Poduszka finansowa – bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej

Poduszka finansowa – bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej

Poduszka finansowa to pula Twoich oszczędności, której zadaniem jest zapewnić Ci bezpieczeństwo finansowe w przypadku utraty pracy. Jej podstawowa funkcja, to finansowanie Twoich stałych, miesięcznych wydatków w okresie, gdy będziesz szukał nowego źródła dochodów. Podpowiadamy, jakiej wielkości powinna być poduszka, aby bezpiecznie na niej wylądować i w jaki sposób możesz ją przygotować. Niestety, nie potrafimy oszczędzać! Tylko 3,5% gospodarstw domowych może pochwalić się długoterminowymi oszczędnościami. Z danych Eurostatu wynika, że połowy Polaków nie byłoby stać na poniesienie niespodziewanego wydatku na poziomie 1 tys. złotych. Często w ogóle nie myślimy o tym, że powinniśmy oszczędzać. Być może sam trwasz w przekonaniu, że Twoje wynagrodzenie wystarcza jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb i na oszczędzanie mogą sobie pozwolić tylko bardzo zamożne osoby. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę wszyscy powinniśmy przynajmniej minimalną część swojego dochodu przeznaczać na budowanie poduszki finansowej, choć oczywiście im wyższe dochody tym realizacje tego celu jest łatwiejsza. W jaki sposób możesz budować swą poduszkę bez ponoszenie zbyt wielu wyrzeczeń?

Im więcej wydajesz, tym większej poduszki potrzebujesz

Poduszka finansowa, to środki z których skorzystasz gdy stracisz pracę. Dzięki nim będziesz mógł na bieżąco realizować swoje zobowiązania. Specjaliści zalecają, aby wysokość poduszki finansowej odpowiadała 3-krotności Twoich miesięcznych wydatków. To jednak plan minimum. Poduszka 6 razy większa od miesięcznych wydatków spowoduje, że upadek nie będzie bolesny, a dopiero 12-krotność wydatków zagwarantuje Ci pełne bezpieczeństwo. Będziesz miał rok na szukanie nowej pracy bez konieczności martwienia się o stan domowego budżetu. Określając wielkość swojej poduszki, powinieneś się kierować zasadą, że im więcej wydajesz, tym większa kwota jest potrzebna do zaspokojenia Twoich potrzeb. Uwzględnić powinieneś również ryzyko utraty pracy oraz oszacować czas, jaki będzie Ci potrzebny na znalezienie nowego zajęcia, które zagwarantuje Ci dochody na podobnym poziomie, co wcześniej. Poduszki finansowej nie powinieneś mylić z funduszem awaryjnym. To odrębna pula Twoich oszczędności, która może zostać przeznaczona na realizację nieplanowanych wcześniej wydatków – potrzebę skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, naprawę samochodu, czy wymianę niezbędnego sprzętu AGD. Najpierw oszczędności, później przyjemności. Jeśli Twoje miesięczne wydatki wynoszą 4 tysiące złotych, to najmniejszy rozmiar Twojej poduszki to 12 tys. złotych. Odkładając 200 złotych miesięcznie, potrzebujesz aż 5 lat na zgromadzenie tej kwoty. Jeśli możesz sobie pozwolić na regularne odkładanie 500 złotych, to poduszkę będziesz napełniać przez 2 lata. Nawet odkładając co miesiąc 1 tys. złotych potrzebujesz całego roku, aby zrealizować pierwszy etap. Musisz przy tym pamiętać, że suma którą zgromadzisz, to dopiero będzie mały „jasiek”, a nie puszysta poducha. Nawet nie masz się co zastanawiać, czy powinieneś oszczędzać, tylko zacznij to robić jak najszybciej. Oszczędności nigdy nie powinieneś odkładać na koniec miesiąca, kiedy Twoje konto zaczyna świecić pustkami. Przelew na oszczędności to powinna być pierwsza czynność, jaką wykonasz po otrzymaniu wynagrodzenia. Dopiero resztą środków powinieneś gospodarować tak, aby wystarczyło zarówno na obowiązkowe wydatki, jak i na realizację Twoich przyjemności.

Nieważne gdzie oszczędzasz, ważne jak

  1. Otwórz odrębny rachunek np. Konto Oszczędnościowe.
  2. Bank do tego rachunku nie wydaje karty płatniczej, dzięki czemu nie wydasz swoich oszczędności niezgodnie z przeznaczeniem.
  3. Ustaw stałe zlecenie ze swojego ROR, dzięki czemu co miesiąc wskazana kwota będzie automatycznie przelewana na Twoją poduszkę.
  4. Gdy uzbierasz większą kwotę, np. po roku oszczędzania na koncie oszczędnościowym i nie chcesz być narażonym na pokusę wydania oszczędności, załóż lokatę. Możliwość utraty odsetek stworzy psychologiczną barierę i zastanowisz się porządnie zanim naruszysz oszczędności.

W oszczędzaniu liczy się regularność. Określ kwotę, jaką będziesz odkładać i po prostu zrób przelew. Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Ustal zlecenie stałe, aby zautomatyzować cały proces i nie mieć niepotrzebnych wymówek.

Popularne wpisy na blogu:

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Czy to się opłaca?
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy