Jak podejmować dobre decyzje finansowe? Przeczytaj nasz poradnik

Jak podejmować dobre decyzje finansowe? Przeczytaj nasz poradnik

Na utrzymanie płynności finansowej wpływa wiele czynników, m.in. umiejętność podejmowania trafnych decyzji związanych z domowym budżetem. Jeśli ci na tym zależy, ale nie wiesz od czego zacząć, wykorzystaj poniższe wskazówki. Dzięki nim będziesz wiedzieć, jak wykorzystywać zgromadzone środki.

Nie każdy dysponuje wiedzą z zakresu edukacji finansowej, w efekcie czego nie wszystkie podejmowane decyzje są słuszne. Wcale jednak nie trzeba być finansistą lub ekonomistą, aby umiejętnie zarządzać domowym budżetem. Wystarczy zaledwie kilka ogólnych wskazówek pomocnych w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych.

Naucz się patrzeć długofalowo

Chociaż wiele osób stosuje się do zasady „tu i teraz”, dobre zarządzanie domowym budżetem powinno uwzględniać patrzenie w długofalowej perspektywie. Jeśli z niecierpliwością oczekujesz na miesięczne wynagrodzenie i wydajesz je do ostatniej złotówki, trudno będzie ci zabezpieczyć się finansowo w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Być może teraz nie potrzebujesz „worka” oszczędności, bo masz stabilną pracę i dobrze zarabiasz. Jednak co się stanie, gdy nagle stracisz zatrudnienie lub poważnie zachorujesz? Chociaż to mocno pesymistyczne scenariusze, nie da się przewidzieć przyszłości. Pomyśl też o swoim życiu na emeryturze – czy to, co uda ci się uzbierać ze składek pobieranych z pensji na pewno wystarczy do zaspokojenia wszystkich twoich potrzeb?

Podejmowanie dobrych decyzji wiąże się z patrzeniem perspektywicznym – wybieganiem w przyszłość i przewidywaniem finansowych skutków niektórych zdarzeń.

Nie podejmuj decyzji zakupowych pod wpływem chwili

Jeśli analiza domowego budżetu wskazuje na nadmiar niepotrzebnych wydatków, przestań podejmować decyzje zakupowe pod wpływem chwili. Nie chodzi o to, aby analizować wydanie każdej złotówki, lecz dokonywać racjonalnych wyborów. Bardzo często jest tak, że zakupy – jak już tylko emocje opadną – okazują się zbędne.

Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz odpowiedzieć na kilka pytań, np.:

  • Czy na pewno tego potrzebujesz?
  • Jaki jest powód zakupu: poprawa nastroju, ułatwienie codzienności, oszczędność czasu?
  • Czy na pewno będziesz z tego korzystać?
  • Czy zakup będzie wiązał się z koniecznością ponoszenia kolejnych wydatków miesięcznych?

Możesz też wykonać listę „za i przeciw”, dzięki której realnie spojrzysz na zasadność zakupu danego przedmiotu.

Realnie podejdź do swojej sytuacji materialnej

Zanim zdecydujesz się na większy wydatek, np. spontaniczny wyjazd na wakacje, przeanalizuj swoją sytuację materialną, zwłaszcza gdy nie dysponujesz oszczędnościami. Czy faktycznie jesteś w stanie pokryć wszystkie koszty – bez konieczności późniejszego zapożyczania się czy przysłowiowego „zaciskania pasa”?

I w tym przypadku nie chodzi o odmawianie sobie przyjemności, dających radość z życia. Jeżeli uważasz, że konkretny wydatek nie spowoduje znacznego pogorszenia sytuacji materialnej, nie rezygnuj z niego.

Zbuduj poduszkę finansową

Mianem poduszki finansowej określa się specjalny fundusz, którego celem jest zabezpieczenie przyszłości w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych prowadzących do utraty częściowo lub całkowicie środków do życia.

Chociaż to od ciebie zależy, jak duża będzie taka poduszka finansowa, zaleca się odłożenie 6-krotności miesięcznego wynagrodzenia. To takie minimum, które pozwoli na utrzymanie dotychczasowego standardu życia bez dochodów. Warto jednak wziąć pod uwagę wiele indywidualnych aspektów, np.:

  • wykonywany zawód – czy zalicza się do grupy tych ryzykownych, najbardziej narażonych na utratę dochodu,
  • jakie są miesięczne wydatki „na życie” – im większe, tym solidniejsza powinna być poduszka finansowa,
  • utrzymywany standard życia – im wyższy, tym więcej środków trzeba będzie zgromadzić.

W tworzeniu poduszki finansowej przydatne może być konto oszczędnościowe uruchomione wyłącznie na ten cel. Ustal, że każdego miesiąca będziesz wpłacać tak konkretną kwotę, która nie obciąży nadmiernie domowego budżetu, a jednocześnie będzie znaczącą „cegiełką” w budowaniu zabezpieczenia. Jeżeli natomiast twoje dochody nie są regularne, wysokość wpłacanej kwoty dopasuj do aktualnych możliwości – jednego miesiąca możesz wpłacić mniej, a kolejnego dużo więcej.

Pamiętaj! Jeśli otwierasz konto oszczędnościowe z myślą o budowaniu poduszki finansowej, niech zgromadzone tam pieniądze służą wyłącznie temu celowi. Nie wypłacaj środków bez wyraźnej potrzeby, np. aby dopłacić do wakacji. Na tego typu wydatki możesz przeznaczyć innych rachunek oszczędnościowy – istnieje bowiem możliwość otwarcia ich kilka w ramach tego samego konta osobistego.

Podejmowanie dobrych decyzji finansowych oznacza racjonalne gospodarowanie swoimi środkami. Szybko przekonasz się, że nie ma to nic wspólnego z odmawianiem sobie codziennych przyjemności. Chodzi głównie o zabezpieczenie swojej przyszłości, aby – niezależnie od tego, co przyniesie los – utrzymać dotychczasowy poziom życia jak najdłużej.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy