Historia kredytowa w BIK: czy warto brać kredyty czy lepiej mieć czystą kartę?

Historia kredytowa w BIK: czy warto brać kredyty czy lepiej mieć czystą kartę?

„Jak najdalej od wszelkich kredytów”, „Lepiej nie pożyczać”. Często takie słowa padają z ust naszych bliskich, rodziny lub przyjaciół. Czy rzeczywiście pożyczanie pieniędzy z banku jest złe? A może to sposób na realizację swoich planów, marzeń, a przy okazji zwiększenie szansy na lepsze warunki kredytowe w przyszłości?

Kredyt gotówkowy to jeden z najprostszych, najpopularniejszych i najbezpieczniejszych produktów finansowych. Banki pożyczają pieniądze, gdy są przekonane, że kredytobiorca nie będzie miał problemów ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Jego wysokość dostosowana jest do możliwości finansowych kredytobiorcy.

Jednak wiele osób nie chce się zapożyczać się w bankach, uznając, że jest to bardzo niepraktyczny sposób pozyskiwania pieniędzy. „Jeżeli mnie nie stać na nowe meble, telefon czy samochód, to znaczy, że nie powinienem niczego kupować”. To oczywiście bardzo dobra życiowa zasada, która ma odzwierciedlenie w ludowym powiedzeniu „dobry zwyczaj, nie pożyczaj”. Oczywiście, o ile nasze środki finansowe i comiesięczne wpływy pozwalają na realizację podstawowych potrzeb życiowych. Sytuacja może się zmienić, gdy pojawią się jakieś nowe, czasem nieoczekiwane wydatki, np. naprawa lub wymiana samochodu, remont mieszkania, konieczność opłacenia studiów, sfinansowanie wymarzonej wycieczki. W takiej sytuacji pomocny może być kredyt gotówkowy.

Potrzebujesz pieniędzy? Kredyt gotówkowy to dobry pomysł

Jeżeli nasza sytuacja wymaga pożyczania pieniędzy z banku, to nie powinniśmy rezygnować z tego typu ofert. W szczególności, jeśli są to oferty atrakcyjne pod kątem marż jak i prowizji. Kredyt z RRSO 8,5 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 22.08.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie), oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Więcej informacji na temat kredytu gotówkowego.

Czy historia kredytowa ma wpływ na przyjęcie wniosku o kredyt?

Korzystanie z kredytów bankowych to jednak nie tylko łatwy, szybki i bezpieczny sposób na pozyskanie gotówki. To czy możemy się starać o kredyt zależy zazwyczaj od naszej historii kredytowej, analizowanej przez Biuro Informacji Kredytowej. Informacje, jakie zbiera o nas BIK, to przede wszystkim historia spłaty naszych zobowiązań. Jeśli jest ona dobra, o wiele łatwiej będzie uzyskać kredyt, czy to gotówkowy, czy hipoteczny. Nie mówiąc już o kartach kredytowych.

Czysta karta w BIK w postaci braku zaciąganych pożyczek, kredytów, kart może spowodować, że dla banku nie będziemy wiarygodni. Czasem lepiej mieć lekki problem ze spłatą kredytu w przeszłości niż nie korzystać z takich produktów w ogóle. Taki scoring kredytowy (czyli ocena wiarygodności kredytowej) prowadzony przez BIK będzie wyższy dla osoby, która ma na koncie kilka zaciągniętych i spłaconych kredytów, niż w przypadku osoby, która nie zaciągała kredytów w bankach w ogóle.

Podsumowując, kredyt jak każdy produkt bankowy jest dla ludzi, warto z niego korzystać, pozwala bowiem realizować marzenia, ale i uwiarygadniać się w oczach banku. Nigdy nie wiadomo, kiedy kredyt gotówkowy czy hipoteczny może nam się przydać. Na taką sytuację warto być przygotowanym.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy