Masz kredyt? Sprawdź, jak odciążyć domowy budżet

Masz kredyt? Sprawdź, jak odciążyć domowy budżet

Polacy chętnie korzystają z oferty kredytowej banków. Niektórzy spłacają nawet kilkanaście zobowiązań, a ich wysokość nierzadko stanowi nadmierne obciążenie domowych finansów. Jeśli i tobie zaczynają ciążyć zaciągnięte w przeszłości kredyty, pomyśl o ich konsolidacji. Dowiedz się, na czym to polega i kiedy warto z tego skorzystać.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), w 2020 roku największą popularnością cieszyły się kredyty mieszkaniowe i kredyty ratalne. Chociaż Polacy dużo rzadziej zaciągali kredyty gotówkowe (spadek o 14% w porównaniu z wynikami z 2019 roku), ich liczba nadal nie była mała. Wśród rodaków są też osoby, które korzystają z kart kredytowych czy limitów w rachunkach osobistych.

Spłata wielu zobowiązań jednocześnie – poznaj możliwe ryzyko

Regulowanie kilku zobowiązań jednocześnie niesie za sobą ryzyko nieterminowej spłaty. Dlaczego? Istnieją dwa główne powody.

Pomyłka w harmonogramach spłaty

Termin spłaty poszczególnych zobowiązań finansowych ustalany jest przede wszystkim w oparciu o datę zaciągania kredytu. Z tego powodu kredyt gotówkowy może mieć zupełnie inną datę spłaty niż kredyt ratalny czy limit na karcie kredytowej wynikający z cyklu rozliczeniowego.

Zupełnie różne daty płatności niosą za sobą ryzyko nieświadomej pomyłki. Tymczasem już nawet kilka dni opóźnienia może skutkować naliczeniem odsetek, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Łączna kwota zobowiązań przekraczająca możliwości finansowe

Mając kilka różnych zobowiązań, łatwo stracić kontrolę nad stanem swoich finansów. Może się więc wydawać, że kolejna miesięczna rata nie obciąży nadmiernie domowego budżetu, a tymczasem łączna kwota wszystkich zobowiązań zaczyna wyraźnie na nim ciążyć. Istnieje więc ryzyko, że – w razie nieoczekiwanych dodatkowych wydatków – pojawi się problem z dotrzymaniem terminu płatności.

Konsolidacja kredytów – na czym to polega?

Odpowiedzią na spłacanie kilku różnych zobowiązań jest konsolidacja zaciągniętych kredytów. Istotą jest uzyskanie jednego większego kredytu, który służy do spłaty zobowiązań w różnych instytucjach finansowych.

Aby konsolidacja była możliwa, kredytobiorca musi mieć na swoim koncie co najmniej jedno aktywne zobowiązania kredytowe (ich rodzaj nie ma większego znaczenia).

Czy każdy może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny to oferta finansowania przeznaczona wyłącznie dla kredytobiorców spełniających warunki stawiane przez bank.

Posiadanie co najmniej jednego aktywnego zobowiązania

Aby konsolidacja mogła być zrealizowana, wymogiem formalnym jest posiadanie co najmniej jednego zobowiązania kredytowego. Kwota pozostała do spłaty czy okres finansowania nie mają znaczenia. Ważne jest natomiast to, aby zobowiązanienie były przeterminowane tj. musi być spłacane na bieżąco.

Wystarczająca zdolność kredytowa

 Konsolidacja, jak każdy kredyt, wymaga dysponowania odpowiednią zdolnością kredytową. Tutaj znaczenie ma kwota konsolidacji, opcja dodatkowej gotówki oraz okres finansowania.

Dobra historia kredytowa

Kredyt konsolidacyjny nie jest remedium na głębokie problemy finansowe. Jeśli więc w przeszłości kredytobiorca miał kłopot z dotrzymywaniem harmonogramu, może otrzymać negatywną decyzję z banku.

Warto pamiętać, że celem tego kredytu jest m.in. uniknięcie kłopotów finansowych, dzięki zamknięciu innych kredytów w bankach. Przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości raty, np. poprzez wydłużenie okresu kredytowania, pomaga odzyskać równowagę finansową.

Kredyt konsolidacyjny – korzyści dla kredytobiorcy

Wiele osób zastanawia się nad sensem konsolidacji, skoro jest to kolejny kredyt. Warto jednak mieć świadomość, że to specyficzny jego rodzaj, który pozwala na osiągnięcie korzyści.

Zamknięcie kredytów w innych bankach

Rozliczenie się z aktywnych kredytów pozwoli na ich zamknięcie w różnych bankach. Do spłaty pozostanie więc tylko jedna rata.

Obniżenie miesięcznego zobowiązania

Kredyt konsolidacyjny przyznawany jest na atrakcyjniejszych warunkach finansowych – jest tańszy niż kredyty gotówkowe, oprocentowanie karty kredytowej (w przypadku spłaty po okresie pozaodsetkowym). Efekt? Miesięczna rata zwykle jest dużo niższa w porównaniu do sumy wszystkich spłacanych do tej pory zobowiązań kredytowych.  Pozwala to na wyraźne odciążenie domowego budżetu.

Możliwość uzyskania dodatkowej gotówki

Kredyt konsolidacyjny wcale nie musi oznaczać wyłącznie spłaty zaciągniętych zobowiązań. W Getin Banku masz szansę otrzymać dodatkową gotówkę na dowolny cel – w ramach konsolidacji. Dla ciebie będzie to oznaczać nadal tylko jedną ratę do spłaty.

Jeżeli masz wrażenie, że twoje finanse powoli zaczynają wymykać się spod kontroli, rozważ kredyt konsolidacyjny. Zamiana kilku zobowiązań w jedno – z dużo niższą ratą – pomoże wyjść na finansową prostą. Musisz jednak działać szybko, aby wysokość pojedynczych zobowiązań nie przytłoczyła domowego budżetu.

 

 

29.12.2021 | Getin Bank | 5 minut czytania
Wielu Polaków nie ma nawyku planowania comiesięcznych kosztów. Do kwestii wydatków nie warto jednak podchodzić bezrefleksyjnie, ponieważ taki sposób postępowania może prowadzić do nawarstwiania się problemów finansowych. Jeżeli chcesz świadomie zarządzać swoim budżetem, musisz poznać najważniejsze zasady kontrolowania swoich wydatków.