Oszczędzanie na przyszłość dziecka – jak zrobić to dobrze?

Oszczędzanie na przyszłość dziecka – jak zrobić to dobrze?

Zagraniczne studia, wkład własny na mieszkanie czy pierwszy samochód – to wydatki czekające  rodzica, który chce zapewnić swojemu dziecku dobry start w życiu. Wygospodarowanie na taki cel kilkudziesięciu tysięcy złotych z domowego budżetu to spore wyzwanie. Dlatego warto zacząć jak najwcześniej. Jaka kwota jest potrzebna, aby zabezpieczyć przyszłość dziecka i jak zgromadzić takie pieniądze?

Centrum im. Adama Smitha oszacowało,ile kosztuje rodziców wychowanie dziecka do 18 roku życia. Okazało się, że na swoje pociechy  do osiągnięcia przez nie pełnoletniości wydajemy od 200 do 225 tys. zł! A tak naprawdę to nie koniec wydatków. Większość rodziców chce w miarę możliwości ułatwić dzieciom start w dorosłość. Ale jak to zrobić?

 

Ile potrzeba dziecku na przyszłość?

Na co najczęściej oszczędzamy, mając na uwadze przyszłość dziecka? Prześledźmy kilka przykładów.

  • Na studia zagranicznetrzeba przygotować od 3 tys. zł miesięcznie (we Francji i Hiszpanii) aż do ok. 25 tys. zł (w Stanach Zjednoczonych). Te kwoty to łączne koszty utrzymania w danym kraju oraz czesne.
  • Na samochód– kilkuletni, używany, średniej klasy wydamy przeciętnie od 10 do 30 tys. zł.
  • Na wkład własny na mieszkanie musimy przeznaczyć od 30 – 100 tys. zł w zależności od tego, jakie mieszkanie chcemy kupić i jakiej oferty od banku oczekujemy (im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowania).

 

Ile miesięcznie trzeba oszczędzać na dziecko?

Załóżmy więc, że chcemy zebrać 75 tys. zł i przekazać tę kwotę na potrzeby dziecka podczas jego 18. urodzin. Spójrzmy, ile miesięcznie trzeba odkładać, aby osiągnąć tę sumę w zależności od wieku naszej pociechy.

Aktualny wiek dziecka

Miesięczne oszczędności

15 lat

2083 zł

10 lat

781 zł

5 lat

481 zł

dopiero się urodziło

347 zł

 


Wniosek nasuwa się sam:

Im wcześniej pomyślimy o odkładaniu pieniędzy na przyszłość dla dziecka, tym mniej obciąży to nasz domowy budżet.


 

Jak efektywnie oszczędzać na przyszłość malucha?

Nie opłaca się trzymać takich oszczędności w domu czy na nieoprocentowanym koncie. Warto skorzystać z produktu, który pozwoli nam trzymać pieniądze bezpiecznie, bez ryzyka, że je stracimy, a dodatkowo zapewni zyski. Będziemy mogli również swobodnie wpłacać dodatkową gotówkę i wypłacać w razie potrzeby.

Warto teraz sprawdzić aktualną promocję konta oszczędnościowego w Getin Banku. Oprocentowanie jest jednym z najwyższych na rynku –  3,0% w skali roku. Maksymalnie na takiej stawce możemy ulokować nawet 400 tys. zł! Promocja obowiązuje przez 4 miesiące i trzeba wpłacić nowe środki (czyli takie, których wcześniej nie przechowywaliśmy w banku) oraz założyć konto osobiste. Po tym okresie środki również będą oprocentowane na konkurencyjnej stawce.

Konto oszczędnościowe ma tę zaletę, że twoje środki mogą gromadzić się same. Jeśli tylko na dzień po wpływie swojej pensji ustawisz sobie zlecenie stałe z rachunku ROR na konto oszczędnościowe, to kapitał będzie wpływał sam.¹

Jeśli zależy nam na tym, aby pieniądze były bezpieczne i nie trzeba było nieustannie kontrolować, czy ich nie straciliśmy (jak odbywa się to np. na giełdzie), to konto oszczędnościowe będzie dobrym rozwiązaniem. Mamy gwarancję, że to, co wpłaciliśmy, możemy wypłacić i dodatkowo zyskamy także odsetki.

Pamiętajmy prostą zasadę, że nawet niewielkim budżetem warto zarządzać efektywnie. W przypadku dłuższej inwestycji czas działa na naszą korzyść i łatwiej na osiągnąć przyjęty cel bez nadwyrężania naszego domowego budżetu.

Dziecko to najlepsza inwestycja, a nasze wysiłki, włożony kapitał, ale także wiedza i uczucia zaprocentują wielokrotnie. Warto mieć to na uwadze i jak najszybciej zacząć odkładać środki, wybierając bezpieczne opcje.

 

Źródło:

http://www.smith.pl/pl/artykuly/koszty-wychowania-dzieci-w-polsce-2019

 

¹ Prowadzenie Konta Oszczędnościowego to prowadzenie rachunku płatniczego w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 14 lipca 2017 r. ws wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym.

 

 

24.06.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Trudno oszacować, ilu Polaków aktualnie pracuje za granicą. Dane GUS z 2017 roku wskazują na ponad 2,5 miliona, choć w ostatnich latach ta liczba mogła się zmienić. Osoby te zarabiają w funtach, euro czy frankach, ale bardzo często myślą o wzięciu kredytu gotówkowego w polskich bankach.