Wyjazdy zimowe: ile to kosztuje?

Wyjazdy zimowe: ile to kosztuje?

Z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK na ferie zimowe zamierza wyjechać zaledwie 12% badanych Polaków w wieku między 25 a 60 lat. To wielokrotnie mniej niż w przypadku wakacji - chęć letniego wyjazdu deklaruje 65% ankietowanych. Przyjrzyjmy się przyczynom ekonomicznym tak dużej różnicy i odkryjmy, jak wypoczywać zimą taniej!

Średni koszt wyjazdu na ferie zimowe wynosi 1093 zł na osobę. Dla wielu polskich rodzin, których budżety jeszcze nie zbilansowały się po bożonarodzeniowych oraz noworocznych wydatkach to kwota zaporowa. Właśnie dlatego Polacy pozostają w domach i nie wysyłają dzieci na kolonie i zimowiska - taki zamiar zadeklarowało jedynie 16% badanych.

Niechęć do zimowych wyjazdów może wiązać się ze spłacaniem zaciągniętych w grudniu zeszłego roku zobowiązań finansowych - z danych BIK wynika, że klienci banków otworzyli 690 tys. rachunków kredytowych na kwotę ponad 7 mld zł. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że zaledwie 11% badanych przyznało, że zimowe wypady stały się przyczyną ich kłopotów finansowych.

Wyjazd na ferie to przede wszystkim koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia oraz sprzętu sportowego, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie zimowej podróży. Każda z tych pozycji pozwala na mniejsze lub większe oszczędności, które mogą sprawić, że nieosiągalny - jak dotąd - wyjazd może stać się atrakcyjną cenowo propozycją. Przyjrzyjmy się każdej z nich.

Polacy doskonale rozumieją, że im bliższy cel podróży, tym taniej. Dlatego aż 61% spośród wyjeżdżających na ferie zimowe wybiera wypoczynek w kraju. Jednak pobyt w najbardziej popularnych kurortach, nastawionych na zagranicznych gości może okazać się zbyt kosztowny. Dlatego przed planowaniem wyjazdu warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania urokliwych, górskich zakątków, których masowa turystyka jeszcze nie odkryła - różnice w kosztach noclegów mogą pozytywnie zaskoczyć!

Ta sama zasada sprawdza się przy planowaniu kierunku podróży zagranicznej. Zamiast najbardziej modnej, drogiej Austrii, warto zastanowić się nad tańszymi, oferującymi dobre warunki turystyczne Czechami. Bliższy cel podróży to także możliwość zaplanowania krótszego pobytu oraz wspólnego dojazdu z bliskimi. Dzielenie kosztów oznacza tańsze rachunki, możliwość korzystania ze wspólnego sprzętu oraz darmową pomoc w razie nieprzewidzianych trudności.

Każda wycieczka - nie tylko wyjazd na narty - ma to do siebie, że będzie tym droższa, im częściej zamierzamy stołować się w restauracjach. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto wybrać schronisko, w którym samodzielnie przygotujemy posiłki. Warto też wstawać kwadrans wcześniej i przygotowywać sobie kanapki oraz termos rozgrzewającego napoju przed wyjściem na stok, w tym przypadku lenistwo kosztuje najdrożej.

Ceny sprzętu do sportów zimowych mogą zniechęcić wielu z nas do pomysłu jakiejkolwiek aktywności podczas ferii. Na szczęście, przy odrobinie zdrowego rozsądku można je zdecydowanie ograniczyć. Nie ma potrzeby kupować nowych elementów wyposażenia z najwyższej półki - zwłaszcza, jeśli nie planujemy korzystać z niech zbyt często. Lepiej rozejrzeć się za sprzętem używanym, który przy odrobinie dbałości sprawdzi się doskonale i posłuży przez wiele sezonów. A jeśli to nadal zbyt drogo - zawsze można wynająć sprzęt na miejscu, pożyczyć coś od znajomych lub wyprawić się w podróż razem z nimi i wspólnie oddawać się białemu szaleństwu.

Na koniec dwa słowa ostrzeżenia - pod żadnym pozorem nie oszczędzajmy na ubezpieczeniu podróżnym. Sporty zimowe wiążą się z ryzykiem wypadków i kontuzji. Nie łudźmy się, że nas to nie dotyczy. Upewnijmy się, że w razie najgorszego ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki medycznej, koszty leczenia urazów za granicą z własnej kieszeni mogą okazać się rujnujące. To samo dotyczy przygotowania auta do zimowych wojaży. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, „oszczędności” na przeglądzie, oponach zimowych oraz ubezpieczeniu to proszenie się o poważne kłopoty. Lepiej nie kusić losu i w pełni cieszyć się zimowym wypoczynkiem - czego życzymy wszystkim Czytelnikom.

24.06.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Trudno oszacować, ilu Polaków aktualnie pracuje za granicą. Dane GUS z 2017 roku wskazują na ponad 2,5 miliona, choć w ostatnich latach ta liczba mogła się zmienić. Osoby te zarabiają w funtach, euro czy frankach, ale bardzo często myślą o wzięciu kredytu gotówkowego w polskich bankach.