Kredyty gotówkowe w czasie pandemii. Co nas czeka w 2021 r.?

Kredyty gotówkowe w czasie pandemii. Co nas czeka w 2021 r.?

W 2020 roku cały świat na chwilę zwolnił, podobnie jak i cała gospodarka. Pandemia spowodowała chwilowe zaostrzenie polityki kredytowej banków, a wśród ich klientów nieufność i niechęć do zapożyczania się. Nie oznacza to jednak, że banki powiedziały pass. W 2021 roku ta sytuacja zapewne się zmieni.

Kredyty w 2020 r. – co się wydarzyło?

Na początku 2020 r., gdy w Polsce i na świecie zaczęła się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, można było zauważyć pewne ograniczenie akcji kredytowej przez banki. Miało na to wpływ kilka czynników. Niepewność związana z pandemią i jej wpływem na gospodarkę wpłynęła na chwilowe mocne zaostrzenie polityki kredytowej banków, m.in. stawiały one większe wymagania przed potencjalnymi kredytobiorcami. Poza tym przymusowy lockdown wpłynął na zamknięcie części placówek bankowych, co przełożyło się na zmianę funkcjonowania sieci dystrybucyjnej banków. Na szczęście pożyczkodawcy szybko przystosowali się do nowej sytuacji, skoncentrowali się na oferowaniu kredytów z pominięciem tradycyjnej sieci sprzedaży i skupili się na udzielaniu kredytów online. Natomiast klienci banków szybko docenili wygodę związaną z bankowością internetową.

Warto jednak pamiętać, że na wyhamowanie akcji kredytowej miały też wpływ obawy Polaków przed zaciąganiem zobowiązań finansowych w trudnej, pandemicznej sytuacji, gdy nasiliły się leki związane z ewentualną utratą pracy. Ci, którzy już mieli kredyty, mogli skorzystać z oferowanych przez banki tzw. wakacji kredytowych, czyli odroczenia terminu płatności rat.

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu rynkowych stóp procentowych, a także poluzowanie obostrzeń sanitarnych po pierwszej fali koronawirusa, sprawiły, że zainteresowanie kredytami wzrosło i zaczęło powoli wracać do poziomu sprzed pandemii.

Kredyty w 2021 r. – co nas czeka?

W 2021 r., w czasie trwania pandemii i trudnej sytuacji gospodarczej, banki nadal będą ostrożniejsze w udzielaniu nowych kredytów. Oznacza to m.in., że będą dokładniej weryfikować zdolność kredytową, a część z nich skupi się na obsłudze głównie swoich dotychczasowych klientów, których dobrze zna, więc udzielenie kredytu będzie się wiązało z niższym ryzykiem.

Po serii obniżek stóp procentowych w 2020 r. oprocentowanie kredytów pozostaje na bardzo atrakcyjnym poziomie i rynkowi eksperci spodziewają się, że sytuacja ta w najbliższym czasie się nie zmieni. Jest to z pewnością dobra informacja dla wszystkich potencjalnych kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy zamierzają wziąć wieloletni kredyt hipoteczny.

Skupienie się banków na rozwijaniu oferty kredytowej dostępnej w internecie sprawiło, że niewątpliwie skrócił się proces przyznawania kredytu, więc kredytobiorca może otrzymać potrzebne środki szybciej niż dotychczas.

A jak kwestia kredytów wygląda od strony kredytobiorców? Tu bywa różnie. Z pewnością zainteresowanie kredytami wzrośnie, bo wiele osób będzie chciało podreperować swój budżet domowy nadwyrężony przez pandemię. Część osób postanowiła wykorzystać czas pandemii na remont mieszkań lub domów, niektórzy zamarzyli o kupnie działek rekreacyjnych. Dodatkowo wielu Polaków potrzebuje gotówki na podreperowanie zdrowia. Kredyt gotówkowy pozwala zrealizować te cele.

Ale niestety pandemia wpłynęła na pogorszenie sytuacji finansowej wielu Polaków. Część z nich straciło pracę, inni dodatkowe zarobki czy premie, które do tej pory stanowiły znaczną część wynagrodzenia. To może się przełożyć na ich zdolność kredytową. Osobom pracującym w branżach szczególnie zagrożonych redukcją zatrudnienia, takich jak gastronomia czy hotelarstwo, może być trudniej uzyskać odpowiedniej wysokości kredyt gotówkowy, w porównaniu do lat sprzed pandemii, kiedy notowali wysokie zarobki.

Sytuacja wszystkich Polaków z pewnością poprawi się, gdy pandemia minie i gospodarka ponownie się otworzy. Pewne nadzieje związane są ze szczepionką przeciw COVID-19.

Gdzie pójść po kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy oferują wszystkie detaliczne banki w Polsce. Warto jednak szukać oferty najtańszej, z dogodnymi dla nas warunkami. Warto wziąć pod uwagę m.in. całkowity koszt kredytu i z formalności, jakie się wiążą z jego wzięciem. Ciekawą ofertą kredytu gotówkowego może pochwalić się m.in. Getin Bank. Kredyt gotówkowy z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.

Więcej informacji: kredyt gotówkowy w Getin Banku

Więcej informacji: kredyt konsolidacyjny w Getin Banku

23.03.2021 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.