Finansowe grzechy młodych

Finansowe grzechy młodych

Młodość ma swoje prawa.  Jednak błędy finansowe popełnione już na starcie dorosłego życia mogą nas sporo kosztować w przyszłości. Czego młodzi nie wiedzą o pieniądzach i jakie błędy popełniają najczęściej? Sprawdzamy i podpowiadamy, jak ich unikać.

 

Zgodnie z Europejskim Raportem Płatności Konsumenckich 54% młodych Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa jest coraz lepsza. Autorzy badania wyjaśniają, że głównie jest to spowodowane większą świadomością odnośnie do korzystania z szybkich pożyczek. Coraz więcej osób rozumie, że mimo łatwego do nich dostępu, młodzi z niepewną sytuacją finansową nie powinni ich brać. O czym jeszcze pamiętać, aby już na starcie dorosłego życia zapanować nad własnymi pieniędzmi?

 

Brak konta bankowego

Wydaje się to kuriozalne, ale zgodnie z badaniami NBP z 2017 r. aż 32% osób w wieku od 18 do 24 lat nie posiada konta bankowego. Zdecydowana większość dlatego, że go nie potrzebuje. To jeden z poważniejszych finansowych błędów młodości. Dobrze dobrane konto pozwala:

  • kontrolować wydatki,
  • płacić kartą,
  • w razie potrzeby wypłacać gotówkę z bankomatów,
  • bezpiecznie przechowywać pieniądze,
  • zyskiwać rabaty w różnych sklepach i punktach usługowych.
  •  

Brak pracy

Dopiero dzięki pierwszym samodzielnie zarobionym środkom zyskujemy szacunek do pieniędzy. Jeśli dostajemy je od rodziców, to dużo łatwiej nam się je wydaje. Warto więc już na początku studiów znaleźć sobie pracę, nawet dorywczą. Nauczymy się nie tylko rozsądnie wydawać gotówkę, ale zdobędziemy pierwsze doświadczenia  zawodowe.

 

Pomijanie budowania zdolności kredytowej

Kiedy jesteśmy na studiach, często wydaje nam się, że nigdy nie weźmiemy kredytu, zwłaszcza hipotecznego, który spłacać trzeba będzie przez kilkadziesiąt kolejnych lat.! Niestety, po jakimś czasie nasze oczekiwania rosną i musimy zmierzyć się z rzeczywistością. Rzadko udaje się uzbierać środki na własne lokum bez wsparcia z banku. A bez historii kredytowej bardzo trudno jest uzyskać tak wysokie finansowanie.

Dlatego już na początku dorosłego życia warto wziąć jakiś sprzęt (np. laptopa potrzebnego do nauki) na raty albo zawnioskować o kartę kredytową. Kredyty studenckie mają co prawda niski limit, ale łatwo je uzyskać nawet przy małych dochodach.

ikona_wykrzyknik.png [1.75 KB]  Pamiętajmy, aby spłacać zobowiązania regularnie. Dzięki temu, gdy przyjdziemy do banku po kredyt hipoteczny, łatwiej go uzyskamy, bo bank będzie wiedział, że terminowo spłacamy raty.

 

Brak oszczędności

Szczególnie kiedy wyprowadzamy się od rodziców, bardzo łatwo jest wpaść w wir imprez, stołowania się na mieście czy przypadkowych zakupów. Jednym z głównych finansowych grzechów młodych jest właśnie to, że wydają wszystkie otrzymane albo zarobione środki. Oczywiście warto serwować sobie od czasu do czasu przyjemności, ale najlepiej zaplanować na nie budżet już na początku miesiąca, aby po kolejnej imprezie nie skończyć z debetem na koncie.

 

Pochopne wybieranie produktów finansowych

Pierwsze lepsze konto albo lokata, którą polecił pracownik banku podczas akcji promocyjnej na uczelni? Młodzi bardzo często wybierają produkty finansowe bez wcześniejszej analizy i porównania kilku ofert. Potem okazuje się, że są posiadaczami lokaty z oprocentowaniem 0,5%, a za konto muszą płacić 5 zł miesięcznie.

ikona_wykrzyknik.png [1.75 KB]  Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, warto sprawdzić oferty różnych banków. Może się okazać, że znajdziemy dużo lepsze warunki.

Co zrobić, żeby uniknąć tych błędów? Jak najwcześniej samemu odpowiadać za własne finanse. Dopiero w praktyce nauczymy się, co przynosi nam najwięcej korzyści, a co powoduje, że musimy potem słono zapłacić. A podstawą jest założenie konta bankowego, które pozwoli zarządzać dochodami i mieć kontrolę nad wydatkami. 

 

¹ Prowadzenie Konta Proste Zasady to prowadzenie rachunku płatniczego w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 14 lipca 2017 r. ws wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym.

Popularne wpisy na blogu:

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Czy to się opłaca?
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy