Potrzebujesz szybko niewielkiego zastrzyku gotówki? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Potrzebujesz szybko niewielkiego zastrzyku gotówki? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Nagłe wydatki pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie. Może zdarzyć się, że twój domowy budżet nie będzie na to przygotowany. W takiej sytuacji warto na przykład sięgnąć po zewnętrzne wsparcie finansowe. Sprawdź, skąd szybko pozyskać gotówkę.

Chociaż wiele mówi się o konieczności odkładania pieniędzy z myślą o niespodziewanych sytuacjach, nie każdy to praktykuje. W momencie nieplanowanych wydatków zachodzi konieczność szybkiego poszukiwania źródła wsparcia. Zwykle dostępnych jest kilka opcji.

 1. Własny fundusz na niespodziewane wydatki

  Być może od dawna gromadzisz pieniądze, które tworzą tzw. fundusz na nieprzewidziane koszty. Nagły wydatek – niezależnie jakiego typu – to dobra okazja do tego, aby z niego skorzystać. Dzięki temu nie musisz korzystać z zewnętrznego wsparcia, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Ten zaś jest szczególnie cenny w przypadku, gdy nie możesz pozwolić sobie na opieszałość działań.

  Jeśli jeszcze nie udało ci się stworzyć takiego funduszu, nieprzewidziany wydatek to okazja do tego, aby go uruchomić w najbliższym czasie. Szybko przekonasz się, jak wiele może ułatwić i przyspieszyć.

 2. Niewielka pożyczka od bliskich osób

  Jeśli potrzebujesz niewielkiego zastrzyku gotówki na krótki czas, o niedużą pożyczkę możesz poprosić kogoś bliskiego. Warto jednak wybrać taką osobę, która będzie dysponowała wolną gotówką, a i wsparcie finansowe nie obciąży nadmiernie domowego budżetu.

  Pamiętaj! Pożyczając pieniądze do kogoś bliskiego i umawiając się na konkretny termin zwrotu środków, dotrzymaj go. W przeciwnym razie niesłowność może cię sporo kosztować – ktoś może stracić do ciebie zaufanie i już więcej nie udzielić pomocy w nagłych sytuacjach.

 3. Kredyt gotówkowy na dowolną kwotę

  To właśnie do banków kieruje się większość Polaków w poszukiwaniu wsparcia finansowego. Oferowane kredyty gotówkowe pozwalają na pozyskanie środków z możliwością przeznaczenia ich na dowolny cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pieniądze wykorzystać na zakup nowego sprzętu domowego – wówczas, gdy poprzedni właśnie przestał działać. Środki można przeznaczyć także na zakup dowolnego przedmiotu w atrakcyjnej cenie czy nawet uregulowanie bieżących wydatków.

  Na korzyść kredytu gotówkowego przemawia fakt, że różne są też kwoty finansowania, dzięki czemu łatwo dopasować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

  W przeciwieństwie do drobnej pożyczki od rodziny lub znajomych, kredyt można zaciągnąć dość dyskretnie. Nikt z bliskich nie musi dowiedzieć się o korzystaniu ze wsparcia finansowego.

Kredyt gotówkowy – najczęściej wybierane rozwiązanie?

W sytuacji braku środków na tzw. funduszu awaryjnym, większość osób decyduje się zaciągnąć kredyt gotówkowy. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia wiele argumentów. Zalicza się do nich m.in.:

 • możliwość ubiegania się o większą gotówkę
 • opcję rozłożenia płatności na raty.

Ponadto nie istnieje żadne ryzyko, że pożyczkodawca w jakikolwiek sposób skomentuje zasadność drobnej pożyczki. W tym przypadku dla banku cel kredytowania nie ma większego znaczenia – najważniejsza jest zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytobiorcy.

Czy kredyt gotówkowy jest dostępny dla wszystkich?

Kredyt gotówkowy nie może być remedium na poważne kłopoty finansowe. Banki udzielają wsparcia wyłącznie tym osobom, które są zdolne do terminowej spłaty zobowiązania zgodnie z harmonogramem.

O kredyt gotówkowy może ubiegać się każdy, lecz największą szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji mają osoby:

 • wykazujące odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
 • dysponujące stałymi dochodami uzyskiwanymi np. z umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie,
 • cieszące się wiarygodnością kredytową – zobowiązania kredytowe były spłacane terminowo.

Takie restrykcje są wprowadzane po to, aby nie dopuścić do wpadnięcia kredytobiorcy w spiralę zadłużenia.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Tymczasem to właśnie on będzie ci towarzyszył w momencie wyboru kredytu gotówkowego przeznaczonego na pilny wydatek. Nie daj się ponieść emocjom, ponieważ może cię to sporo kosztować.

Przede wszystkim:

 • racjonalnie oceń swoje możliwości finansowe,
 • nie zaciągaj kredytu na większą kwotę niż potrzebujesz,
 • określ optymalny czas trwania finansowania.

Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie terminowo spłacać zobowiązanie, ale będziesz wiedzieć, o jaki kredyt gotówkowy musisz się ubiegać.

Kolejny krok to porównanie dostępnych ofert – także tych, które proponują inne banki. Zwróć przy tym uwagę na kilka istotnych parametrów, np.:

 • koszty finansowania – w Getin Banku możesz znaleźć kredyt gotówkowy z RRSO na poziomie 7,4% (kalkulacja dokonana na dzień 28.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie),
 • okres finansowania – im dłuższy, tym niższa może być miesięczna rata,
 • sposób wnioskowania o kredyt – możesz ubiegać się o niego bez wychodzenia z domu.

Sprawdź też pozostałe wymagania – zwykle pojawiają się one w przypadku kredytów objętych promocyjnymi warunkami.

10.08.2021 | Getin Bank | 5 minut czytania
Dowiedz się, czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na wakacje i czy samo ubezpieczenie turystyczne wystarczy. Zapraszamy!