Jak wziąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło i umowę zlecenie?

Jak wziąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło i umowę zlecenie?

Kredyty gotówkowe nie tracą na popularności – zwłaszcza, że są łatwiej dostępne niż chociażby kredyty hipoteczne. Nie oznacza to jednak, że każdy otrzyma wsparcie finansowe. Sprawdź, czy i na jakich warunkach można uzyskać kredyt gotówkowy na podstawie dochodów z umowy o dzieło czy umowy zlecenie.

Brak zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony wcale nie musi być przeszkodą do uzyskania kredytu gotówkowego. Chociaż banki nadal dość wnikliwie sprawdzają wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, mają znacznie łagodniejsze podejście do osób zatrudnianych w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie a kredyt gotówkowy

Szacuje się, że na umowach czasowych i cywilnoprawnych zatrudnionych jest 20-30% Polaków. Tak dużą popularność tego typu form zatrudnienia spowodowała wprowadzenie przez banki pewnych zmian w stosunku do umów cywilnoprawnych.

Obecnie możliwe jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego, a nawet i hipotecznego, przez osoby będące zatrudnione na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy umowę o pracę na czas określony. Warto jednak pamiętać, że będzie to możliwe wyłącznie po spełnieniu konkretnych warunków stawianych przez konkretny podmiot finansowy.

Umowy cywilnoprawne – warunki przyznawania kredytu gotówkowego

Chociaż każdy bank może działać w oparciu o wewnętrzne procedury, kryteria przyznawania kredytu gotówkowe są zwykle identyczne. Osoba składająca wniosek powinna:

Stałość dochodów oraz ciągłość zatrudnienia (przez okres co najmniej 6 miesięcy) odgrywają istotną rolę. To one stanowią dla banku obraz sytuacji zawodowej, wskazując na stabilność zatrudnienia. To z kolei jest sygnałem, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać miesięczne raty zgodnie z harmonogramem.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt gotówkowy przy umowie cywilnoprawnej?

Jeśli szykujesz się do zaciągnięcia kredytu gotówkowego, możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie środków. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i zacznij realizować je jak najszybciej.

  • Zadbaj o ciągłość zatrudnienia

Dopilnuj tego, aby pracodawca podpisywał z tobą cykliczne umowy. Zachowanie ciągłości zatrudnienia poprawi twoją wiarygodność w oczach banku. Im dłużej pracujesz w tej samej firmie, tym większe szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego.

  • Zwiększ swoją wiarygodność kredytową

Bank zwraca uwagę nie tylko na wysokość osiąganych dochodów, ale również historię spłacanych wcześniej zobowiązań. Jeśli nie masz na swoim koncie przeterminowanych kredytów, zwiększasz szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Jeżeli jednak do tej pory nie korzystałeś z zewnętrznego finansowania, czas to nadrobić. Zawnioskuj o kartę kredytową i płać nią za zakupy. Regularna spłata limitu (najlepiej w całości) będzie dla banku pozytywnym znakiem dotyczącym twojej wiarygodności.

  • Popraw zdolność kredytową

Poprzez poprawę zdolności kredytowej należy rozumieć nie tylko zwiększenie dochodów. To działa również w drugą stronę, tj. można ograniczyć wydatki. W jaki sposób?

Jeśli masz na swoim koncie kilka kredytów gotówkowych lub spłacasz limit z karty kredytowej, ureguluj swoje zobowiązania (a przynajmniej część) przed złożeniem wniosku o kolejne finansowanie. Dzięki temu zwiększysz zdolność kredytową i jednocześnie poprawisz swoją wiarygodność jako kredytobiorca. Zyskujesz więc podwójnie.

  • Sprawdź, w którym banku spełniasz warunki

Zanim złożysz wniosek o kredyt gotówkowy sprawdź warunki konkretnego banku. Drobna rozbieżność może bowiem spowodować, że otrzymasz decyzję odmowną.

Upewnij się więc, czy np.:

  • spełniasz kryterium wiekowe,
  • jesteś w stanie potwierdzić swoje zatrudnienie w wymaganym okresie,
  • dysponujesz wszystkimi niezbędnymi dokumentami.

Ubieganie się o kredyt gotówkowy krok po kroku

Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy na umowy cywilnoprawne nie różni się niczym od wnioskowania o finansowanie na podstawie umowy o pracę. Należy:

  • wypełnić wniosek,
  • dostarczyć wymagane dokumenty,
  • oczekiwać na decyzję kredytową.

Jeśli bank przyzna finansowanie, pieniądze mogą zostać wypłacone jeszcze tego samego dnia. Wiele jednak zależy od tego, o jak dużą kwotę wnioskował kredytobiorca.

Warto przy tym podkreślić, że o kredyt gotówkowy można ubiegać się również przez internet.

Pamiętaj! Zawsze porównuj oferty dostępnych kredytów gotówkowych. Dzięki temu dowiesz się, gdzie masz największe szanse na uzyskanie pieniędzy oraz gdzie otrzymasz finansowanie na atrakcyjnych warunkach.

31.08.2021 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Kredyty gotówkowe cieszą się niesłabnącą popularnością, co wynika m.in. z możliwości przeznaczenia środków na dowolny cel. Jeśli szukasz atrakcyjnych ofert bankowych, zwróć uwagę na kredyt bez prowizji. Taka opcja może być nieco tańsza w porównaniu do standardowych warunków finansowania. Sprawdź, na czym to polega.