Kredyt bez prowizji: na czym polega?

Kredyt bez prowizji: na czym polega?

Kredyty gotówkowe cieszą się niesłabnącą popularnością, co wynika m.in. z możliwości przeznaczenia środków na dowolny cel. Jeśli szukasz atrakcyjnych ofert bankowych, zwróć uwagę na kredyt bez prowizji. Taka opcja może być nieco tańsza w porównaniu do standardowych warunków finansowania. Sprawdź, na czym to polega.

Kredyt gotówkowy pozwala na zrealizowanie dowolnych planów: począwszy od pokrycia niespodziewanych wydatków, a skończywszy na sfinansowaniu od dawna odkładanego remontu. Planując zaciągnięcie zobowiązania, warto wziąć pod uwagę promocyjne oferty, czego przykładem jest kredyt bez prowizji.

Prowizja, czyli co?

Pod pojęciem prowizji należy rozumieć jednorazową opłatę pobieraną przez bank podczas udzielania finansowania. Stanowi procent wyliczonej od całej kwoty finansowania. Sam koszt jest związany z wykonywaniem czynności bankowych, tj. przygotowaniem umowy, przesłaniem dokumentów oraz pozostałymi operacjami związanymi z udzieleniem kredytu.

Wysokość prowizji  zależy od wewnętrznej polityki konkretnego banku. Warto jednak mieć świadomość, że pobierana kwota musi być zgodna z warunkami pobierania opłat zawartymi w tzw. ustawie antylichwiarskiej.

Kredyt bez prowizji – jak działa?

Kredyt bez prowizji działa na identycznej zasadzie jak każdy kredyt gotówkowy. Umożliwia uzyskanie środków, które kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel. Różnica widoczna jest wyłącznie w kosztach – bank nie dolicza prowizji stanowiącej jego zarobek. Dzięki temu istnieje możliwość obniżenia wartości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), co przekłada się na niższe koszty całkowite finansowania.

Kredyt gotówkowy: oprocentowanie 0% czy prowizja 0%?

Zastanawiasz się, jaki kredyt gotówkowy wybrać: bez prowizji czy z oprocentowaniem na poziomie 0%? Jeśli masz wybór,  sprawdź jakie kwoty kredytu i okres kredytowania dostępne są w obu ofertach. Poproś o wykonanie symulacji kosztów.

Kto może otrzymać kredyt bez prowizji?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy bez prowizji, należy spełnić wymagania stawiane przez bank. Wśród podstawowych kryteriów wymienia się m.in.:

  • stałe wynagrodzenie – większość banków akceptuje nie tylko dochód z umowy o pracę, ale również umowy zlecenie czy umowy o dzieło,
  • wiarygodność kredytową – koniecznością jest dobra historia kredytowa, rozumiana jako brak zaległości w spłacie innych zobowiązań
  • wystarczającą zdolność kredytową – odzwierciedla zdolność kredytobiorcy do spłaty miesięcznych rat zgodnie z harmonogramem.

Warto pamiętać, że kredyt bez prowizji – jako że najczęściej stanowi ofertę promocyjną – może być skierowany do konkretnych grup odbiorców. Zwykle są to nowi klienci lub osoby, które w określonym przedziale czasowym nie zaciągnęły żadnego kredytu w tym banku.

Jak wybrać korzystny kredyt bez prowizji?

Kredyt bez prowizji może być korzystny pod względem finansowym. Trzeba tylko poświęcić odrobinę czasu na porównanie dostępnych ofert. Koniecznością jest przeanalizowanie szczegółowych informacji o kredytach, uwzględniając kilka znaczących parametrów.

  • Uwzględnij koszty finansowania

To właśnie od całkowitej kwoty do spłaty zależy w dużej mierze opłacalność kredytu bez prowizji. Warto zatem sprawdzić, czy brak tej opłaty spowoduje redukcję kosztów. Może się bowiem okazać, że jeden bank – mimo że obniży prowizję, podniesie oprocentowanie.

Jeśli chcesz oszacować koszty finansowania, zwróć uwagę na RRSO. Jest to parametr, który uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe. Im niższa jego wartość, tym bardziej opłacalny może okazać się kredyt gotówkowy.

  • Weź pod uwagę kwotę kredytu

Potrzeby finansowe bywają różne, dlatego znaczenie ma wysokość maksymalnej kwoty finansowania. Niektóre banki proponują zaledwie kilka tysięcy, a niektóre – nawet do 200 000 zł. Jeśli więc czekają cię większe wydatki, niewielka kwota będzie niesatysfakcjonująca.

Pamiętaj! Kredyt zaciągnij na taką kwotę, jakiej rzeczywiście potrzebujesz. Wcześniej jednak musisz realnie oszacować swoją zdolność kredytową, aby zwiększyć szansę na otrzymanie zastrzyku gotówki i terminową spłatę zobowiązania.

  • Możliwość ubiegania się o finansowanie online

Lubisz oszczędzać nie tylko pieniądze, ale także czas? Sprawdź, czy kredyt bez prowizji udzielany jest również online. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne – bez wychodzenia z domu można zawnioskować o wsparcie finansowe. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby środki trafiły na konto osobiste.

Pamiętaj! Kredyt gotówkowy bez prowizji może zostać udzielony online w przypadku kwot nieprzekraczających ustalonego przez bank limitu oraz w przypadku posiadania przez kredytobiorcę dostępu do usługi bankowości elektronicznej.

Kredyt bez prowizji to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają tańszego kredytu gotówkowego. Sprawdź swoje szanse na finansowanie i złóż wniosek, co pozwoli ci zrealizować swoje plany.

29.12.2021 | Getin Bank | 5 minut czytania
Wielu Polaków nie ma nawyku planowania comiesięcznych kosztów. Do kwestii wydatków nie warto jednak podchodzić bezrefleksyjnie, ponieważ taki sposób postępowania może prowadzić do nawarstwiania się problemów finansowych. Jeżeli chcesz świadomie zarządzać swoim budżetem, musisz poznać najważniejsze zasady kontrolowania swoich wydatków.