Od czego zależy koszt kredytu – marża i prowizja, a może promocja?

Od czego zależy koszt kredytu – marża i prowizja, a może promocja?

Kto nie lubi promocji? Szczególnie te bankowe mogą pozwolić na znaczne obniżenie kosztów kredytu. Niskie oprocentowanie, a może dodatkowo rezygnacja z prowizji? Dowiedz się, jakich ofert kredytu warto szukać.

Tani kredyt czeka

Niskie oprocentowanie oznacza tani kredyt. Nie ma co do tego wątpliwości. Choć z pewnością nie zawsze najtańszy. Oprocentowanie takie składa się z dwóch elementów – zróżnicowanej, w zależności od spodziewanego przez bank zysku, marży i aktualnej, względem decyzji NBP, identycznej w każdym banku stopy referencyjnej. To właśnie marża jest podstawowym elementem, którym banki mogą manewrować przy układaniu oferty, ale tylko do momentu podpisania umowy. Potem nie może być zmieniona. Promocyjny kredyt będzie zatem wtedy, gdy marża będzie najniższa na rynku.

Promocja – kredyt bez prowizji

Warto szukać banku, który zdecydował się na rezygnację z prowizji za udzielnie kredytu. Jednym z takich podmiotów jest np. Getin Bank. Prowizja to jednorazowa opłata związana z wykonaniem czynności bankowych z przygotowaniem umowy, przesyłaniem dokumentów i wielu innych operacji wykonywanych przez pracowników banku. Wysokość prowizji nie jest  określona w prawie, każdy bank może ustalać ją sam, jednocześnie  przestrzegając ustawy antylichwiarskiej. 

A może sami stworzymy promocję kredytową?

Czyli kredyt bez prowizji jest tani, ale niekoniecznie tańszy od tego, który prowizję zawiera. Dlatego warto sprawdzić w ofercie zarówno oprocentowanie, jak i prowizje za udzielenie kredytu oraz za jego wcześniejszą spłatę.  A jeśli bank nie oferuje rezygnacji z prowizji? Oczywiście można z niego zrezygnować i udać się do innego banku. Można również spróbować ponegocjować z bankiem. Co prawda częściej dotyczy to kredytów hipotecznych, ale nie ma prawa, które by zakazywało Wam negocjować z bankiem warunki kredytu gotówkowego.

Jedni wolą niskie raty…

Jeżeli komuś zależy na tym, żeby szybko uzyskać kredyt, to nie będzie aż tak bardzo patrzył na koszty ogólnie, tylko na to, w jakiej wysokości będzie rata. Przykładowo, pilnie potrzebujecie 5000 zł, ale nie możecie pozwolić sobie na ratę większą niż 50 zł miesięcznie. Dla takich klientów ważniejszy od wysokości kredytu jest okres kredytowania i właśnie na tym polu będą chcieli negocjować z bankiem.

…inni niskie koszty

Może być też tak, że potrzebujecie 5000 zł i ważne jest dla Was to, żeby ten kredyt był jak najtańszy. Nie chcecie zapłacić za niego więcej niż 1000 zł. W takim przypadku nie wysokość raty będzie przedmiotem waszych negocjacji, ale prowizja za udzielenie kredytu, marża kredytu, a nawet okres kredytowana.

Zawsze trzeba pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania tym kredyt staje się droższy. Warto pamiętać też o tym, że przy wcześniejszej spłacie bank ma obowiązek zwrócić nam to, co już zostało pobrane, a niewykorzystane.

Tani kredyt i niskie koszty? Czy to możliwe?

Niektóre osoby chcą mieć zarówno niskie raty, jak i niski koszt kredytu. Trudno będzie spełnić oba oczekiwania, ale nie oznacza to, że na rynku nie ma takich ofert. Trzeba tylko trochę dłużej ich poszukać. Można też spróbować negocjować z bankiem.

23.10.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Kredyt gotówkowy na ocieplenie domu, wymianę pieca, a może starych, przepuszczających zimno i wilgoć okien? Świetny pomysł, który warto wdrożyć w życie przed zimą, a dodatkowe pieniądze z banku mogą w tym pomóc.