Ubezpieczenie na wakacje. Jak je dobrze wybrać?

Ubezpieczenie na wakacje. Jak je dobrze wybrać?

Wakacje to czas, który kojarzy się z błogim wypoczynkiem z dala od codziennych obowiązków. Jednak nie wszystkie zdarzenia losowe da się przewidzieć, a one mogą sprawić, że urlop zamieni się w prawdziwy koszmar. Chociaż nie zawsze takim sytuacjom można zapobiec, można uniknąć ich finansowych konsekwencji. Już na etapie planowania wyjazdu wakacyjnego warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia wakacyjnego. Dowiedz się, jak wybrać je dobrze.

Zniesienie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa przekłada się na wzrost zainteresowania wyjazdami wakacyjnymi – przede wszystkim poza Polskę. Za wczasami za granicą przemawia m.in. gwarantowana pogoda oraz atrakcyjna relacja ceny do standardu hoteli. Nie każdy jednak ma świadomość, że pobyt za granicą może się skomplikować w razie niespodziewanego zdarzenia losowego. Dlatego do wyjazdu należy się odpowiednio przygotować.

Ubezpieczenie na wakacje – czy warto?

Osoby wybierające się na wakacje z biurem podróży nie muszą martwić się o ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa jest zagwarantowana w ramach umowy. Trzeba jednak mieć świadomość, że ubezpieczenia nabywane w agencjach turystycznych – mimo że są tanie – oferują tylko podstawowy zakres ochrony. Może to oznaczać większe ryzyko ponoszenia kosztów z własnych środków razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Warto przy tym podkreślić, że może to być wydatek sięgający nie kilkanaście, a kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych!

Między innymi z tego powodu warto – przy planowaniu wyjazdu wakacyjnego – uwzględnić zakup ubezpieczenia turystycznego. Pozwoli to wypoczywać z większym poczuciem komfortu – bez obaw o konieczność ponoszenia wręcz astronomicznych wydatków w razie nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie turystyczne – czy to wystarczy?

Większość osób – myśląc o ubezpieczeniu na wakacje – skupia się wyłącznie na wykupieniu polisy podróżnej. Chociaż to ona odgrywa zasadniczą rolę, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony.
Wyjazd na wakacje wiąże się bowiem z koniecznością pozostawieniem swojego mieszkania lub domu bez nadzoru. To z kolei zwiększa ryzyko włamania z kradzieżą czy dewastacją. Dlatego dobrze jest ubezpieczyć nieruchomość, dom czy mieszkanie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
Dobra polisa mieszkaniowa powinna uwzględniać szkody powstałe na skutek np.:

  • zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, powódź, wybuch itp.,
  • kradzieży z włamaniem i rabunku.

Ważne jest, aby ubezpieczenie uwzględniało nie tylko mury czy elementy stałe, ale również ruchomości(np. meble, sprzęt AGD i RT, sztuka) oraz wartościowe przedmioty (np. biżuterię, gotówkę).

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na wakacje?

Polacy, którzy wyjeżdżają na wakacje za granicę, najczęściej koncentrują się na ubezpieczeniu turystycznymi bazują na polisie wykupywanej wraz z wycieczką. Są jednak osoby, które nabywają polisę we własnym zakresie, odkładając jednak zakup do ostatniego momentu. Podejmowanie szybkich i nieprzemyślanych decyzji skutkuje przypadkowym wyborem oferty niedopasowanej do potrzeb wczasowiczów. Nierzadko jest to najtańsza polisa, co z kolei przekłada się na niedostateczny zakres ochrony oraz niskie sumy gwarancyjne.

Aby ubezpieczenie wakacyjne faktycznie spełniało swoją rolę, należy z rozsądkiem podejść do jego wyboru. Podstawą jest porównanie dostępnych ofert i przeanalizowanie ich pod kątem wielu parametrów. Znaczenie mają przede wszystkim:

  • suma ubezpieczenia – od niej zależy wysokość wypłaconego odszkodowania w razie wystąpienia zdarzenia objętego umową,
  • zakres ochrony – są to zdarzenia, których wystąpienie oznacza możliwość ubiegania się o odszkodowanie u ubezpieczyciela; im szerszy, tym lepsze zabezpieczenie w razie sytuacji losowych,
  • rozszerzenia ochrony – w przypadku ubezpieczenia turystycznego, warto pomyśleć o wykupieniu np. ubezpieczenia w razie utraty bagażu, uwzględniającego opiekę stomatologiczną, OC w życiu prywatnym,
  • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – są to zdarzenia, w przypadku których towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty świadczenia.

Należy przy tym podkreślić, że cena odgrywa drugorzędną rolę. W przypadku ubezpieczenia turystycznego jest tak, że im tańsza polisa, tym niższa suma ubezpieczenia i mniejszy zakres ochrony. Jeżeli już chcesz kierować się ceną, najpierw porównaj oferty pod kątem tych samych parametrów, a dopiero potem wybierz opcję najtańszą z dostępnych.

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wakacje?

Czy wiesz, że ubezpieczenie wakacje dopasowane do swoich potrzeb możesz wykupić nie tylko telefonicznie, ale i za pośrednictwem bankowości elektronicznej?

Ponadto do końca lipca 2021 roku można skorzystać z atrakcyjnej oferty promocyjnej. Każda osoba decydująca się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego lub mieszkaniowego otrzyma kartę podarunkową Allegro – po spełnieniu warunków promocji. Dzięki temu nie tylko uzyskasz solidną ochronę podczas wyjazdu wakacyjnego, ale również zyskasz możliwość dokonania tańszych zakupów.

Jeśli chcesz spędzić urlop marzeń – bez ryzyka jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń i ich finansowych konsekwencji, ubezpieczenie na wakacje to podstawa. Wybierz polisę dopasowaną do potrzeb i oczekiwań, a nic cię nie zaskoczy! Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zapoznaj się ze szczegółami oferty w tym z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

27.05.2021 | VeloBank | 4 minuty czytania
Jak sfinansować plany wakacyjne? Albo z oszczędności, albo pożyczając pieniądze z banku. Zanim jednak to zrobisz, dobrze oszacuj koszty, jakie cię czekają. Weź pod uwagę możliwość niespodziewanych wydatków. Pamiętaj też, że tegoroczne wakacje mogą być droższe niż w poprzednich latach.

Najnowsze wpisy