Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy – który się bardziej opłaca?

Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy – który się bardziej opłaca?

Kredyt gotówkowy to obecnie jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a kredytem bezgotówkowym, do kogo są kierowane te produkty. Jakie są ich zalety i wady?

Kredyt gotówkowy – co to oznacza?

Kredyt gotówkowy jest rodzajem kredytu konsumenckiego, który może być udzielany tylko przez banki lub instytucje, mające zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Obecnie to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jego istotą jest to, że bank udziela kredytobiorcy pożyczki gotówki, która wpływa bezpośrednio na jego konto. Kredytobiorca może je wydać na dowolny cel. Oczywiście, aby otrzymać kredyt gotówkowy, kredytobiorca musi złożyć wniosek o kredyt, albo bezpośrednio w oddziale bankowym, albo za pośrednictwem formularza, znajdującego się na stronach internetowych banku. Kredyt zostanie mu przyznany, jeśli ma on odpowiednią zdolność kredytową oraz dostarczy wymagane przez bank dokumenty, m.in. zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie i wysokość zarobków. Trzeba pamiętać, że kredyt gotówkowy jest zawsze płatny, czyli niezależnie od wszelkich promocji, trzeba bankowi za jego udzielenie zapłacić. Kosztem kredytu będzie m.in. prowizja i oprocentowanie.

Jak działa kredyt bezgotówkowy?

Kredyt bezgotówkowy to tak naprawdę cała gama produktów bankowych, do których zalicza się m.in.:

  • kredyty celowe, np. kredyty hipoteczne, samochodowe czy konsolidacyjne,
  • linie kredytowe w rachunku bankowym,
  • karty kredytowe.

W przypadku kredytów celowych, takich jak kredyt hipoteczny czy samochodowy, kwota kredytu (w całości lub w transzach) przekazywana jest bezpośrednio na konto sprzedawcy, dealera czy dewelopera. Zabezpieczeniem dla banku jest produkt, który w ten sposób można zakupić (nie można go sprzedać bez zgody banku w czasie kredytowania). Oczywiście przed przyznaniem takiego kredytu, bank również ocenia zdolność kredytową klienta. Podobnie jest w przypadku przyznania linii kredytowej w koncie czy karty kredytowej (ale klient może te środki wydać na dowolny cel).

Kredyt gotówkowy czy bezgotówkowy? Wady i zalety

Trudno porównywać kredyt gotówkowy z hipotecznym, bo są to dwa bardzo różne produkty. Łatwiej będzie porównać kredyt celowy na zakup samochodu czy kina domowego. Jakie są plusy kredytów bezgotówkowych? Wszystkie formalności załatwiane są z reguły w jednym miejscu, zwykle przez sprzedawcę produktu lub wskazaną przez niego osobę. Klient wyraża chęć zakupu konkretnego towaru (lub usługi), przedstawia wymagane zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, a następnie czeka na decyzję kredytową. Po otrzymaniu kredytu, bank przekazuje środki bezpośrednio sprzedawcy, bez konieczności angażowania kredytobiorcy. Ten odbiera produkt od sprzedawcy. Kredyt bezgotówkowy celowy jest bezpieczniejszy dla banku, ten bowiem od razu wie, na co zostały przeznaczone pieniądze.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że kredytobiorca otrzymuje na przykład kredyt na zakup samego samochodu, ale dodatkowe opłaty, związane z koniecznością wykupienia ubezpieczenia lub dodatkowych akcesoriów, musi pokryć we własnym zakresie. W takiej sytuacji kredyt gotówkowy byłby lepszym rozwiązaniem, bowiem mógłby opiewać na kwotę wyższą niż wartość kupowanego samochodu. Dodatkowo, kredytobiorca nie może w dowolny sposób dysponować samochodem, do czasu spłacenia kredytu.

Limit w rachunku – jak to działa?

Ciekawym przykładem będzie limit kredytowy w rachunku. Klient otrzymuje dodatkowe środki od banku, które może wykorzystać na dowolny cel. Limit zwiększa saldo środków finansowych dostępnych na rachunku klienta. Jest to rodzaj kredytu dla osób, które nie potrzebują karty kredytowej, ale czasami mają wyższe wydatki niż wpływy i chcą mieć pewność, że w razie konieczności będą mogły z tych pieniędzy skorzystać.

W przypadku niewielkiego limitu, formalności związane z jego otworzeniem są minimalne. Wystarczy oświadczenie o źródle i wysokości dochodów. Limit odnawialny w koncie pozwala uzyskać dodatkowe pieniądze na dowolny cel, odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty limitu i pobierane automatycznie ze środków znajdujących się na koncie. Każdy wpływ na konto automatycznie odnawia limit i można z niego korzystać wielokrotnie.

Limit kredytowy w rachunku to produkt bardziej elastyczny niż kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu odnawialnego to klient decyduje, kiedy spłaca należność, jeśli tak się nie dzieje naliczane są mu stosowne, zgodne z  umową odsetki. Limity kredytowe w kontach zazwyczaj charakteryzują się niskimi kosztami, ale też niewielką kwotą do wykorzystania. Pomimo elastyczności tego rozwiązania, kredyt gotówkowy jawi się jako lepsze rozwiązanie i w rezultacie tańsze od  kredytu odnawialnego. Wszystkie koszty od razu są znane klientowi, a zatem nie ma sytuacji, w której kredytobiorca byłby zaskoczony gromadzącymi się wydatkami. Jeżeli potrzebujecie dodatkowej gotówki, warto skorzystać z oferty kredytów gotówkowych, szczególnie tych w promocyjnych ofertach.

Popularne wpisy na blogu:

Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?
Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy