Co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny?

Co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to bardzo pomocny produkt finansowy. Ważne, aby był tani i na czytelnych zasadach dla kredytobiorcy. W przeciwnym razie nie tylko nie pomoże, ale i może zaszkodzić.

Kilka kredytów na koncie, wyczerpany limit karty kredytowej – taka sytuacja może poważnie zaburzyć płynność finansową każdego z nas. Wiele osób wpada w pętlę zadłużenia i nie potrafi samodzielnie się z niej wydostać. Z pomocą może im przyjść bank, który oferuje kredyt konsolidacyjny. 

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt przeznaczony na spłatę bieżących zadłużeń, w tym kredytu gotówkowego, zadłużenia karty kredytowej, kredytu na zakup sprzętu AGD. Ma on na celu obniżenie miesięcznej kwoty zobowiązań poprzez wydłużenie okresu spłaty. Definicja prosta i w zasadzie wyczerpująca kwestie zawiłości tego produktu finansowego. Czy aby na pewno?

Celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie miesięcznego zobowiązania wobec wszystkich wierzycieli. Dokonuje się tego za pomocą jednej, niższej raty w banku, w którym taki kredyt wybierzemy. Jeśli do tej pory kwota, jaką musieliśmy przeznaczyć na spłatę zobowiązań wraz z odsetkami i innymi kosztami wynosiła np. tysiąc złotych, to kredyt konsolidacyjny pozwoli nam ją obniżyć do realnej kwoty, jaką możemy płacić. Może to być nawet i połowa dotychczasowych rat. Oczywiście nie ma nic za darmo. Kredyt konsolidacyjny zmniejsza nasze zobowiązania do jednej, akceptowalnej nas raty, ale nie zmniejsza naszych zobowiązań. W zasadzie jest całkowicie odwrotnie.

Zmniejszenie koniecznych do spłaty zobowiązań powoduje, że nadwyżkę trzeba spłacić w przyszłości. A zatem, jeśli dotychczasowe kredyty mielibyśmy spłacać przez 5 lat, to kredyt konsolidacyjny może wydłużyć ten czas do lat 7, a nawet dłużej. Oczywiście to tylko przykład, ale pokazuje, czym jest owa konsolidacja. To kredyt bardzo często droższy niż te, które zawieraliśmy na początku naszej historii kredytowej i trzeba o tym pamiętać. Kredyt konsolidacyjny to koło ratunkowe dla wielu kredytobiorców, ale nie rozwiązanie wszystkich kłopotów osób zaciągających kredyty.

Jak się ubiegać o kredyt konsolidacyjny?

W banku, w którym będziemy się starali o kredyt konsolidacyjny, należy złożyć szereg dokumentów, m.in. musimy podać dokładne informacje, jakie kredyty chcemy konsolidować. To ważna informacja dla banku. Dowiemy się wtedy, czy bank jest skłonny dane zobowiązanie włączyć w zakres konsolidacji.

Druga kwestia to umowa z pracodawcą, jaką musimy mieć, aby strać się o kredyt. Część banków, widząc nasze problemy ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, może nieprzychylnie patrzeć na umowę cywilnoprawną. Umowa o pracę na czas nieokreślony, jako stabilne źródło dalszego finansowania naszego kredytu, będzie dużo lepszą kartą przetargową przy negocjacjach z bankiem. W niektórych sytuacjach, gdy bank nie ma pewności co do naszej przyszłej wypłacalności, może zaproponować formę dodatkowego zabezpieczenia, w postaci bankowych zastawów, poręczeń czy zakupu nie zawsze taniego ubezpieczenia.

Na koniec składając wniosek o kredyt konsolidacyjny warto spojrzeć na te aspekty, które naturalne są przed wyborem np. kredytów gotówkowych. Warto sprawdzić nie tylko oprocentowanie, ale też RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Być może okaże się, że lepiej i taniej te pieniądze będzie pożyczyć od dobrych znajomych, czy rodziny, niż od banku.

Niezależnie od plusów i minusów kredytu konsolidacyjnego, jest to jedna z dobrych możliwości rozwiązania poważnych kłopotów finansowych. Daje dodatkowy oddech i nowe siły do sprostania życiowym przeciwnościom. Jest bezpieczną formą wyjścia z długów, czego nie można powiedzieć o pożyczkach z parabanków. Kredyt konsolidacyjny w banku, w niektórych przypadkach pomoże rozwiązać te problemy. 

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy