran wyboru banku:

    Koroaktu5.png [196.33 KB]

    Podjęcie próby logowania skutkuje przekazaniem wszystkich wpisywanych danych, w tym kodów SMS przestępcom.

     

  3. Blokada środków celem przekazania do rezerw krajowych:

     Koroaktu6.png [188.07 KB]

    Po kliknięciu w link przechodzimy do fałszywej strony wyboru banku a następnie logowania:

     Koroaktu7.png [458.17 KB]

    Wszystkie wpisywane dane otrzymują przestępcy.

 

Pozdrawiamy,
Zespół Getin Banku