Kredyt na święta – na co uważać, jak szukać najtańszych rozwiązań?

Kredyt na święta – na co uważać, jak szukać najtańszych rozwiązań?

Zbliżają się święta Wielkanocne. Dla większości Polaków to czas zadumy, radości i wspólnych chwil dzielonych z najbliższymi, ale również większych wydatków, naruszających domowy budżet. Kredyt gotówkowy może pomóc nam go uratować. Jak znaleźć najlepszą ofertę na rynku?

Ile Polacy wydają na święta? Choć te wielkanocne są nieco „tańsze” od świąt Bożego Narodzenia, to według szacunków kilku firm zajmujących się badaniem finansowych zachowań konsumentów, w 2019 roku Polacy deklarowali wydanie od 300 do nawet 500 złotych. Jak będzie w 2020 roku? Tego jeszcze nie wiemy. Jednak ostatnie podwyżki cen nie pozostawiają złudzeń, że w portfelach zostanie więcej pieniędzy niż w poprzednich latach. Część z nas być może zapobiegliwie oszczędzała, ale patrząc realnie na zaistniałą sytuację – nie każdego będzie stać w tym roku, aby za własne pieniądze przygotować się do świąt.

Dlaczego lepiej wziąć kredyt z banku niż pożyczyć od rodziny?

Tym, którym domowy budżet, pisząc kolokwialnie „nie spina się”, lub tak duże, jednorazowe wydatki mogą go mocno nadwyrężyć, pozostaje pożyczenie pieniędzy. Pierwsza myśl to rodzina i znajomi, choć nie jest to najlepszy pomysł. Nikt nie chce pokazywać, że nie stać go na świąteczne wydatki, a ewentualne problemy ze spłatą mogą popsuć stosunki z najbliższymi. Poza tym, czy ktokolwiek lubi sytuacje, kiedy coś komuś zawdzięcza? Lepiej wziąć sprawy we własne ręce i udać się do odpowiednich instytucji zajmujących się udzielaniem takiej pomocy, czyli do banków udzielających kredytów gotówkowych. Zalety takiego rozwiązania? Suma pożyczki dostosowana do potrzeb, rozłożenie zadłużenia na dogodne raty, sprawna obsługa i szybki dostęp do gotówki. To idealny produkt dla poszukujących dodatkowych środków finansowych.

Kredyt gotówkowy w banku czy od firm pożyczkowych?

Każdy okres świąteczny to wzmożona aktywność zarówno banków, jak i firm pożyczkowych. W przypadku tych drugich musicie liczyć się z bardzo wysokim oprocentowaniem i koniecznością szybkiej spłaty. Należy też uważać na nierzetelne firmy, działające na rynku, oferujące często zbyt korzystne (ale niezbyt uczciwe) warunki w porównaniu do pozostałych podmiotów na rynku. Warto też sprawdzić, czy pożyczkodawcy nie są objęci ostrzeżeniami Komisji Nadzoru Finansowego. Bezpieczne pożyczanie, bez konieczności sprawdzania, czy firma działa zgodnie z zasadami, jest możliwe… w banku.

Przed Wielkanocą większość z nich będzie oferowała promocje swoich kredytów gotówkowych, dlatego wybór będzie bardzo szeroki. To z jednej strony dobra informacja, bo możecie śmiało przebierać w ofertach, często jednak wiąże się to z pewnym zagubieniem klienta w ilości takich produktów. To może skutkować wybraniem oferty drogiej, a przecież tego nie chcecie.

Wybór kredytu gotówkowego – na co zwrócić uwagę?

Warto przyjrzeć się każdej ofercie z bliska, czy rzeczywiście jest taka korzystna. Na przykład, czy suma wszystkich promocji, np., marża i prowizja banku, są rzeczywiście promocyjne. Warto też kredyty promocyjne porównać ze standardową ofertą banku.
Jeśli jesteście klientami danego banku, to warto zapytać o ofertę dla stałych klientów i czym ona się różni od promocji. Może okazać się, że inny bank oferuje o wiele lepsze warunki, niż ten za pośrednictwem, którego na co dzień dokonujecie transakcji.
Warto też sobie zadać takie pytanie: ile będzie wynosił całkowity koszt kredytu, gdy spłacę całość? W różnych bankach może to być różna wartość. A to przecież klient decyduje na jakich warunkach chce otrzymać kredyt i jaki okres spłaty mu najbardziej odpowiada.
Jeśli zdecydujecie się na kredyt warto też zapytać, czy wspomniana promocja dotyczy kosztu udzielenia kredytu, czyli prowizji za udzielenie, czy kosztów ogólnie – sumy prowizji i marży.
Dobrze też wiedzieć, czy promocja dotyczy np. zawieszonej raty kredytu – bierzesz kredyt dzisiaj, a zaczynasz płacić za dwa lub trzy miesiące.

 

Niezależnie od wyboru banku należy kierować się podstawową przesłanką przy wyborze oferty – tani kredyt na preferencyjnych warunkach z jasno pokazanymi kosztami. Dzięki temu będziecie mogli spokojnie myśleć o przygotowaniu świąt, ale i długo po nich nie przejmować się zaciągniętym zobowiązaniem.

24.06.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Trudno oszacować, ilu Polaków aktualnie pracuje za granicą. Dane GUS z 2017 roku wskazują na ponad 2,5 miliona, choć w ostatnich latach ta liczba mogła się zmienić. Osoby te zarabiają w funtach, euro czy frankach, ale bardzo często myślą o wzięciu kredytu gotówkowego w polskich bankach.