Gdzie szukać korzystnego kredytu na wymianę pieca?

Gdzie szukać korzystnego kredytu na wymianę pieca?

Jesteś właścicielem pieca starego typu i uchwała antysmogowa narzuca na ciebie obowiązek wymiany urządzenia na kocioł klasy 5.? Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz skorzystać z dofinansowania, możesz pozyskać środki w inny sposób. Zainteresuj się specjalnym kredytem gotówkowym, dzięki któremu nabędziesz piec spełniający wymogi ustawowe. Sprawdź, gdzie go szukać i na co zwracać szczególną uwagę.

Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, w sprzedaży dostępne są wyłącznie kotły klasy 5. Oznacza to, że wszystkie piece niespełniające wymogów należy niezwłocznie wymienić.

Kotły klasy 5. – czym się charakteryzują?

Klasa 5. oznacza piece najwyższej klasy, które cechuje niska emisyjność pyłów szkodliwych zarówno dla ogółu środowiska naturalnego, jak i dla ludzi. Ponadto charakteryzują się one długim utrzymywaniem ciepła. Nie bez znaczenia jest także większa oszczędność związana z użytkowaniem tego typu pieców – mniejsze zużycie paliwa pozwala na dokonywanie rzadszych zakupów surowca opałowego.

Wymiana pieca – terminy

O terminach wymiany pieca klasy 3. lub 4. na kocioł 5. klasy informuje uchwała antysmogowa dla poszczególnych miast. Dlatego daty ostatecznej wymiany kotła mogą się różnić w zależności od tego, jaki region zamieszkujesz. Wiele zależy od rodzaju pieca oraz okresu jego eksploatacji.

W sytuacji „podbramkowej” są właściciele kotłów bezklasowych użytkowanych powyżej 10 lat. Wówczas mają oni obowiązek dokonania wymiany pieca w terminie do 31 grudnia 2021. Natomiast osoby posiadające kotły klasy 3. lub 4. mogą poczekać z zakupem nowego urządzenia nawet do 31 grudnia 2027 roku.

Kredyt gotówkowy na wymianę pieca – to możliwe?

Konieczność wymiany pieca starego typu na kocioł klasy 5. oznacza spore wydatki – rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. O ile część środków można pozyskać w ramach dofinansowania, o tyle znaczną część trzeba wnieść we własnym zakresie.

Wiele osób zastanawia się nad zasadnością wzięcia kredytu gotówkowego. Jest to jedna z opcji, ponieważ taka forma wsparcia umożliwia przeznaczenie środków na dowolny cel – w tym zakup pieca 5. klasy.

Trzeba jednak pamiętać, że oferta kredytów gotówkowych skierowana jest to osób:

  • wykazujących odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • mających stałe źródło dochodów,
  • mogących wykazać się dobrą historią kredytową.

Musisz więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację materialną, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Warto przy tym rozejrzeć się za specjalnymi ofertami, dzięki którym kredytowanie zakupu pieca będzie dużo korzystniejsze. Za przykład może posłużyć Kredyt EKO dostępny w Getin Banku – z RRSO wynoszącym 7,9% (kalkulacja dokonana na dzień 8.03.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie). Ma charakter kredytu gotówkowego, który skierowany jest do osób zamierzających zakupić i zamontować urządzenia lub instalacje do pozyskiwania energii produkowanej z odnawialnych źródeł. W ten sposób można więc sfinansować np. zakup kotła na biomasę. Oprocentowanie kredytu w dniu podpisania umowy kredytowej wynosi 7,2% , zostanie obniżone do 5,99% w przypadku dostarczenia faktury zakupowej urządzenia (dokument musi być wystawiany na kredytobiorcę – w języku polskim).

Jak wybrać dobry kredyt na wymianę pieca?

Właściwie każdy kredyt gotówkowy daje Ci możliwość pozyskania środków z możliwością przeznaczenia ich na zakup pieca najwyższej klasy. Warto jednak mieć świadomość, że oferty mogą się znacznie różnić – nawet, jeśli oprocentowanie wydaje się oscylować na podobnym poziomie.

Jeśli zależy ci na wyborze dopasowanego kredytu gotówkowego, dobrze jest poświęcić chwilę na przeanalizowanie kilku ofert pod kątem poniższych parametrów.

  • Koszty finansowania

Warto porównać nie tylko oprocentowanie, ale również koszty pozaodsetkowe. Dlatego należy zwrócić uwagę na RRSO – roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Im niższa, tym z reguły niższa całkowita suma do spłaty.

  • Okres kredytowania

Im dłuższy czas na spłatę, tym mniejsza miesięczna rata. Jeśli zależy ci na tym, aby zobowiązanie nie było obciążeniem finansów, wybierz kredyt z okresem finansowania nawet do 10 lat.

  • Kwota kredytu

Chociaż to, jak duży kredyt gotówkowy otrzymasz zależy od twojej zdolności kredytowej, zwróć uwagę na maksymalną kwotę finansowania. Powinna być nie niższa niż cena konkretnego modelu pieca klasy 5.

Nawet jeśli masz wysoką zdolność kredytową, a kocioł kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, nie zaciągaj finansowania wyższego niż twoje potrzeby. Dzięki temu będziesz w stanie bez problemu dotrzymać terminów – nawet wtedy, gdy w trakcie doznasz ewentualnych zawirowań finansowych.

Pamiętaj! Wybór kredytu gotówkowego na zakup pieca najwyższej klasy nie może być dziełem przypadku. Tymczasem pośpiech, który towarzyszy osobom zobowiązanym do jak najszybszej wymiany urządzenia, nie jest dobrym doradcą. Poświęć więc chwilę, aby dotrzeć do ofert kredytowych przeznaczony na zakup sprzętu, którego praca wiąże się z ograniczeniem negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

 

10.08.2021 | Getin Bank | 5 minut czytania
Dowiedz się, czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na wakacje i czy samo ubezpieczenie turystyczne wystarczy. Zapraszamy!