Chargeback czyli jak odzyskać nasze pieniądze

Chargeback czyli jak odzyskać nasze pieniądze

Chargeback, to wyjątkowa usługa, która jest jedną z ważniejszych zalet kart płatniczych. Pozwala odzyskać pieniądze gdy zostałeś oszukany przez sprzedawcę. Zobacz, w jaki sposób skutecznie złożyć reklamację transakcji i uzyskać zwrot środków na rachunek karty. Czym jest chargeback? Oznacza obciążenie zwrotne, czyli anulowanie transakcji dokonanej za pośrednictwem karty płatniczej i to niezależnie od tego, czy jest to karta debetowa czy kredytowa. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zarówno użytkownicy kart wydanych przez Visa, jaki i MasterCard.

Kiedy możesz skorzystać z procedury chargeback?

Pieniądze możesz w ten sposób odzyskać, gdy: · bankomat nie wypłacił Ci pieniędzy lub wypłata nie była pełna, · transakcja została podwójnie naliczona, · rozliczenie transakcji nastąpiło w innej walucie lub w innej kwocie niż potwierdziłeś w procesie sprzedaży, · po zakończeniu procesu sprzedaży zauważyłeś, że naliczona kwota przewyższa wartość transakcji, · towar nie został Ci dostarczony, · nastąpiło obciążenie karty mimo że transakcja została wcześniej anulowana, · sprzedawca obciążył Twoją kartę, pomimo wcześniejszej informacji, że transakcja nie powiodła się i opłaciłeś zakup w inny sposób, · Twoja karta została obciążona za usługę, z której nie skorzystałeś (np. rezerwacja miejsc noclegowych, wypożyczenie samochodu), · otrzymałeś uszkodzoną przesyłkę, · dokonałeś zwrotu zakupionego towaru, ale nie otrzymałeś zwrotu pieniędzy.

Jak najskuteczniej zastosować chargeback?

Skontaktuj się z bankiem, w którym masz zarejestrowaną kartę i podaj niezbędne do reklamacji dane: · imię i nazwisko, · numer karty płatniczej, · datę i godzinę przeprowadzonej transakcji, · adres bankomatu, lub podmiotu gdzie była dokonywana transakcja, · wartość transakcji i walutę, w której została przeprowadzona, · uzasadnienie reklamacji, · jeśli masz taką możliwość dołącz dokumenty, które mogą pomóc w realizacji reklamacji na Twoją korzyść np. wydruk z terminala, albo korespondencję ze sprzedawcą jeśli wcześniej próbowałeś odzyskać pieniądze w tradycyjny sposób. Po przyjęciu reklamacji (do czego bank jest zobowiązany), kontaktuje się on z tzw. agentem rozliczeniowym, a ten zwraca się do sprzedawcy z żądaniem zwrotu pieniędzy. Otrzymasz zwrot, jeśli sprzedawca nie odpowie na reklamację, uzna ją, lub nie będzie w stanie przedstawić dowodów podważających jej zasadność. Jeśli sprzedawca udowodni, że transakcja została zrealizowania poprawnie Twoja reklamacja zostanie odrzucona.

31.01.2020 | Getin Bank | 7 minut czytania
Niezależnie od tego, czy dziecko pierwszy raz jedzie na zimowisko, czy jest to już dla niego kolejny wyjazd, to zawsze podróż bez rodziców będzie wielkim przeżyciem. Ponieważ rodzice potrafią takim wyjazdem stresować się bardziej niż dziecko, warto trzymać emocje na wodzy i nie wprowadzać nerwowej atmosfery. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko oraz co spakować na ferie.