Dlaczego kredyt gotówkowy lepiej wziąć w banku niż w parabanku?

Dlaczego kredyt gotówkowy lepiej wziąć w banku niż w parabanku?

Wydawałoby się, że to pytanie w 2020 roku nie będzie musiało być przedmiotem dyskusji. Nadal jednak wielu Polaków z pożądaniem spogląda na parabankowe oferty pożyczek. Dowiedz się, dlaczego lepiej wziąć kredyt gotówkowy w banku niż pożyczkę w parabanku.

Raport Kredyt Trendy z marca 2020 roku, opracowany przez Biuro Informacji Kredytowej, nie pozostawia złudzeń. Polacy niezmiennie „kochają” pożyczki pozabankowe, choć trend wzrostowy na szczęście się zatrzymał. Firmy pożyczkowe w 2019 r. raportowały do BIK o udzieleniu 2,5 mln pożyczek na łączną kwotę 7,1 mld złotych. Są to wyniki zbliżone do 2018 r. Liczbowo oznaczają one wzrost o 0,8 proc., jednak wartościowo nastąpił spadek rok do roku o 3,4 procent.

Ten wzrost liczby i kwot transakcji zauważalny był kilka lat temu. W latach 2015-2017 wartość udzielanych pożyczek wzrosła pięciokrotnie. Jak twierdzi Biuro Informacji Kredytowej, prawdopodobnie wynikał on z zacieśniania współpracy firm pożyczkowych z BIK-iem, skutkiem czego część wzrostów wynikała z ujawniania transakcji nowych uczestników wymiany informacji. Obecnie wzrosty liczby raportowanych transakcji nie występują. Brak wzrostów sektora, oprócz stabilizacji poziomu współpracy firm z BIKiem, prawdopodobna wiąże się też z nieprzychylnym dla firm pożyczkowych otoczeniem regulacyjnym.

Kredyt bankowy a umowa pożyczki?

Należy pamiętać, że podstawową różnicą pomiędzy umową pożyczki a kredytem bankowym są regulacje prawne, które ich dotyczą. Pożyczka regulowana jest w kodeksie cywilnym, choć podlega także przepisom ustawy o kredycie konsumenckim, w szczególności co do odsetek i kosztów. Umowa kredytowa podlega przepisom ustawy prawo bankowe i również ustawy o kredycie konsumenckim. Innymi słowy, w Polsce kredytu może udzielić bank oraz SKOK, ale żaden inny podmiot nie ma do tego prawa.

Warto jednak odczarować nieco „złą legendę” parabanków. W związku ze zmianami w prawie, firmy pożyczkowe, które oszukują klientów lub bezpośrednio wprowadzają w błąd, to margines ścigany przez służby. Większość firm zrzeszonych w różnych związkach i federacjach przyjęło odpowiednie „dobre praktyki”, udziela pożyczek zgodnie z obowiązującym prawem, a dzięki współpracy z BIK, odsiewa klientów, którzy mogą mieć problemy ze spłatą pożyczki. Jest jednak jeden problem.

Pożyczki z parabanków są droższe niż kredyt gotówkowy w banku

Skoro kwestie regulacji są w zasadzie określone, to w czym tkwi problem parabanków? W ich kosztach. Okazuje się, że pożyczki parabankowe są po prostu dużo droższe niż kredyt bankowy. Aby zobrazować, jak bardzo, posłużmy się takim przykładem. Kredyt w banku na tysiąc złotych jest produktem bardzo kosztownym, bo obsługa i marża takiego kredytu w stosunku do pożyczanej kwoty są bardzo wysokie (sięgają około 25 proc. całej kwoty pożyczki). Natomiast dla parabanków to dopiero początek zarobku.

Podsumujmy zatem. Banki pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oferują produkty finansowe bezpieczne i stosunkowo tanie w porównaniu do ofert parabanków. Za bankami stoi sieć oddziałów oraz infolinie, czaty, za których pośrednictwem klient może zadać pytanie lub przesłać wniosek. Wiele firm parabankowych to tylko biznes w sieci lub skrytki pocztowe bez konkretnej siedziby, bez oddziału.

Na koniec warto pamiętać, że UOKiK, niejako odpowiedzialny za ochronę konsumentów na rynku, nadal podejmuje działania wobec nieuczciwych firm pożyczkowych. Proceder ten dotyczy np. niewłaściwego rozliczenia przy wcześniejszej spłacie pożyczki,  czy zawyżania wysokości pozaodsetkowych kosztów pożyczki. Pojawiają się też zarzuty sztucznego wydłużania okresu spłaty pożyczki oraz tzw. kar umownych.

To pokazuje, że wiele parabanków nadal nie rozumie idei działania na rynku pożyczkowym, zaburzając obraz firm, które w większości działają legalnie, transparentnie i uczciwie. Klient, który pożycza pieniądze od parabanku czy z banku musi być traktowany uczciwie, zgodnie z prawem i musi czuć się bezpiecznie, podpisując taką, czy inną umowę.

Dlatego większość Polaków nadal uznaje bank jako jedyny, bezpieczny i uczciwy sposób pozyskania dodatkowych pieniędzy, bez obawy o zawyżone koszty czy horrendalne kary umowne wynikające ze spisanej umowy. Ponadto kredyt bankowy jest po prostu tańszy od pożyczki w parabanku, stąd niesłabnące zainteresowanie tą formą kredytowania.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy