Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.  

Zdolność kredytowa, czyli co?

Zdolność kredytowa to – w uproszczeniu – zbiór cech i czynników, które brane są pod uwagę przez banki przy udzielaniu kredytu. Im więcej „plusów” jest po naszej stronie, tym łatwiej otrzymamy kredyt. Nieco szerzej tę definicję przedstawia Biuro Informacji Kredytowej, popularny BIK, dzięki któremu bank wie, czy powinien ufać swojemu klientowi.
Bank dokonuje analizy zdolności kredytowej, dzieląc ją na dwa rodzaje: analizę ilościową i jakościową.

  • Analiza ilościowa

Analiza tego typu to przede wszystkim analiza sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, w tym uzyskiwane przez niego dochody, miesięczne koszty utrzymania (m.in. czynsz, opłaty za media). Ważne jest też obecne zadłużenie, np. spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity czy poręczone kredyty. To pozwala bankowi porównać nasze dochody z zobowiązaniami i wydatkami. Jeżeli klient wydaje mniej niż zarabia, to stać go na to, aby wziął kredyt. Na bazie wysokości tej różnicy algorytm wyliczy, ile pieniędzy możemy dostać.

  • Analiza jakościowa

Ta z kolei ma na celu ocenę i sprawdzenie naszych danych. Oczywiście nie chodzi o te personalne, choć są one kluczowe. Bank będzie chciał przede wszystkim wiedzieć wszystko, co ma istotny wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Zdaniem BIK-u jest to wiek, stan cywilny, liczba osób będących na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, a nawet zajmowane stanowisko.

Ale to nie wszystko. Ważna jest też historia kredytowa, a ta również znajduje się w bazie BIK-u. To tam bank sprawdza, jak radziliśmy sobie z poprzednimi zobowiązaniami, czy jesteśmy „solidnymi klientami”. Należy pamiętać, że w BIK-u są nie tylko nasze zobowiązania bankowe, kredytowe czy pożyczkowe, ale także te związane z opłacaniem rachunków, np. telekomunikacyjnych.

Dobra historia kredytowa to podstawa

Banki o wiele przychylniej patrzą na osoby, które mogą pochwalić się dobrą historią kredytową. Nie da się jej zmienić w ciągu kilku dni, więc warto zawczasu o nią zadbać. Co to oznacza? Należy spłacać wszystkie swoje zobowiązania w terminie, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wszelkie opóźnienia zostaną zarejestrowane w bazie BIK, co może rzutować nasz wizerunek w oczach banku. Co ciekawe, banki przychylniej patrzą na klientów, którzy mają już historię kredytową, niż na klientów, którzy po raz pierwszy wnioskują o kredyt. 

Wspólne gospodarstwo domowe

Wspólna spłata kredytu jest prostsza i efektywniejsza. Dlatego warto pamiętać, że zmiana stanu cywilnego, czy choćby wspólne mieszkanie i opłacanie rachunków z drugą osobą, wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Wszelkie opłaty, które do tej pory szły na poczet jednej osoby, będą rozdzielone na pół. Na dodatek druga pensja w gospodarstwie domowym tylko pomoże w uzyskaniu lepszej oferty od banku. Nie mówiąc już o sytuacji, kiedy o kredyt wnioskowałyby dwie osoby wspólnie.

Uporządkowanie swoich finansów

Każdy klient ubiegający się o kredyt gotówkowy powinien wcześniej uporządkować swoje zobowiązania finansowe. Mowa tu o kartach kredytowych, kredytach, a także debetach w koncie. Warto też spłacić pożyczki zaciągnięte w firmach pożyczkowych. To z pewnością pokaże bankowi, że klient ma możliwość szybkiej spłaty zobowiązań, a ponadto robi to bardzo sumiennie.

Lojalny klient banku

Warto być lojalnym klientem banku – instytucje te bowiem przychylniej patrzą na osoby, które znają, które już wcześniej korzystały z ich ofert. Plusem będzie posiadanie w banku, w którym bierzemy kredyt, innych produktów finansowych, np. lokaty. Warto też założyć konto w danym banku i przenieść do niego wpływy z pensji (czasem bywa to warunkiem udzielania kredytu na promocyjnych zasadach).

Gdzie po najlepszy kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy powinien być tani, a zatem z niskim oprocentowaniem. Warto sprawdzić RRSO i zobaczyć, ile rzeczywiście będzie on nas kosztował. Bardzo ciekawą ofertę kredytu gotówkowego posiada aktualnie Getin Bank. Lepiej jej nie przeoczyć. Kredyt gotówkowy z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.

Więcej informacji: kredyt gotówkowy w Getin Banku

Więcej informacji: kredyt konsolidacyjny w Getin Banku

 

17.03.2021 | Getin Bank | 5 minut czytania
Szukając pieniędzy na zakup samochodu, warto sprawdzić wszystkie opcje. Do wyboru mamy kredyt gotówkowy na samochód lub kredyt samochodowy. Co wybrać? Podpowiadamy.