Proste zasady układają życie| krotkiporadnik.pl

Proste zasady układają życie| krotkiporadnik.pl

Nazywam się Justyna, mam 31 lat i piszę blog Krótki poradnik jak ogarnąć życie. Gdy zaczynałam, miałam 26 lat i bardzo nieuporządkowane życie. Miałam stabilną, ale średnio płatną pracę, a czas po pracy głównie spędzałam na wymyślaniu, jak żyć pełnią życia za niewielkie pieniądze. Wtedy w mojej głowie narodził się pomysł na spisanie różnego rodzaju pomysłów w formie bloga. Zaczęłam więc radzić sobie i innym: jak sprawić, by pranie pachniało długo, jak dobrze zjeść i nie wydać fortuny, gdzie można pójść, by nie opróżnić swojego portfela. Szybko jednak okazało się, że to, co robię, ma drugie dno, bo zaczęłam także pisać o tym, jak uporządkować własne życie i mam tu na myśli bardziej porządki w głowie.

Przez pięć lat istnienia bloga spotkałam na swojej drodze mnóstwo osób, które - podobnie jak ja - chciały żyć lepiej, pełniej i pragnęły wprowadzić w swoje życie porządek. Bardzo często kluczowym efektem chaosu były finanse, które potęgowały poczucie zagubienia, wywoływały frustrację i konflikty w domach, związkach, miejscu pracy. Psychologicznie bardzo łatwo to wytłumaczyć, bo to właśnie domowe finanse są swego rodzaju miernikiem poczucia bezpieczeństwa, od którego zależy bardzo wiele.

Jak jednak zacząć porządkować swoje sprawy finansowe, jeśli nie do końca się na nich znamy, a tym bardziej, jeśli na tym polu odnosimy raczej porażki, niż sukcesy. Nie rozumiemy finansów, więc jakim cudem mamy sobie z nimi radzić? Jak sprawić, by nasze rozrzucone w chaosie pieniądze procentowały, pracowały na siebie i dawały nam upragnione poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji?

Nie ma się co łudzić, że teraz każdy z nas zostanie ekonomistą. Ba, powiem więcej; jest to niepotrzebne. Specjaliści od finansów zgodnie twierdzą, żeby zacząć mądrze gospodarować pieniędzmi, należy wprowadzić do swojego życia kilka prostych, ale skutecznych zasad. Im bardziej skomplikowana zasada, tym większa szansa na niepowodzenie.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twój przyjaciel siada naprzeciw Ciebie i mówi: Pomóż mi ułożyć moje sprawy finansowe. Chcę przestać żyć w chaosie i zacząć rozsądnie dysponować swoimi pieniędzmi. Uporządkowanie finansów wydaje się trudne i pełne wyrzeczeń, jednak to pozory. Od czego zacząć, by zrobić to dobrze?

Pierwsza zasada, to prostota. Ona zawsze się broni. Jak to zrobić? Wybieraj tylko takie produkty i usługi, które są dla Ciebie proste i zrozumiałe. Nie rozumiesz skomplikowanych zasad dotyczących naliczania odsetek, opłat ukrytych w poszczególnych funkcjach konta? Nie bierz go. Wybierz takie, które w jasny i klarowny sposób opisuje swój pakiet oraz zasady korzystania. Zwracaj uwagę na tabelę opłat i prowizji, koszt utrzymania karty, dodatkowe funkcje, takie jak bankowość mobilna i internetowa i zdecyduj się na takie konto, którego zasady w pełni rozumiesz i są one dla Ciebie atrakcyjne.

Jeśli masz zamiar zdecydować się na kredyt, nie patrz tylko na szalenie atrakcyjny limit kredytowy, ale zwróć uwagę na jego warunki: oprocentowanie, liczbę rat i całkowity koszt kredytu. Poproś doradcę w banku, by dokładnie pokazał Ci, w którym miejscu na umowie kredytowej widać całkowity koszt wnioskowanego kredytu i jeśli będzie dla Ciebie zbyt wysoki, nie decyduj się na niego.

Dlaczego warto wybierać proste produkty? Dlatego, że to, co jest proste, jest klarowne i łatwo zrozumiałe, a przez to niezawodne. Świadomość, że rozumiemy, co dzieje się z naszymi finansami i to, co możemy z nimi zrobić, daje nam poczucie kontroli nad tym ważnym aspektem życia. Kontrola nad własnym budżetem daje nam zaś coś nieocenionego: poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. A to świetny początek do wielkich życiowych zmian!

W życiu dobrze mieć przyjaciela, na którym można polegać i który służy nam dobrą radą, a także pokaże dobre i mądre rozwiązania. Sama na swojej drodze spotkałam kogoś takiego, kto doradził mi, gdzie szukać i czego szukać. Dziś jestem szczęśliwą posiadaczką konta osobistego, o którym wiem wszystko i sama chętnie podpowiadam swoim znajomym, jak pomóc sobie z finansami, by wszystkim żyło się lepiej.

 

Od redakcji:

Tekst powstał w ramach kampanii Konta Proste Zasady.

19.09.2019 | Getin Bank | 5 minut czytania
Na naukę oszczędzania nigdy nie jest za wcześnie. Warto dawać kieszonkowe już kilkuletniemu dziecku i tym samym zachęcać do samodzielnego gospodarowania budżetem. Dzięki temu dziecko uczy się podejmowania decyzji i liczenia. Nastolatek natomiast może rozwijać umiejętność planowania wydatków i oszczędzania, korzystając z własnego rachunku bankowego. Takie konto może przynieść też wiele innych, korzyści. Jakich? Sprawdźmy!