Nie trzeba cudów, wystarczy regularność.

Nie trzeba cudów, wystarczy regularność.

Lekarze są zgodni, że codzienne piętnastominutowe ćwiczenia przynoszą lepsze rezultaty, niż kilkugodzinny pobyt na siłowni raz w tygodniu. Kluczem do nauki języków obcych jest częste poświęcanie nawet krótkiego czasu na powtórki, a nie długie ale rzadko odbywanie sesje sam na sam z podręcznikiem gramatyki stosowanej. Wypracowanie sobie dobrych nawyków jest podstawą efektywnych ćwiczeń i nauki. Dużo łatwiej wówczas o motywację do wysiłku fizycznego albo psychicznego. Jeśli codziennie dzień zaczniemy od krótkiej gimnastyki, wejdzie nam ona w krew i nie będzie trzeba każdego dnia toczyć walki ze swoim wewnętrznym leniem.

Dokładnie tak samo sprawa wygląda przy oszczędzaniu. Jeśli odkładanie jakieś kwoty albo procenta zarobków stanie się naszym zwyczajem, będziemy traktować jako coś równie oczywistego, jak codzienne mycie zębów. W końcu nie zastanawiasz się, czy dziś aby na pewno musisz sięgnąć po szczoteczkę i pastę, prawda? Dobre nawyki finansowe zdejmą z nas ciężar, jaki tworzy konieczność wyboru momentu, w którym w końcu odłożymy jakieś pieniądze. Wówczas może się okazać, że nie starcza nam silnej woli do odmówienia sobie kilku rzeczy i kolejny miesiąc skończymy nie odłożywszy choćby złotówki. Jeśli jednak wyrobienie sobie dobrych przyzwyczajeń idzie Ci wyjątkowo opornie, zawsze możesz sięgnąć po jedno z rozwiązań automatyzujących regularne oszczędzanie. Bank może sam za Ciebie odłożyć co miesiąc taką kwotę, jaką mu wskażesz. Wystarczy, że ustawisz sobie zlecenie stałe z konta osobistego na oszczędnościowe. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z oszczędzaniem, zacznij od małych kwot, np. 50 zł miesięcznie. Stopniowo zwiększaj tę kwotę. Przyjęło się, że dobrze odkładać ok. 10% zarobków netto.

Regularność w oszczędzaniu jest tak istotna jeszcze z drugiego powodu. Pozwala ono wykorzystać najbardziej sprzyjający systematycznie oszczędzającym mechanizm – procent składany. Działa on w przypadku każdego instrumentu finansowego, który dolicza odsetki do gromadzonych oszczędności. Jego działanie często porównuje się do efektu kuli śnieżnej. Odsetki naliczane od regularnie odkładanych kwot „dolepiają” się do toczącej kuli (czyli kapitału, od którego naliczany jest nasz zysk), przez co rośnie on coraz szybciej.

Działanie procentu składanego jest szczególnie istotne przy oszczędzaniu długoterminowym, np. na emeryturę. Dobrze obrazuje to przykład, zwany efektem latte. Regularne odmawianie sobie symbolicznej kawy i odłożenie niewydanych na nią pieniędzy może w długim okresie dać naprawdę konkretne oszczędności. Odkładając 10 zł dziennie na konto oprocentowane 3% po 10 latach uzbiera się ponad 40 tysięcy złotych (uwzględniając podatek Belki!).

Takie liczby potrafią zachęcić do regularnego niepicia kawy, nieprawdaż?

 

#prostezasady

Odkładaj systematycznie. Nieważne ile, ważne, że regularnie. Oszczędzaj metodą małych kroków. Nawet nie zauważysz, kiedy uzbierasz większą kwotę.

19.09.2019 | Getin Bank | 5 minut czytania
Na naukę oszczędzania nigdy nie jest za wcześnie. Warto dawać kieszonkowe już kilkuletniemu dziecku i tym samym zachęcać do samodzielnego gospodarowania budżetem. Dzięki temu dziecko uczy się podejmowania decyzji i liczenia. Nastolatek natomiast może rozwijać umiejętność planowania wydatków i oszczędzania, korzystając z własnego rachunku bankowego. Takie konto może przynieść też wiele innych, korzyści. Jakich? Sprawdźmy!