Jak dostać swój pierwszy kredyt w banku?

Jak dostać swój pierwszy kredyt w banku?

Pierwszy kredyt w banku jest jak pierwszy ważny egzamin w życiu lub pierwsza praca. Zanim zaczniemy się o niego ubiegać, warto się dobrze przygotować. Poczytajmy trochę o tego typu produktach bankowych, dowiedzmy się, jakie trzeba spełnić warunki i na co możemy liczyć.

Pierwszy kredyt w banku to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj przed takim wyborem stają młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dorosłym życiem. Pierwsza praca, pierwsze pieniądze i pierwsze mniejsze lub większe potrzeby. Czasem trudno je zrealizować, kiedy większość pieniędzy wydajemy na wynajem mieszkania, żywność, dojazdy, naukę czy drobne przyjemności. Co prawda rodzice mogą pomóc w takiej sytuacji, ale większość młodych osób stara się być niezależnymi od rodziców i samodzielnie decydować o swoim życiu.

Pieniądze na realizację bieżących potrzeb (np. nowa pralka, lepszy komputer czy samochód potrzebny do pracy) można pozyskać w bezpieczny sposób, przy minimum formalności. Jednak wiele osób boi się przejść przez procedury bankowe, bo nie wie, jak one wyglądają. Wyjaśniamy więc, od czego trzeba zacząć.

Pierwszy kredyt w banku: zacznij od wyboru banku

Pierwszy krok, jaki należy zrobić, to wybrać bank, w jakim chcemy wziąć kredyt. Nie jest to decyzja łatwa. Czy wybrać bank, w którym mamy bieżący rachunek bankowy, czy może skorzystać z oferty innego? Zawsze warto zapoznać się z ofertą kredytową oferowaną przez nasz macierzysty bank. Ale należy pamiętać, że nie musimy z niej korzystać. To, co jest istotne, to informacja, czy koszty związane z takim kredytem są niskie. Warto rozejrzeć się za najtańszymi rozwiązaniami na rynku, skorzystać z internetowych porównywarek kredytowych.

Pierwszy kredyt w banku: ile chcesz pożyczyć?

Jeśli już wybierzemy bank, to warto sprecyzować własne potrzeby i zastanowić się, ile pieniędzy chcemy pożyczyć, na jaki okres (ile rat), oraz jak pozyskać wszystkie potrzebne dokumenty. W tym celu warto zapoznać się z ofertą kredytową wybranego banku, skorzystać z jego kalkulatorów kredytowych i sprawdzić w regulaminie, jakie dokumenty są przez tę instytucję finansową wymagane. Niektóre banki umożliwiają złożenie wniosku o kredyt online, inne wolą kontakt bezpośredni. Ale – co istotne – w obu sytuacjach formalności są uproszczone do minimum.

Pierwszy kredyt w banku: jakie są koszty kredytu?

Niestety wiele osób nie wie, na czym polega kredyt i skąd się biorą jego koszty. Zanim złożycie wniosek o kredyt, warto zadać sobie kilka pytań, np. ile kosztuje taki kredyt, co się na ten koszt składa, jakiej wysokości będzie rata oraz jaki jest całkowity koszt kredytu.

Jednym z elementów składowych kosztu kredytu jest oprocentowanie. Składa się ono z dwóch elementów – marży i stopy referencyjnej. O ile ta druga wartość wynika wyłącznie z decyzji Rady Polityki Pieniężnej, o tyle marża banku może być zróżnicowana. Jej wysokość zależy od tego, ile bank będzie chciał zarobić na kredycie, a jej wartość zostanie wpisana do umowy kredytowej. To właśnie dzięki oprocentowaniu wiemy, jakie odsetki od kredytu zapłacimy. Na ich podstawie jest też ustalana wysokość miesięcznej raty. 

Drugim elementem kredytu jest prowizja. Banki w zamian za pożyczenie pieniędzy oraz obsługę kredytu czasem wymagają od klienta wniesienia dodatkowych opłat/prowizji. Warto też zapoznać się z RRSO. To rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu ponoszony przez klienta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Składa się na nią oprocentowanie i prowizja oraz inne koszty, które wiążą się z udzieleniem kredytu jak np.: ubezpieczenie.

Pierwszy kredyt w banku: ile bank zechce nam pożyczyć

Jeśli bierzecie swój pierwszy kredyt, to bank niewiele o was wie. Nie macie historii kredytowej w BIK, więc bank nie wie, jak do tej pory radziliście sobie ze spłatą zadłużenia, czy jesteście rzetelnymi i czy na czas spłacacie zobowiązania. Dlatego pierwszy kredyt gotówkowy jest pewnego rodzaju loterią. Stąd oferta bankowa nie będzie opiewała na wysoką sumę.

Oczywiście bank zwróci uwagę na waszą sytuację finansową, m.in. na wysokość zarobków, rodzaj umowy o pracę, pozytywną historię zobowiązań np. wobec operatorów telekomunikacyjnych.

Pierwszy kredyt gotówkowy jest pewnego rodzaju sprawdzianem, jak klient poradzi sobie z jego spłatą. Dzięki niemu możemy zbudować odpowiednią historię kredytową na przyszłość, kiedy będziemy się ubiegali np. o kredyt hipoteczny.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy