Kredyt gotówkowy nie dla siebie, tylko dla kogoś. Czy to możliwe?

Kredyt gotówkowy nie dla siebie, tylko dla kogoś. Czy to możliwe?

Kredyty rodzinne to nie tylko takie, które są zaciągane przez kilku domowników. Często kredyt brany przez jedną osobę, ma na celu wsparcie inne bliskie osoby. Kto spłaca taki kredyt i czy bank może przelać środki na cudze konto?

Kredyt gotówkowy dla kredytobiorcy

Kredyt gotówkowy to jeden z najbardziej powszechnych produktów bankowych. Niestety ze względu na oczywiste ograniczenia i wymogi wynikające z prawa bankowego, nie każdy może go otrzymać. Nie jest żadną tajemnicą, że kredyt gotówkowy często brany jest przez jedną osobę, ale tak naprawdę korzystają z niego inne osoby. Czasem nasze rodziny, dzieci, wnuczkowie czy przyjaciele. Co do zasady, w przypadku kredytu gotówkowego bank nie pyta, co klient zrobi z pożyczonymi pieniędzmi, i  na jaki cel przeznaczy pożyczkę. Jedynym wymogiem jest spłata kredytu zgodnie z harmonogramem w określonym czasie.
Nie oznacza to jednak, że bank po zawartej umowie kredytowej, czyli podpisaniu odpowiednich dokumentów, prześle pieniądze gdziekolwiek lub przekaże je dowolnie wybranej osobie. Jedynie strona umowy może dokonać podjęcia pieniędzy, kwitując taki odbiór na przykład w banku.

W przypadku kredytów udzielanych online, pieniądze przelewane są na wskazane konto. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej w celu otrzymania kredytu gotówkowego online należy wykonać przelew autoryzacyjny, zazwyczaj pieniądze trafiają na utworzone w tym celu konto w banku, z którego są pobierane. W dokumentach kredytobiorca może jednak podać alternatywny adres rachunku, np. w innym banku lub nawet innej osoby. Należy jednak pamiętać, że taki przelew do niczego nie zobowiązuje osoby trzeciej, a co więcej w przyszłości urząd skarbowy może zapytać, skąd na koncie pojawiły się pieniądze, skoro kredyt nie był przez nią pobierany.

De facto w przypadku coraz większej liczby oszustw i przestępstw wyłudzenia pieniędzy „na wnuczka” czy „na policjanta”, banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do tych transakcji, starając się uzyskać od kredytobiorcy oświadczenie woli, co do przelewów dla osób trzecich. Informują też o ewentualnych zagrożeniach. Nieco wygodniej w tej kwestii jest ze spłatą kredytu.

Kto może spłacić nasze długi?

Pomijając rozliczenia gotówkowe, zarówno w przypadku pobrania pieniędzy z kasy, jak i ich spłaty za pomocą „okienka”, banki w celu pobierania rat kredytu gotówkowego tworzą specjalne konta mające temu służyć. Oczywiście można też ustawić automatyczną spłatę rat z posiadanego w danym banku rachunku. Co jednak, jeśli chcielibyśmy spłacać nasz kredyt z różnych kont, często ze sobą niepowiązanych, zarówno pod względem adresu, jak i nazwiska? Inaczej, czy nasz kredyt może spłacić osoba trzecia? Oczywiście, że tak. W tym przypadku banki nie robią żadnych trudności. Przy spłacie kredytu gotówkowego liczy się przede wszystkim poprawność numeru rachunku bankowego, natomiast opis transakcji, adres, tytuł przelewu mają o wiele mniejsze znaczenie.

Bank nie będzie sprawdzał, kto tak naprawdę spłaca kredyt, ważne, że co miesiąc na konto wpływa odpowiednia suma pieniędzy. Nawet jeśli taka osoba pojawi się osobiście w oddziale, pieniądze zostaną przyjęte.

Jest jednak jedna rzecz, na którą należy bezwzględnie uważać. Niemal wszystkie banki naliczają dodatkowe koszty związane z wpłatą gotówki na konto w oddziale, a już w szczególności nie na własne konto.

Gdzie pójść po kredyt gotówkowy?

Zanim zdecydujecie się pomóc komukolwiek, warto przejrzeć oferty różnych banków, szukając opcji taniej i na dogodnych warunkach. Kredyt z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.
Więcej informacji: kredyt gotówkowy.

Popularne wpisy na blogu:

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy