Czy wysokość pensji ma znaczenie przy udzielaniu kredytu gotówkowego?

Czy wysokość pensji ma znaczenie przy udzielaniu kredytu gotówkowego?

Wiele osób uważa, że posiadanie wysokich zarobków powinno otwierać drzwi w każdym banku, do którego zdecydujemy się udać  po kredyt. Niestety – lub na szczęście – bank pożyczając nam pieniądze bierze wiele innych czynników pod uwagę. Jakich? Tego dowiesz się z naszego poradnika.  

Mało zarabiam, czy mam szansę na kredyt gotówkowy?

Minimalna pensja w Polsce wynosi aktualnie 2600 złotych brutto. Czy zarabiając takie pieniądze możemy liczyć na pozytywną decyzję banku w sprawie kredytu gotówkowego? Oczywiście, że tak. Kalkulatory kredytowe, dostępne na wielu stronach banków czy serwisów internetowych, potwierdzają, że możemy liczyć na niewielką kwotę kredytu gotówkowego (nawet gdy wpiszemy w kalkulatorze m.in. koszty utrzymania oraz opłaty za mieszkanie). Należy jednak pamiętać, że jest to pewnego rodzaju symulacja, która choć może być pomocnym narzędziem, nie da jednak żadnej gwarancji. Bank udzielając kredytu bierze pod uwagę też wiele innych czynników, pozwalających ocenić realną zdolność kredytową klienta.  Jest to oczywiście dochód brutto, koszty utrzymania, opłaty za mieszkanie, wszelkie składki ubezpieczeniowe, raty innych kredytów i inne koszty życia. Co więcej ważne będzie oprocentowanie kredytu, jak również liczba oraz wysokość rat, na które chcemy pożyczyć pieniądze. Bank zajrzy również do Biura Informacji Kredytowej, chcąc dowiedzieć się jak do tej pory spłacaliśmy swoje zobowiązania, czy nie mieliśmy problemów z uregulowaniem zobowiązań, pozyskaniem kredytów w innych bankach.

Konto w banku będzie atutem

Klient będzie też musiał się wykazać „dobrą” umową o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Może być również umowa zlecenie czy o dzieło, ale w tym wypadku długoletnia współpraca z pracodawcą będzie atutem. Na koniec nie bez znaczenia dla banku będzie to, czy jesteśmy wieloletnim klientem, czy przychodzimy do banku po raz pierwszy. Tu polityka instytucji finansowych jest różna. Jeśli jesteśmy klientami to w zasadzie bank wie o nas wszystko. Jeśli nie jesteśmy klientami banku, może on mieć dla nas pewne dodatkowe propozycje. Na przykład może poprosić nas o przeniesienie rachunku, na który otrzymujemy pensję. Podsumowując, osoba z niskimi zarobkami może liczyć na kredyt, ale będzie on zapewne w niskiej kwocie, dostosowanej do pensji i zdolności spłacenia tego kredytu.

Czy wysoka pensja jest gwarantem wysokiego kredytu?

Skoro osoba o niskich zarobkach dostanie kredyt, to czy zamożni klienci mogą ubiegać się o podobny produkt finansowy? I tak, i nie. Po pierwsze wysokość zarobków określa oczywiście naszą zdolność kredytową, ale jej nie definiuje wprost. Ważne są również inne czynniki, np. inne zobowiązania. Skoro zarabiamy dużo pieniędzy, to możemy mieć na przykład bardzo duże wydatki. Utrzymanie drogich aut czy mieszkań, miesięczne wydatki rzędu kilku tysięcy złotych, zakupy drogich gadżetów. To wszystko widać w bankowych wyciągach. Dodatkowo  bank również sprawdzi w historię w BIK, czy klient nie ma zaległości w spłatach kredytów w innych bankach, czy do tej pory radził sobie z tym procesem i czy nie ukrył żadnych dodatkowych zobowiązań. Teoretycznie banki powinny śmiało powierzyć zamożnemu klientowi dodatkowe pieniądze. Jednak ważnym aspektem w tym momencie może być też sposób pozyskiwania pieniędzy. Jeżeli klient zarabia je na przykład jako aktor czy fotograf, prowadzi własną działalność lub pracuje na kontraktach, to może się okazać, że jest to gorzej widziana forma zatrudnienia niż np. umowa o pracę na czas nieokreślony z jednym pracodawcą od wielu lat.

Gdzie udać się po dodatkowe pieniądze? Z pewnością tam, gdzie koszty kredytu są niskie. Wystarczy, że klient uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło i wyrazi zgody marketingowe. Kredyt z RRSO 8,5 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 22.08.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie), oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Więcej informacji na temat kredytu gotówkowego.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy