Mobilna autoryzacja transakcji bankowych. Czy warto z niej korzystać?

Mobilna autoryzacja transakcji bankowych. Czy warto z niej korzystać?

Każda dokonywana operacja bankowa – ze względów bezpieczeństwa – musi być potwierdzona. Jeszcze kilka lat temu popularne było wysyłanie przez bank kodów SMS, które zastąpiły kody zdrapkowe. Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest mobilna autoryzacja – za pośrednictwem aplikacji mobilnej pobranej na smartfon. Sprawdź, czy warto korzystać z takiego rozwiązania.

Rosnąca liczba użytkowników smartfonów spowodowała wyraźny wzrost zainteresowania aplikacjami mobilnymi banków. Taka opcja pozwala na szybki i wygodny dostęp do rachunku bankowego – łącznie z możliwością dokonywania przelewów czy płatności za pomocą telefonu.

Mobilna autoryzacja transakcji bankowych – na czym to polega?

Zasada działania mobilnej autoryzacji transakcji bankowych jest prosta – chodzi o potwierdzenie danej operacji poprzez zalogowanie się do aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Jeśli użytkownik nie zrobi tego w określonym przedziale czasowym, transakcja zostanie odrzucona.

Konieczność zatwierdzenia operacji poprzez logowanie do aplikacji mobilnej dotyczy tych transakcji, które dokonywane są w systemie bankowości z poziomu komputera czy laptopa.

Informacja o transakcji bankowej pojawia się nie tylko w przypadku dokonywania przelewu, ale również zmiany limitów na karcie płatniczej czy zmiany innych danych.

Pamiętaj! Wysyłane powiadomienie o konieczności zatwierdzenia transakcji zawiera informacje dotyczące operacji. Warto zapoznać się z treścią, aby uniknąć potwierdzenia niepożądanej transakcji.

Mobilna autoryzacja transakcji – dlaczego warto?

Możliwość dokonywania mobilnej autoryzacji transakcji bankowych niesie za sobą wiele korzyści. To właśnie one sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na taką opcję.

Szybkość potwierdzania

Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby zaakceptować konkretną transakcję. Nie ma potrzeby generowania specjalnych kodów za pomocą tokena ani też przepisywania kodów otrzymanych w wiadomości SMS. Nierzadko wiązało się to z omyłkowym podaniem cyfr, co oznaczało konieczność powtórnego oczekiwania na wiadomość.

Wygoda użytkowania

Mobilne potwierdzanie operacji bankowych wyróżnia niebywała wygoda użytkowania. Wystarczy mieć smartfon pod ręką, aby zaakceptować transakcję – bez konieczności przepisywania kodów.

Komfort widoczny jest także w możliwości zatwierdzania operacji na odległość. Pozwala to m.in. na wypłatę gotówki z bankomatu bez posiadania karty i dostępu do aplikacji mobilnej – o ile ktoś inny ma do niej dostęp i może zatwierdzić operację.

Bezpieczeństwo

Dokonywanie mobilnej autoryzacji pozwala uniknąć sytuacji niepowołanej operacji. Można ją bowiem potwierdzić wyłącznie po zalogowaniu do aplikacji mobilnej – zasadniczo ma do niej dostęp tylko właściciel rachunku / właściciel smartfona. Akceptacja odbywa się po zalogowaniu (wpisaniu numeru PIN), dlatego nawet kradzież urządzenia wiąże się z niedużym ryzykiem przejęcia środków.

Większa kontrola

Mobilna autoryzacja pozwala zorientować się, iż ktoś wykradł dane do logowania do systemu bankowości elektronicznej czy karty płatniczej. Właściciel otrzymuje bowiem powiadomienie o konieczności dokonania potwierdzenia operacji. Wystarczy więc zapoznać się z treścią powiadomienia, porównać dane transakcji, aby zorientować się czy ktoś nie próbuje dokonać nieautoryzowanej operacji.

Autoryzacja poprzez aplikację mobilną – czy to bezpieczne?

Autoryzowanie transakcji za pośrednictwem aplikacji mobilnej budzi wiele wątpliwości związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem. Chociaż wiele osób podchodzi dość sceptycznie do takiej formy zatwierdzania operacji, okazuje się ona rozwiązaniem bezpieczniejszym niż kody zdrapki czy kody SMS. Dlaczego?

W przeciwieństwie do kodów jednorazowych czy kodów SMS:

  • wykorzystanie po uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu jest trudne – trzeba znać 2 hasła: blokady ekranu oraz samej aplikacji banku, co nie jest łatwym zadaniem;
  • czas zauważenia braku urządzenia jest krótki – pozwala to podjąć szybkie działania uniemożliwiające wykorzystanie smartfona;
  • stopień ochrony przed atakiem malware podmieniającego dane przelewu jest wysoki – pod warunkiem, że osoba potwierdzająca transakcje zapoznaje się z treścią powiadomienia.

Pamiętaj o stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa

Dokonywanie autoryzacji transakcji za pomocą aplikacji mobilnej jest bezpieczne – pod warunkiem, że i ty zachowujesz ostrożność. O czym musisz pamiętać?

  • Nikomu nie podawaj danych do logowania do systemu bankowości elektronicznej.
  • Nigdy nie udostępniaj danych pozwalających się na zalogowanie do aplikacji mobilnej.
  • Kod PIN odblokowujący ekran smartfona powinien być inny od PIN-u umożliwiającego logowanie do aplikacji mobilnej.
  • Korzystaj wyłącznie z bezpiecznych sieci Wi-Fi – nigdy nie dokonuj przelewów po połączeniu się z otwartą siecią.
  • Zawsze czytaj treść powiadomienia dotyczącego autoryzowanej transakcji – zapoznaj się z numerem rachunku bankowego, kwotą itp.
  • Nie klikaj w linki otrzymane z banku lub innych instytucji – szczególnie, jeśli pojawia się informacja o konieczności podania danych.

Dokonywanie autoryzacji transakcji za pomocą aplikacji mobilnej to jeden z bezpiecznych sposobów potwierdzania operacji. Warto jednak trzymać się pewnych zasad, aby zminimalizować ryzyko kradzieży środków.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy