Rada Polityki Pieniężnej – to oni decydują ile zarobi Twoja lokata

Rada Polityki Pieniężnej – to oni decydują ile zarobi Twoja  lokata

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest niezależnym od rządu organem, którego głównym celem jest czuwanie nad stabilnością polskiej waluty. Brzmi to bardzo poważnie, a skutki jej decyzji odczuwasz na co dzień.

Jednym z podstawowych instrumentów wykorzystywanych przez Radę Polityki Pieniężnej są stopy procentowe. Rada podejmuje decyzję o ich podwyższeniu, by walczyć z inflacją, czyli wzrostem cen towarów i usług z których korzystasz na co dzień. Wyższe stopy procentowe spowodują, że banki komercyjne podniosą oprocentowanie kredytów i lokat. Nie będzie Ci się opłacać brać pożyczki, za to chętniej wpłacisz pieniądze na depozyt, bo więcej na nim zarobisz.

Skoro Twoje pieniądze będą sobie rosnąć na lokacie, to mniej ich będziesz miał w portfelu i powstrzymasz się od wielu zakupów, które mógłbyś zrobić, gdyby nie kusząca oferta depozytowa. Niższe zainteresowanie zakupami (niższy popyt) sprawia, że sprzedający nawet nie myślą o podwyższaniu cen, a w skrajnych przypadkach gotowi są na obniżki. Spada więc inflacja.

Stopa procentowa to cena, jaką pożyczkobiorca zapłaci pożyczkodawcy za udzielenie kredytu. W Polsce mamy 4 stopy procentowe banku centralnego, które określają cenę pożyczki udzielanej bankom komercyjnym lub cenę sprzedaży papierów wartościowych:

  • stopa referencyjna: 1,5%
  • stopa lombardowa: 2,5%
  • stopa depozytowa: 0,5%
  • stopa redyskontowa weksli: 1,75%

Ostatni raz stopy były zmieniane w marcu 2015 roku. RPP zadecydowała wtedy o obniżce stóp.

Jeśli gospodarka dynamicznie się rozwija, to RPP powinna dążyć do utrzymania stóp na jak najniższym poziomie. Kredyt stanie się wtedy tańszy, wypłacisz z banku swoje oszczędności, bo dalsze ich trzymanie na lokacie nie będzie Ci przynosiło większych zysków i zdecydujesz się w końcu na zrobienie długo odkładanych zakupów. Dzięki temu zarobią przedsiębiorcy i będą mieli pieniądze na dalsze inwestycje.

Od wysokości stóp procentowych zależy też, ile zapłacisz za walutę innego kraju. Wysokie stopy procentowe sprawiają, że inwestorom zagranicznym opłaca się trzymać swoje oszczędności w polskich bankach. Muszą więc kupić naszą walutę, dzięki czemu umacnia się ona w relacji do innych walut. Oznacza to, że jeśli będziesz chciał kupić w kantorze np. euro, to zapłacisz za nie mniej niż wcześniej.

Odwrotna sytuacja ma miejsce jeśli stopy są niskie. Rośnie ryzyko inflacji i nasza waluta przestaje wtedy być atrakcyjna. Inwestorzy sprzedają ją, przez co złoty się osłabia, a inne waluty stają się droższe.

Jeśli masz kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w złotych, to im niższe stopy procentowe, tym mniejszą ratę płacisz. Jeśli masz kredyt w walucie obcej to lepsze byłyby dla Ciebie wysokie stopy, ponieważ wtedy walutę na spłatę kolejnej raty kupisz taniej.

Pośrednio stopy procentowe wpływają na sporo aspektów Twojego życia, również na wysokość wynagrodzenia. Jak to możliwe? Jeśli stopy są niskie, to kredyty są tanie. Ty kupujesz więcej na kredyt, ale Twój pracodawca ma też dostęp do tańszego kredytowania. Popyt na jego produkty jest większy, bo inni również więcej kupują. Jego interes dobrze się rozwija, dzięki czemu ma środki na nowe inwestycje i podwyżki dla swoich pracowników.

Popularne wpisy na blogu:

Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy