Poznaj pięć sprawdzonych sposobów na pełny portfel

Poznaj pięć sprawdzonych sposobów na pełny portfel

Jak pozyskać dodatkowe pieniądze? To pytanie, które zadaje sobie większość z nas. Oszczędzanie, inwestowanie, wzięcie kredytu? To tylko niektóre z możliwości. Poznaj pięć sprawdzonych sposobów, które pozwolą mieć pełen portfel.

1. Oszczędzanie

Systematyczne oszczędzanie to pewny sposób na stworzenie bezpiecznej poduszki finansowej. Można to zrobić odkładając na konto pewną, nawet niewielką, kwotę co miesiąc. Jednak, aby pomnożyć te środki, należy je odpowiednio ulokować. Niestety w dzisiejszych czasach lokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym czy na lokacie jest często nieopłacalne. Z powodu obniżenia stóp procentowych przez RPP, ich oprocentowanie jest obecnie bardzo niskie. Zdaniem niektórych ekspertów rynkowych może się zdarzyć, że w przyszłości trzeba będzie nawet płacić za możliwość deponowania pieniędzy w banku.

Odłożone pieniądze można zainwestować, np. w akcje giełdowych spółek lub w fundusze inwestycyjne. Wymaga to jednak pewnej wiedzy oraz intuicji. Jeśli ich nie mamy, warto zwrócić się w tej kwestii do specjalistów w bankach oraz biurach maklerskich, którzy zaproponują optymalną dla nas formę inwestowania i pomnażania naszych oszczędności.

W ostatnich latach coraz popularniejsze są również kryptowaluty. Jednak tego typu inwestycja wiąże się z bardzo dużym ryzykiem i daje bardzo niepewny zysk.

2. Kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny to opcja dla osób, które nie mają (przynajmniej na razie) swoich oszczędności. Jest to  limit w rachunku przypisana do osobistego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli konta. Limit, a także prowizja czy oprocentowanie, ustalane są w umowie z bankiem. Kredyt odnawialny nie jest darmowy, ale może być nawet tańszy niż kredyt gotówkowy. Wszystko zależy od oferty banku.

Niektóre instytucje pobierają prowizję od jego uruchomienia, inne stosują promocje, rezygnując z tej prowizji. Odsetki naliczane są jedynie od wykorzystanej kwoty limitu i pobierane automatycznie z pieniędzy znajdujących się na koncie. Dzięki limitowi w rachunku mamy zawsze pełen portfel, o ile będziemy na konto przelewać odpowiednią kwotę pieniędzy. Minus? Jest jeden: trzeba uważać na nadmierne zadłużenie, zwłaszcza gdy limit w rachunku jest pokaźnych rozmiarów.

3. Karta kredytowa

Karta kredytowa to kolejny sposób na zwiększenie swoich możliwości finansowych. Jest to opcja nieco bezpieczniejsza niż wspomniany kredyt odnawialny, bo pożyczana przez bank kwota jest z reguły dużo niższa. Oferowane limity na kartach zależne są od wielu czynników (dochodów, promocji etc.). Najczęściej sięgają kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Czas na spłatę zaległości na karcie wynosi ponad 50 dni, co pozwala skutecznie zarządzać swoim budżetem. Karta kredytowa przydaje się niemal w każdej sytuacji, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i podczas zakupów w sieci.

Dodatkowo środki na niej zgromadzone są zabezpieczone, więc zmniejsza się ryzyko wszelkich fraudów, kradzieży czy oszustw. Oczywiście ten produkt nie jest darmowy, ale zadłużenie można rozłożyć na raty. Dzięki karcie kredytowej nasz portfel zyskuje bardzo dużo na wartości. Ważne! Chroń dane karty i nie podawaj ich nikomu.

4. Kredyt gotówkowy

Jeśli nie mamy szansy, by oszczędzić pieniądze, a bank nie chce nam przyznać limitu w rachunku, natomiast karta kredytowa jest dla nas zbyt droga, to mamy jeszcze jedno wyjście: kredyt gotówkowy. Popularny i tani produkt finansowy, który można w miarę szybko i bez większych formalności uzyskać w każdym banku. Może się o niego ubiegać praktycznie każda pełnoletnia osoba, która ma m.in. stałe dochody, dobrą historię kredytową.

Banku nie interesuje, co zrobimy z otrzymanymi środkami, istotne jest tylko to, abyśmy spłacali je zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Jeśli szukasz atrakcyjnego kredytu gotówkowego z RRSO 7,4%, to zapoznaj się z ofertą.

5. Kredyt konsolidacyjny

Czasami zdarza się, że mamy zbyt dużo zobowiązań, które sprawiają, że nasz portfel jest ciągle pusty. Aby temu zapobiec, można rozważyć kredyt konsolidacyjny. Pomoże on w spłacie bieżących zadłużeń (np. kredytu gotówkowego, kredytu hipotecznego, zadłużenia karty kredytowej, kredytu na zakup sprzętu AGD). Dzięki temu obniżysz miesięczną kwotę zobowiązań, ale wydłużysz okres spłaty. Będziesz też mieć więcej pieniędzy, by odłożyć je na przyszłości.

Jeśli szukasz kredytu konsolidacyjnego z RRSO 7,4%

Jeśli chcesz zadbać o swoją przyszłość i zabezpieczyć się finansowo, warto przyjrzeć się swoim wydatkom. Może okazać się, że część z nich jest niepotrzebna, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze odłożyć na przyszłość lub dobrze zainwestować.

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy