Kredyt gotówkowy na zakup działki. Alternatywa dla kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy na zakup działki. Alternatywa dla kredytu hipotecznego?

Coraz niższe oprocentowanie lokat powoduje, że większość Polaków szuka pomysłu na inwestycję pieniędzy. Niestety nie wszystkich stać na zakup mieszkania czy domu. A może wziąć trochę kredytu i zainwestować w działkę budowlaną lub rekreacyjną?

Boom na działki budowlane jest niezmienny od lat. Posiadanie niewielkiego, ale własnego kawałka ziemi pod miastem, nad rzeką, jeziorem lub – co jeszcze bardziej atrakcyjne – nad morzem i w górach, to często marzenie wielu milionów Polaków. Pewnym substytutem tej chęci posiadania działek są rodzinne ogrody działkowe. Jednak własna nieruchomość to forma inwestycji na nadchodzące, wcale nie tak pewne lata, czego ROD nie zastąpi.

Kredyt hipoteczny na działkę – czy to dobre rozwiązanie?

Działkę można zakupić za gotówkę, korzystając z własnych oszczędności lub kredytując ten wydatek. Oczywistym i pierwszym wyborem zdawałby się kredyt hipoteczny. Skoro bierzemy hipotekę pod dom czy mieszkanie, to sensowne byłoby wzięcie takiego kredytu pod wartość działki. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Niestety sytuacja w bankach nie jest kolorowa. Często trzeba spełnić sporo warunków, które mogą to skutecznie utrudnić.

Przykłady? Banki żądają często wielu dokumentów zarówno dotyczących nieruchomości, jak i potwierdzających zarobki wyłącznie w Polsce, proszą o wkład własny, niektóre zgadzają się na kredyt hipoteczny na zakup działki tylko jeśli jeszcze takiej nie mamy. W przeciwnym razie możemy wnioskować tylko o kredyt na budowę domu. Na koniec niektóre z banków wcale nie są zainteresowane udzielaniem takiego kredytu. Nie wszystkie instytucje w Polsce zainteresowane są finansowaniem tego typu inwestycji i zakupów. Jednym słowem próba pozyskania kredytu hipotecznego na działkę budowlaną czy rekreacyjną to często droga przez mękę.

Kredyt gotówkowy na działkę – to lepsze rozwiązanie?

Można jakoś inaczej? Oczywiście, że można i to prościej. Wystarczy kredyt gotówkowy wzięty w banku, wystarczy sprawdzić ofertę m. in. w Getin Bank. Wystarczy, że klient uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło. Aby móc skorzystać z tej oferty, nie można mieć też kredytu w Getin Banku przez ostatnie sześć miesięcy i trzeba założyć Konto Proste Zasady, w ramach którego zadeklaruje się comiesięczny wpływ na konto w wysokości co najmniej tysiąca złotych oraz dokona co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą do konta lub Blikiem w miesiącu. Co w zamian? Kredyt z RRSO 8,5 proc. Oprocentowanie zmienne w całym okresie kredytowania. Więcej informacji można uzyskać w tym miejscu: https://www.getinbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-gotowkowy.html. Co ważne, poza warunkami koniecznymi do uzyskania kredytu gotówkowego, klient nie musi tłumaczyć pracownikom banku jaką działkę chce kupić, gdzie i za ile.

Ile może kosztować działka?

Pozostaje pytanie, czy kredyt gotówkowy starczy na zakup działki. Wszystko zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju działki. Mamy do wybory działki budowlane, siedliskowe, rolne czy leśne. Ich wartość zaczyna się zazwyczaj od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Ceny działek będą zależały oczywiście od województwa, ale także od miejsca, gdzie chcemy je kupić. Nieruchomość nad morzem, w górach, nad jeziorem czy przy lesie będzie traktowana jako bardziej atrakcyjna, w przyszłości nawet z potencjałem inwestycyjnym, jeśli pozwoli na to plan zagospodarowania przestrzennego. Stąd ich ceny będą dużo wyższe niż zwykłych pól uprawnych niskiej klasy.

Działka budowlana o wielkości 1000 metrów kwadratowych w niewielkim mieście pod Warszawą to koszt nawet 200 tysięcy złotych. Tymczasem siedlisko z zabudowaniami o wielkości kilkuset metrów w małej, nadbużańskiej wsi można kupić już od 50 tysięcy złotych. O ile kredyt gotówkowy na kwotę 200 tysięcy i więcej trudno znaleźć i będzie on stosunkowo drogi, o tyle kredyt wielkości 40-50 tysięcy będzie idealnym rozwiązaniem. Co ciekawe koszty kredytu zaciągnięte na zakup działki mogą zostać pokryte poprzez wzrost wartości nieruchomości w ciągu najbliższych lat po zakupie.

Jeżeli ktoś chce szybko, skutecznie pozyskać atrakcyjną nieruchomość, bez dodatkowych warunków i wymogów formalnych, a nie posiada gotówki, kredyt gotówkowy może stać się jednym z najlepszych pomysłów na sfinansowanie tego typu inwestycji.

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8,5% i została wyliczona na dzień 22.08.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

18.08.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
W 2020 roku przez pandemię koronawirusa sezon weselny znacznie skrócił się. Choć wiele osób zdecydowało się przesunąć termin ślubu o rok, to wciąż nie brakuje chętnych na powiedzenie sakramentalnego „tak” w tym roku. Dodatkowe pieniądze, w takiej sytuacji, zawsze mogą się przydać, dlatego warto pomyśleć o kredycie gotówkowym.