Raty ciążą na domowym budżecie? Zmień kredyt na tańszy!

Raty ciążą na domowym budżecie? Zmień kredyt na tańszy!

Spłacasz raty kredytu samochodowego? Masz na swoim koncie aktywny kredyt gotówkowy? Korzystasz z limitu dostępnego na karcie kredytowej? Jeśli spłacasz kilka zobowiązań i wysokość miesięcznych rat zaczyna nadmiernie obciążać domowy budżet, najwyższy czas zacząć działać. Zamień kilka kredytów w jeden – znacznie tańszy, aby uniknąć problemów finansowych.

Zdarza się, że – mimo posiadania zdolności kredytowej w momencie zaciągania kredytów – suma miesięcznych rat zaczyna ciążyć na domowym budżecie. Jeśli coraz trudniej dotrzymywać terminów zapisanych w harmonogramie spłaty, warto pomyśleć o zamianie kilku zobowiązań w jedno – ze znacznie niższą ratą.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę zaciągniętych do tej pory zobowiązań. Dzięki temu kredytobiorca reguluje wyłącznie jedną ratę, której wysokość jest z reguły niższa w porównaniu z sumą dotychczas spłacanych miesięcznie zobowiązań.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że spłacasz kredyt gotówkowy, zakup ratalny ekspresu do kawy i jeszcze zadłużenie na karcie kredytowej. Zamiast regulować kilka pojedynczych rat, możesz zamienić je na jedną – wystarczy, że zaciągniesz kredyt konsolidacyjny, którym spłacisz dotychczasowe aktywne zobowiązania. Od teraz będziesz płacić tylko jedną ratę.

Konsolidacja kredytu – czy faktycznie jest tańsza?

Zastanawiasz się, dlaczego kredyt konsolidacyjny będzie tańszy w porównaniu z innymi zaciągniętymi zobowiązaniami w przeszłości?

  • Niższe oprocentowanie

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa to produkty, które charakteryzują się z reguły wysoką rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO). Koszty kredytu są zdecydowanie niższe – można wnioskować o wsparcie finansowe z RRSO na poziomie 7,4%. To nawet dwukrotnie mniej w porównaniu z typowym kredytem gotówkowym.

  • Dłuższy okres kredytowania

Standardowe kredyty gotówkowe udzielane są na krótki okres – z reguły do kilku lat. Wydłużenie czasu kredytowania – w przypadku konsolidacji nawet do 10 lat – pozwala na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Dzięki temu miesięczne zobowiązanie wreszcie przestanie ciążyć na domowym budżecie.

Kredyt konsolidacyjny – czy warto go zaciągnąć?

Kredyt konsolidacyjny to forma wsparcia finansowego, które niesie za sobą wiele korzyści. Warto go zaciągnąć, ponieważ:

  • pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznego zobowiązania wynikającego ze spłaty zaciągniętych kredytów,
  • umożliwia wydłużenie okresu spłaty nawet do 10 lat,
  • sprawia, że termin płatności zostaje ujednolicony – nie trzeba pamiętać o różnych datach,
  • pozwala uzyskać dodatkową gotówkę – z możliwością przeznaczenia jej na dowolny cel.

Konsolidacja zobowiązań nie dla wszystkich?

Kredyt konsolidacyjny nie jest remedium na problemy finansowe. Jeśli ktoś znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i od kilku miesięcy spóźnia się ze spłatą jakiejkolwiek raty, będzie mieć kłopot z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej.

Z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać wyłącznie osoby, które mają na swoim koncie kilka zobowiązań wobec innych banków, ale spłacają je w wyznaczonym czasie. Przeterminowanych kredytów nie można spłacić w ramach konsolidacji.

Aby móc uzyskać wsparcie finansowe tego typu, należy:

  • mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • posiadać stałe źródło dochodów,
  • w terminie spłacać dotychczasowe zobowiązania.

W przypadku promocyjnych warunków konsolidacji, koniecznością jest spełnienie dodatkowych warunków. Może to być na przykład brak relacji kredytowych z bankiem w wyznaczonym okresie itp.

Jak wybrać korzystny kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne różnią się między sobą szczegółowymi parametrami. Chociaż ich istota pozostaje taka sama, różny może być ostateczny koszt finansowania. Z tego powodu podjęcie decyzji pod wpływem chwili nie jest rozsądne.

Jeśli zależy ci na tym, aby konsolidacja faktycznie przyniosła oczekiwane korzyści, musisz poświęcić odrobinę czasu na porównanie ofert. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale i wiele innych aspektów. Znaczenie mają m.in.:

  • koszty pozaodsetkowe,
  • okres finansowania,
  • możliwość ubiegania się o dodatkową gotówkę,
  • maksymalna kwota kredytu,
  • dodatkowe wymagania.

Popularne wpisy na blogu:

Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy