Szybki kredyt na wesele. Czy warto się nim zainteresować?

Szybki kredyt na wesele. Czy warto się nim zainteresować?

Organizacja ślubu i wesela może okazać się poważnym finansowym przedsięwzięciem. Do tak dużego wydatku zwykle uda się przygotować. Czasami – już tylko na kilka miesięcy przed planowanym wydarzeniem – pojawiają się niespodziewane wydatki, które wymagają szybkiego sfinansowania. Z pomocą może przyjść kredyt gotówkowy na wesele. Sprawdź, czy warto go zaciągnąć.

Wydatki związane z przyjęciem weselnym potrafią przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, z jak dużym rozmachem organizowana jest uroczystość. Dlatego wiele przyszłych par młodych decyduje się na sfinansowanie przyjęcia – jeśli nie w całości, to w części. Wsparciem okazuje się kredyt gotówkowy – standardowa oferta dostępna w większości banków.

Kredyt gotówkowy na wesele – kto może go zaciągnąć?

Zasady dotyczące ubiegania się o kredyt na wesele są identyczne jak w przypadku każdego innego kredytu gotówkowego. Szansę na uzyskanie finansowania mają osoby, które:

  • osiągają stałe źródło dochodów – nie musi to być umowa o pracę, ponieważ banki uwzględniają także zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne, a także inne formy zatrudnienia,
  • wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową – muszą zarabiać na odpowiednim poziomie, aby były w stanie w terminie spłacać raty zgodnie z harmonogramem
  • są wiarygodnymi kredytobiorcami – w przeszłości nie mieli problemów ze spłatą innych zobowiązań finansowych; aktywne zobowiązania nie są przeszkodą, o ile regulowane są terminowo.

Warto także wziąć pod uwagę dodatkowe wymagania stawiane kredytobiorcy, które zależą od wewnętrznych ustaleń konkretnego banku. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność np. założenia rachunku osobistego. Różne mogą być też wymagania w zakresie kryterium wiekowego.

Czy warto zaciągnąć kredyt gotówkowy na wesele?

Wiele osób zastanawia się nad słusznością zaciągania kredytu gotówkowego z myślą o organizacji przyjęcia weselnego. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników.

Warto rozważyć kredyt gotówkowy na wesele, jeśli np.:

  • nie jesteś w stanie zgromadzić na tyle oszczędności, aby pokryły 100% wydatków,
  • chcesz zabezpieczyć się w razie nieprzewidzianych dodatkowych kosztów organizacji przyjęcia.

Argumentem przemawiającym za zaciągnięciem finansowania jest możliwość odciążenia osobistego budżetu. W okresie przygotowań weselnych jest on dużo bardziej nadwyrężony, co nierzadko rodzi wiele stresu. Aby nie rezygnować z zaplanowanych atrakcji czy ograniczać liczbę gości, można rozważyć zaciągnięcie kredytu.

Warto także pamiętać, że finansowanie będzie można spłacić przed terminem. Często zdarza się bowiem, że goście – jako prezent – wręczają kopertę z gotówką. Część lub całość zebranych pieniędzy (wedle uznania) można przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy na wesele?

To, czy kredyt gotówkowy zaciągany z myślą o organizacji wesela będzie opłacalny, w dużej mierze zależy od kredytobiorcy. To on podejmuje ostateczną decyzję, co do tego, z której oferty skorzysta. Z tego powodu należy dokładnie przeanalizować choćby 2-3 kredyty gotówkowe i wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w oczekiwania. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

  • Dostępna kwota w ramach finansowania

    Obecnie kredyty gotówkowe dostępne są w szerokim zakresie kwot – nawet do 200 000 złotych. Odpowiadają zatem na najbardziej wygórowane oczekiwania.

    Porównując oferty, weź pod uwagę swoje potrzeby. Pamiętaj jednak, aby nie wnioskować o kwotę wyższą niż to wynika z kalkulacji. Narażasz się bowiem na nadmierne obciążenie twoich finansów, ponieważ do spłaty będziesz mieć więcej niż uwzględniał to twój budżet.

  • Całkowite koszty kredytu

    Musisz dowiedzieć się, z jakim całkowitym kosztem finansowania wiążą się poszczególne oferty kredytowe. Weź pod uwagę przede wszystkim RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która uwzględnia odsetki i pozostałe opłaty naliczane przez bank.

    Kierowanie się wyłącznie oprocentowaniem może wprowadzić cię w błąd, jeśli bank pobiera wiele innych opłat. Jeżeli natomiast korzystasz z kredytu gotówkowego z prowizją 0%, wówczas oprocentowanie daje już bardziej rzeczywisty obraz kosztów, aczkolwiek nadal nie uwzględniasz ewentualnych innych opłat.

  • Wymagane dokumenty

    Kredyty gotówkowe, jako że przyznawane są w oparciu o uproszczone procedury, zwykle nie wymagają dostarczania zaświadczeń o wynagrodzeniu. Wystarczy oświadczenie o zarobkach spisane przez kredytobiorcę.

    Warto jednak upewnić się, czy to  jedyne wymagane przez bank dokumenty finansowe. W przypadku kredytu gotówkowego na kwotę wyższą niż kilkadziesiąt tysięcy złotych może zachodzić konieczność dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy lub innych dokumentów potwierdzających stałość dochodów oraz ich wysokość.

Jeśli wesele zbliża się wielkimi krokami, a twój domowy budżet potrzebuje wsparcia, rozważ kredyt gotówkowy. Upewnij się jednak, że będziesz w stanie spłacać zobowiązanie zgodnie z harmonogramem, uwzględniając także jego ewentualną zmienność w czasie w wyniku zmian stóp procentowych.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy