O czym należy pamiętać, starając się o podwyższenie kredytu gotówkowego?

O czym należy pamiętać, starając się o podwyższenie kredytu gotówkowego?

Decyzja o wzięciu kredytu w określonej wysokości to często wypadkowa naszych potrzeb, możliwości i oceny kredytowej banku. Czasem jednak pożyczona kwota może być niewystarczająca. Wtedy klienci stoją przed dylematem: nowy kredyt, podwyższenie obecnego, a może inny sposób pozyskania gotówki?

W tym poradniku podpowiadamy, na co trzeba uważać podczas poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. Decydując się na kredyt gotówkowy, warto wybrać sprawdzony bank z promocyjną ofertą. Niskie oprocentowanie, czyli de facto niewielka marża, brak prowizji oraz jak najmniej formalności – to powinno cechować najlepsze oferty na rynku. Jeśli już skorzystaliście z takiej, a tu nagle pojawiają się nowe potrzeby, trzeba zastanowić się nad dalszym działaniami. Większość banków w Polsce nie ma problemów ze zwiększeniem swoim klientom kwoty kredytu gotówkowego, który aktualnie spłacają. Banki chętnie „przejmą” też Wasz kredyt, czyli zaoferują nową umowę i dodatkową gotówkę, jeśli zdecydujecie się zmienić bank. W ostateczności możecie próbować wziąć nowy kredyt. Należy jednak pamiętać o tym, że Wasza zdolność kredytowa będzie oceniana z uwzględnieniem aktualnie spłacanej pożyczki i dlatego o nową umowę czy też dodatkową kwotę może być nieco trudniej.

Jeśli zdecydujecie się na podwyższenie kwoty kredytu, powinniście najpierw zapoznać się z warunkami takiej transakcji. Najlepiej zrobić to udając się bezpośrednio do oddziału banku, dzwoniąc na infolinię, korzystając z serwisu transakcyjnego lub aplikacji bankowej. Warto pamiętać, że ubiegając się o takie podwyższenie kredytu gotówkowego w banku, w którym macie już wspomnianą pożyczkę,  będziecie musieli podpisać nową umowę kredytową lub aneks do starej.

Na co zwrócić uwagę podwyższając kwotę kredytu?

I tu jedna bardzo ważna kwestia, na którą musicie zwrócić uwagę. Ważne, aby nowa umowa była  z podobnym lub niższym oprocentowaniem niż aktualna, obecna pożyczka. Po co płacić więcej, jak można nieco zaoszczędzić. Wystarczy zapytać bank o ofertę i trochę ponegocjować. Może okazać się, że aktualnie obowiązuje promocja lub specjalna oferta związana z Waszą aktywnością i nowy kredyt może być bez prowizji przygotowawczej lub tej od udzielenia kredytu. Jeśli zdarzy się sytuacja, że bank się nie zgodzi na skorzystanie z takiej promocji – np. będzie ona obowiązywać tylko nowych klientów – warto spytać o możliwość niższej marży. 

Sprawdź numer rachunku, na który będziesz przelewać raty

Należy też pamiętać o pewnych formalnościach związanych z podwyższeniem kwoty kredytu gotówkowego. Jeśli zmienia się umowa, czyli podpisujecie aneks lub dostajecie zupełnie nową umowę do podpisania, musicie sprawdzić numer rachunku. Może się zdarzyć, że zmieni się numer rachunku, na który dotychczas robiliście wpłatę, spłacając Wasz kredyt. Jeśli jednak nie robiliście takiej wpłaty bezpośrednio na rachunek kredytowy, tylko automat pobierał pieniądze z konta osobistego, to nie ma to dla Was znaczenia (mowa tu o posiadaczach rachunku w banku, który udzielił pożyczki). Musimy o tym pamiętać  w czasie uzgadniania warunków umowy, nie na każdy rachunek bankowy można wpłacać pieniądze bezpośrednio. W umowie mogą być podane dwa numery kont. To bardzo istotne by na druku  na poczcie, w kasie banku, czy poprzez serwis transakcyjny innego banku wpisać poprawny numer rachunku bankowego.

Podwyższenie kwoty kredytu gotówkowego– z czym to się wiąże?

Czas porozmawiać o pieniądzach. Podwyższenie kwoty kredytu ma oczywiście swoje konsekwencje finansowe. Czeka Was wyższa rata lub dłuższa spłata kredytu. Decyzja należy do Was, choć dla banku dłuższy okres kredytowania jest bardziej korzystny, bo wiąże klienta z bankiem na dłużej.

Dłuższa spłata kredytu to zwykle niższa rata do spłaty, ale wyższe koszty kredytu, bo okres kredytowania się wydłuża. Jeśli zależy Wam na szybszej spłacie kredytu, to warto wybrać opcję wyższej raty.

Na koniec musicie pamiętać o ubezpieczeniu. W przypadku zarówno aneksu, jak i nowej umowy, bank może zażądać ubezpieczenia, w szczególności, jeśli kwota kredytu znacznie zostaje podwyższona.

Kredyt gotówkowy w banku – czy to jedyna opcja?

Kredyt gotówkowy to racjonalny sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Biorąc go w banku, macie uczciwe warunki kredytowania i promocje, co nie zawsze jest standardem w popularnych na rynku firmach pożyczkowych. Jeśli jednak bank nie jest skory do przyznania takiej pożyczki, bo procedury bankowe nie pozwalają na przyznanie Wam dodatkowej gotówki w formie nowego kredytu lub podwyższenia jego kwoty, warto wypróbować inne produkty bankowe. Banki często oferują debet w koncie, kredyt odnawialny, czy choćby popularną kartę kredytową. Wszystkie te produkty oferują dodatkową gotówkę, działają w bardzo podobny sposób, a różni je często  sposób spłaty oraz wysokość przyznawanych środków.

24.06.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Trudno oszacować, ilu Polaków aktualnie pracuje za granicą. Dane GUS z 2017 roku wskazują na ponad 2,5 miliona, choć w ostatnich latach ta liczba mogła się zmienić. Osoby te zarabiają w funtach, euro czy frankach, ale bardzo często myślą o wzięciu kredytu gotówkowego w polskich bankach.