Możesz pożyczać taniej! Sprawdź, od czego zależy koszt kredytu gotówkowego

Możesz pożyczać taniej! Sprawdź, od czego zależy koszt kredytu gotówkowego

Jeśli brakuje Ci gotówki i chcesz wziąć kredyt gotówkowy, sprawdź, co wpływa na koszt takiego kredytu, z czego składa się oprocentowanie, czym jest RRSO oraz czy bank zawsze musi wliczać do kredytu gotówkowego prowizję.

Kredyt gotówkowy to najprostszy i często jedyny sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Oferują go zarówno banki, jaki i pośrednicy finansowi współpracujący z bankami. Pieniądze na procent, w postaci pożyczek gotówkowych, uzyskamy też w firmach finansowych działających na polskim rynku. Jednak, aby móc w pełni bezpiecznie korzystać z pieniędzy, nie bojąc się haczyków w umowach, warto sprawdzić ofertę w znanym sobie i zaufanym banku. Tylko tam otrzymacie pełną informację o kosztach kredytu oraz o promocjach, z jakich możecie skorzystać.

Wymarzony prezent urodzinowy, egzotyczne wakacje, zakup samochodu, niewielki remont – tego typu wydatki czasem trudno sfinansować z comiesięcznej pensji, trzeba więc czasem posiłkować się kredytem gotówkowym. Zdarzają się również niespodziewane wydatki (nagła choroba, awaria samochodu lub sprzętu domowego), gdzie tego typu produkt bankowy bywa ostatnią deską ratunku. Aby nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe, należy podjąć dobrą decyzję dotyczącą kredytu gotówkowego.

Ile „kosztuje” kredyt gotówkowy i z czego to wynika? 

Zanim pójdziesz do banku lub za pośrednictwem serwisu transakcyjnego czy aplikacji swojego banku i złożysz wniosek o kredyt, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, ile kosztuje taki kredyt gotówkowy, czyli co się na niego w ogóle składa, jaką zapłacisz ratę oraz jaki będzie całkowity koszt kredytu. Na te pytanie odpowiedzą Wam pracownicy banku w oddziale lub na infolinii. Informacje te możecie pozyskać także na stronach banków. Jednak, jeśli nie macie na to czasu, to zapraszamy do naszego poradnika.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego – czym jest?

Oprocentowanie kredytu to główny koszt związany z kredytem. Na podstawie oprocentowania wiemy, jakie odsetki od kredytu zapłacimy.– więc od oprocentowania zależy i ogólna wartość odsetek zapłacona w całym okresie kredytu i wysokość raty.

Prowizja wpływa na koszt kredytu – czy bank zawsze musi ją pobierać?

Drugim elementem jest prowizja kredytu. Banki w zamian za pożyczenie pieniędzy oraz obsługę kredytu czasem wymagają od klienta wniesienia dodatkowych opłat/prowizji. Wynika to choćby z prac związanych z przygotowaniem umowy, przesyłaniem dokumentów i wielu innych operacji wykonywanych przez pracowników banku. Zdarza się jednak, że instytucje finansowe rezygnują z tej prowizji, chcąc zachęcić klientów do skorzystania z kredytu. Taką ofertę ma w swoim portfolio m.in Getin Bank.

RRSO, czyli kalkulator kosztów kredytu idzie w ruch

Jeśli zapytasz w banku o kredyt, to w ofercie pojawi się też tajemniczy skrót RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To nic innego jak całkowity koszt kredytu ponoszony przez Ciebie, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Składa się na nią oprocentowanie i prowizja. Często pada pytanie: dlaczego RRSO jest wyższe niż połączenie oprocentowania i prowizji? Dzieje się tak dlatego, że w koszty kredytu wliczane są też między innymi ubezpieczenia i inne opłaty, uwzględnione przez banki w podpisywanej przez Ciebie umowie. Dlatego warto ją uważnie przeczytać, zanim zdecydujecie się ją podpisać.

Ubezpieczenie – nie jest konieczne, ale warto się nad nim zastanowić

Ubezpieczenie kredytu to dodatkowy element, który może spowodować podwyższenie kosztów kredytu. Nie jest ono obowiązkowe, a w sieci znajdziecie wiele informacji na temat potrzeby lub bezsensowności korzystania z tego produktu. Oto kilka kwestii, o których musicie bezwzględnie pamiętać. Przede wszystkim banki zaproponują Wam ofertę zarówno z możliwością zabezpieczenia kredytu, jak i wersję bez niego. Ta druga czasem może być obarczona np. wyższym oprocentowaniem. Nawet jeśli tak nie jest, bank musi w jakiś sposób zabezpieczyć swoje interesy na wypadek śmierci czy trwałej choroby kredytobiorcy . Tym samym może żądać od klienta dodatkowego poręczenia, np. od Waszych bliskich czy znajomych. Ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci, trwałego kalectwa czy utraty pracy może też zapobiec wielu problemom w najbliższej przyszłości. Warto się nad tym zastanowić pożyczając pieniądze. 

Koszty kredytu – na co zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy jest dosyć prostym produktem bankowym, warto jednak podczas zawierania umowy, zapytać o wszelkie możliwe opłaty i koszty kredytu. W ten sposób dowiesz się, ile tak naprawdę będzie kosztował Cię kredyt gotówkowy i gdzie będzie on najtańszy.

Podsumowując, wybierając ofertę kredytu gotówkowego, szukaj ofert, które mają: niskie oprocentowanie, zerową lub niską prowizję, unikalne promocje. To wszystko pozwoli Ci pożyczać taniej.

29.12.2021 | Getin Bank | 5 minut czytania
Wielu Polaków nie ma nawyku planowania comiesięcznych kosztów. Do kwestii wydatków nie warto jednak podchodzić bezrefleksyjnie, ponieważ taki sposób postępowania może prowadzić do nawarstwiania się problemów finansowych. Jeżeli chcesz świadomie zarządzać swoim budżetem, musisz poznać najważniejsze zasady kontrolowania swoich wydatków.