Na czym polega kredyt odnawialny?

Na czym polega kredyt odnawialny?

Wiele osób chciałoby mieć szybki dostęp do pokaźnej gotówki bez żadnych formalności. Bez konieczności składania wniosków, przesyłania dokumentów czy zaświadczeń. Odpowiedzią na takie potrzeby jest np. kredyt odnawialny. Ale jak każdy produkt finansowy ma on swoje plusy i minusy.

Kredyt odnawialny to tzw. linia kredytowa przypisana do naszego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli konta. Limit takiego kredytu, prowizja czy oprocentowanie ustalane jest w umowie z bankiem, który bierze pod uwagę kilka czynników, m.in. długość relacji z bankiem oraz zdolność kredytową. Bank, badając nasze możliwości finansowe, szacuje, czy może nam otworzyć linię na poziomie 5 tysięcy złotych czy też 50 tysięcy złotych. Warunki takiej umowy będzie można w przyszłości modyfikować. Podstawowym zabezpieczeniem dla banku jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Kredyt odnawialny można również – jak każdy inny kredyt – ubezpieczyć i warto to rozważyć, zwłaszcza przy dużych kwotach. Pozostaje tylko pytanie: czy warto prosić bank o linię kredytową, gdy na rynku jest tyle ofert tanich kredytów gotówkowych?

Kredyt odnawialny: plusy

Kredyt odnawialny to jeden z najbardziej lubianych produktów bankowych. Z kilku powodów. W odróżnieniu od znanego nieco szerzej debetu w koncie można liczyć na naprawdę duże pieniądze z banku (w ramach debetu można uzyskać dostęp do kilku tysięcy złotych, a w przypadku kredytu odnawialnego kwota ta może być wielokrotnie wyższa). Poza tym, daje możliwość dostępu do pieniędzy bez dodatkowych formalności, zaświadczeń etc. Gdy bank przyzna nam taki kredyt odnawialny, pieniądze dostępne są od ręki (przy kredycie gotówkowym musielibyśmy kilka dni poczekać). Warto również wspomnieć, że znacznie wydłużony jest też czas spłaty linii kredytowej. O ile debet trzeba byłoby spłacić w ciągu miesiąca, bo inaczej są pobierane odsetki, kredyt odnawialny może być oferowany na rok lub nawet dłużej. No i najważniejsze, gdy klient spłaci linię kredytową, bank może mu ją przedłużać na kolejne terminy. Stąd właśnie wzięła się nazwa „kredyt odnawialny”.

Kredyt odnawialny: minusy

W zasadzie trudno znaleźć minusy związane z kredytem odnawialnym. Co prawda nie jest on darmowy, jak na przykład wspomniany wcześniej debet w koncie (przy założeniu, że spłacimy go w terminie), ale może być nawet tańszy niż kredyt gotówkowy. Wszystko zależy od oferty banku. Niektóre instytucje pobierają prowizję od jego uruchomienia, inne stosują promocje, rezygnując z tej prowizji. Odsetki naliczane są jedynie od wykorzystanej kwoty kredytu i pobierane automatycznie z pieniędzy znajdujących się na koncie.

Jednym z niebezpieczeństw kredytu odnawialnego (ale też i zaletą) jest jego dostępność. Klient może zadłużyć się w dość krótkim czasie na dużą sumę. Każda spłata wchodzi na poczet kredytu, ale, jednocześnie od razu wchodzi do puli kredytu i jest znów „do pożyczenia”. Działa to podobnie do karty kredytowej. Wiele osób może mieć problem ze spłatą takiego zobowiązania. Jeśli zatem nie czujecie się na siłach lub nie do końca „ufacie” sobie lub takiemu produktowi, lepiej wybrać sprawdzony kredyt gotówkowy, na prostych zasadach, z harmonogramem spłat. Wtedy będziecie mieć pewność, że odpowiednia kwota wpłacana co miesiąc przybliża was, a nie oddala, od spłaty kredytu w całości.

Gdzie pójść po tani kredyt gotówkowy?

Jeśli szukacie oferty kredytowej w banku, najlepiej wybrać ten najtańszy, z dogodnymi warunkami. Taką ofertą może się pochwalić m. in. Getin Bank. Kredyt gotówkowy z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.

Więcej informacji: kredyt gotówkowy w Getin Banku

Więcej informacji: kredyt konsolidacyjny w Getin Banku

23.03.2021 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.