7 najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, szykując dziecko na zimowy wyjazd

7 najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, szykując dziecko na zimowy wyjazd

Niezależnie od tego, czy dziecko pierwszy raz jedzie na zimowisko, czy jest to już dla niego kolejny wyjazd, to zawsze podróż bez rodziców będzie wielkim przeżyciem. Ponieważ rodzice potrafią takim wyjazdem stresować się bardziej niż dziecko, warto trzymać emocje na wodzy i nie wprowadzać nerwowej atmosfery. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko oraz co spakować na ferie.

Z poradnika dowiesz się:

 • co i jak spakować dziecku na wyjazd zimowy
 • ja zadbać o jego bezpieczeństwo
 • dlaczego nie można zapomnieć o polisie na życie

 

 1. Pozytywne emocje

  Zanim zaczniemy pakować dziecko, powinniśmy z nim porozmawiać o wyjeździe i rozwiać jego obawy. Dziecko powinno czerpać radość z samodzielnego wyjazdu i traktować go jako wielką przygodę, a nie karę w postaci rozłąki z rodzicami. Mimo że będziemy daleko warto upewnić dziecko, że będziemy z nim w kontakcie i może na nas liczyć.

   Jeśli jest taka możliwość, warto puszczać dziecko na wyjazdy z kolegami ze szkoły lub podwórka. Zgranej paczce przyjaciół będzie raźniej, łatwiej też im będzie organizować sobie zajęcia w wolnym czasie.

  Warto też sprawdzić wiarygodność  i doświadczenie organizatora wyjazdu, co może nam pomóc w przyszłości uniknąć stresu i rozczarowań związanych z organizacją zimowiska.

   

 2. Ustalenie zasad z organizatorem

  Powinniśmy też ustalić z organizatorem listę niezbędnych dziecku rzeczy, zasady korzystania z telefonu komórkowego (w przypadku starszych dzieci) oraz szczegóły dotyczące kieszonkowego na wyjazd. W przypadku obozów sportowych dowiedzmy się, jaki sprzęt zapewnia organizator, a co powinno mieć dziecko ze sobą. W takim przypadku pamiętajmy też o stroju sportowym.

   

 3. Kieszonkowe

  Ustalmy z dzieckiem  kwotę, jakiej może potrzebować na swoje drobne wydatki a z  organizatorem, czy pieniądze dajemy dziecku, przy przekazujemy opiekunowi.

  Dla trochę starszych dzieci lepszym i wygodniejszym od gotówki rozwiązaniem jest konto bankowe, które w sytuacji nieprzewidzianych wydatków dziecka, możemy szybko zasilić. Konto bankowe to również większe bezpieczeństwo dla pieniędzy dziecka. W przypadku utraty karty płatniczej można ją szybko zastrzec. Zgubiona gotówka zazwyczaj przepada bezpowrotnie.

  Getin Bank w swojej ofercie ma dla dzieci od 13 do 18 lat Konto Proste Zasady Junior oraz Konto Proste Zasady dla młodych osób od 18 do 26 roku życia. Otwarcie i prowadzenie tych rachunków są bezpłatne. Nie płaci się również za kartę płatniczą do konta oraz wypłaty z bankomatów w kraju. Za darmo dziecko skorzysta również z bankowości internetowej i mobilnej oraz zrealizuje w ten sposób przelewy.

   

 4. Pakowanie

  Unikajmy toreb, które dziecko musiałoby nosić w ręku lub nieporęcznych toreb na ramię. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się torba lub walizka na kółkach, a w przypadku starszych dzieci duży, turystyczny plecak. Wielkość dopasujmy do potrzeb dziecka – im mniejszy bagaż, tym łatwiej sobie poradzi. Do bagażu spakujmy mały plecak, do którego dziecko spakuje najpotrzebniejsze rzeczy na wycieczki, czy treningi.

  W pakowaniu pomocna będzie lista, którą publikujemy na końcu poradnika. Można ją dostosować do własnych potrzeb, dopisując rzeczy na jej końcu i wydrukować. Gdy po spakowaniu każde pole na liście zostanie oznaczone, możemy mieć pewność, że nasza pociecha będzie miała ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

   

 5. Ubrania i buty

  Dziecko musi być przygotowane na różne warunki atmosferyczne, a jednocześnie nie może ze sobą zabrać całej szafy ubrań. Bieliznę i skarpetki spakujmy na każdy dzień wyjazdu. W przypadku skarpetek przyda się kilka par więcej, żeby dziecko nie musiało chodzić w przepoconych lub przemokniętych. Pamiętajmy o ubraniu dostosowanym do dyscypliny sportu, którą dziecko będzie uprawiać na feriach. Inne potrzeby będzie miał mały narciarz spędzający pół dnia na stoku, a inne piłkarz trenujący w hali sportowej.

  Buty zimowe i sportowe to minimum. Niektórzy organizatorzy wypoczynku zalecają po 2 pary ze względu na możliwość przemoczenia w zimowych warunkach. Pod prysznic lub na basen niezbędne są klapki.

   

 6. Telefon

  Przede wszystkim ustalmy z organizatorem czy dziecko może na wyjazd zabrać swój telefon i kiedy może z niego korzystać. Młodsze dzieci mają najczęściej kontakt z rodzicami za pośrednictwem opiekuna i korzystają z jego telefonu. Starsze mogą dzwonić do rodziców w określonych godzinach.

  Umówmy się z dzieckiem przed wyjazdem, kiedy będziemy dzwonić. Nawet jeśli organizator wyraża na to zgodę, uzgodnijmy, że dziecko nie będzie miało telefonu cały czas przy sobie (szczególnie na stoku narciarskim czy podczas innych aktywności).

   

 7. Ubezpieczenie

   W przypadku zorganizowanego wypoczynku organizator ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie jego uczestnikom. Zachęcamy do sprawdzenia zakresu ubezpieczenia uwzględnionego w cenie imprezy i w razie potrzeby rozszerzenia jego zakresu poprzez zakup dodatkowej polisy. 

  Pamiętajmy o ubezpieczeniu turystycznym w przypadku wyjazdów za granicę. Warto kupić dodatkowe, indywidualne ubezpieczenie dopasowane do naszych potrzeb. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia, akcji ratunkowej oraz transportu medycznego zarówno w kraju, jak i za granicą. Warto sprawdzić, czy zakres obejmuje także następstwa nieszczęśliwych wypadków i OC. Dobra polisa pokrywa również szkody w przypadku utraty sprzętu sportowego lub bagażu i obowiązuje także w przypadku amatorskiego uprawiania sportów w tym jazdy na nartach, czy snowboardzie. Jeśli chorujesz przewlekle – nie zapomnij sprawdzić czy ubezpieczenie zapewni Ci ochronę na taką okoliczność.

  Ubezpieczenie turystyczne Bezpieczna Wyprawa oferowane za pośrednictwem Getin Banku można szybko wykupić po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. Dostępnych jest kilka wariantów, które można dopasować do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

  Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie od 5 złotych za dzień ochrony w przypadku podróży po całej Europie.

  Pakowania nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Może się okazać, że czegoś brakuje. Jeśli wcześniej zrobimy listę potrzebnych rzeczy, mamy szansę spokojnie uzupełnić ewentualne braki z dziecięcym ekwipunku. W przypadku mniejszych dzieci róbmy listę spakowanych rzeczy, to zwiększa szansę na powrót bagażu w komplecie.

   

  Check lista
  co spakować dziecku na wyjazd zimowy?
  • Dobry humor
  • Ciepła bielizna sportowa
  • Bielizna i piżama
  • Koszulki z krótkim i długim rękawem
  • Ciepła bluza
  • Spodnie sportowe, jeansy, narciarskie
  • Kurtka zimowa i przeciwdeszczowa
  • Buty sportowe, buty zimowe, klapki pod prysznic
  • Szalik lub „komin”, rękawiczki, czapka, kominiarka
  • Strój sportowy
  • Mały termos lub bidon na wodę
  • Przybory toaletowe, kosmetyki, ręcznik
  • Krem ochronny
  • Mały plecak
  • Ulubiona maskotka
  • Ubezpieczenie na życie
  • Kieszonkowe
  • Telefon
  • Lista spakowanych rzeczy
  • ………………………………………
  • ………………………………………
  • ………………………………………
  • ………………………………………
  • ………………………………………
  • ………………………………………

   

   

  Ogólne Warunki Ubezpieczenia Bezpieczna Wyprawa znajdziesz tutaj.
24.06.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Trudno oszacować, ilu Polaków aktualnie pracuje za granicą. Dane GUS z 2017 roku wskazują na ponad 2,5 miliona, choć w ostatnich latach ta liczba mogła się zmienić. Osoby te zarabiają w funtach, euro czy frankach, ale bardzo często myślą o wzięciu kredytu gotówkowego w polskich bankach.