Od czego zacząć oszczędzanie na emeryturę?

Od czego zacząć oszczędzanie na emeryturę?

Większość Polaków decyduje się na odkładanie własnych środków na emeryturę, nadal istnieje spora grupa osób bez zgromadzonych oszczędności na ten cel. Warto jednak zmienić podejście w kwestii budowania finansowego zabezpieczenia – po to, aby w przyszłości utrzymać podobny standard życia. Sprawdź, od czego zacząć oszczędzanie z myślą o emeryturze, aby trwać w swoim postanowieniu przez wiele lat.

Każdy chciałby korzystać z życia nawet po przejściu na emeryturę, utrzymując dotychczasowy standard. Tymczasem pozostawanie aktywnymi oraz realizowanie założonych planów po przejściu na zasłużony odpoczynek od pracy zarobkowej wymaga posiadania sporych oszczędności.

Emerytura 40-latków – ile będzie wynosić?

Prognozy specjalistów nie są optymistyczne – emerytura dzisiejszych 40-latków może spaść z obecnych 53% przeciętnego wynagrodzenia do poziomu niższego niż 40%. Zatem to już ostatni moment, aby zacząć odkładać środki we własnym zakresie – w przeciwnym razie gwarantowane świadczenie emerytalne może nie zaspokoić potrzeb finansowych przyszłych emerytów.

Z czego wynikają problemy związane z oszczędzaniem na emeryturę?

Osoby, które nie oszczędzają na emeryturę, tłumaczą się brakiem wystarczających środków lub zbyt niskim wynagrodzeniem. Czy faktycznie tak jest? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia całkowicie indywidualna, związana także z oczekiwaniami przyszłych emerytów.

Nikt jednak nie powiedział, że oszczędzanie na emeryturę musi wiązać się z odkładaniem kilkuset złotych miesięcznie. Bardziej niż wysoka kwota liczy się systematyczność oraz umiejętność wykorzystywania instrumentów finansowych do pomnażania gromadzonych oszczędności.

Oszczędzanie na emeryturę – jak zacząć?

Niezależnie od tego, ile zarabiasz, możesz oszczędzać na emeryturę. Tajemnicą sukcesu jest racjonalne zarządzanie swoim budżetem – tak, aby wystarczyło zarówno na pokrycie bieżących wydatków, jak i odłożenie środków.

Załóż rachunek oszczędnościowy

Nawet jeśli dysponujesz już jednym kontem oszczędnościowym, załóż kolejny rachunek – tym razem specjalnie na potrzeby emerytalne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odkładana kwota będzie systematycznie rosnąć.

Konto oszczędnościowe to świetne rozwiązanie na początek, ponieważ pozwala na regularne gromadzenie pieniędzy przy jednoczesnym pomnażaniu kapitału.

Sprawdź też Indywidualne Konto Emerytalne.

Pomyśl o założeniu lokaty

Środki odkładane na koncie oszczędnościowym mogą posłużyć do dalszego pomnażania kapitału. Po uzyskaniu dużej kwoty można uruchomić lokatę – po to, aby móc wypracować jeszcze większy zysk.

Zazwyczaj oprocentowanie lokaty i uzyskane odsetki będą wyższe niż w przypadku konta oszczędnościowego.

Jak wybrać atrakcyjną lokatę?

To, jak intensywnie będą pracować twoje pieniądze z myślą o emerytalnym zabezpieczeniu finansowym, będzie zależeć od wyboru korzystnej lokaty. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby odkładanie pieniędzy w taki sposób było opłacalne?

Oprocentowanie

Oprocentowanie to parametr, od którego bezpośrednio zależy wysokość możliwych do wypracowania zysków. Im wyższe, tym większych odsetek możesz się spodziewać na koniec umowy.

O ile jeszcze kilka miesięcy temu oprocentowanie lokat nie było zadowalające, o tyle aktualnie banki mają nieco więcej do zaproponowania. Za przykład może posłużyć Lokata Mobilna w VeloBanku – z oprocentowaniem nawet do 2% w skali roku. Jednorazowo można wpłacić do 10 000 zł na okres 2 miesięcy.

Czas trwania lokaty

Czas trwania umowy wpływa nie tylko na wysokość oprocentowania, ale i sposobność zachowania jej warunków. Im dłuższy okres, tym większe ryzyko wypłaty środków w razie nieprzewidzianych wydatków (przy założeniu, że nie dysponujesz dodatkowym funduszem awaryjnym). Jeśli jednak odłożone środki mają służyć wyłącznie celom emerytalnym, możesz zdecydować się na lokatę długoterminową.

Dodatkowe warunki

Niektóre banki – szczególnie w przypadku lokat z promocyjnym oprocentowaniem – mogą stosować dodatkowe kryteria. Są lokaty przeznaczone wyłącznie dla nowych klientów lub na nowe środki, ale nie jest to standardem. Warto jednak poznać szczegóły umowy jeszcze przed jej podpisaniem.

Lokata z myślą o oszczędzaniu na emeryturę – czy to się opłaca?

Osoby decydujące się odkładać środki z myślą o emeryturze, często gromadzą pieniądze na lokacie. Czy to się opłaca? Tak – i to nie tylko z uwagi na możliwość pomnażania zysków.

Lokata to produkt finansowy, który:

  • zapewnia gwarancję zysków – są one wypłacane zawsze, niezależnie od ich wysokości, o ile środki nie zostały wypłacone przed zakończeniem umowy lokaty ;
  • daje 100% bezpieczeństwa kapitału – jest on wypłacany w całości niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych.

Warto przy tym podkreślić, że środki zgromadzone na lokacie podlegają ochronie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to możliwość odzyskania pieniędzy także wtedy, gdy dany bank ogłosi upadłość. To dobra wiadomość – szczególnie, że oszczędzanie na emeryturę ma charakter długoterminowy.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy