Świąteczne zakupy w sieci – pomocne zasady bezpieczeństwa

05.12.2018

Szanowni Klienci, 

 

w tym szczególnym okresie przedświątecznym pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas realizacji płatności w sklepach internetowych. W tym czasie przestępcy mogą wykorzystywać pośpiech i zamieszanie, jakie towarzyszą często świątecznym zakupom. 

Sklepy wprowadzają liczne promocje, wysyłają linki do stron intenretowych i ofert specjalnych. Przypominamy, że należy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania  z linków zawartych w wiadomościach e-mailowych. Wiadomości te, mimo pozorów autentycznej wiadomości ze znanego sklepu, mogą okazać się fałszywe i prowadzić do stron umożliwiających wyłudzenia. 

Drogi Kliencie, jeśli masz wątpliwości, sprawdź na stronie danego sklepu numer kontaktowy do sklepu, w którym dokonywałeś zakupu i spróbuj skontaktować się telefonicznie, żeby potwierdzić ewentualne zmiany, opóźnienia lub inne nietypowe sytuacje, które wystąpiły w związku ze złożonym przez Ciebie zamówieniem. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpiecznych zakupów w Internecie:

 1. Kupuj za pośrednictwem uznanych internetowych serwisów zakupowych tzn. takich, które działają od dłuższego czasu i cieszą się dobrą opinią kupujących.
 2. Jeśli robisz zakupy na danym portalu pierwszy raz, wybierz raczej opcję zapłaty przy odbiorze.
 3. Uważaj na fałszywe strony do płatności, zawsze weryfikuj adres i certyfikat.
 4. Nigdy nie loguj się do Bankowości Elektronicznej¹, nie dokonuj płatności i nie podawaj swoich poufnych danych na stronach, korzystając z linków wysyłanych przez nieznane osoby.

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej wykorzystywane metody oszustw:

 1. Fałszywe strony sklepów internetowych

  Aby nie dać się oszukać radzimy każdorazowo zweryfikować:

  • opcję dostawy i zapłaty, jeśli nie ma opcji płatności przy odbiorze lub jest „chwilowo niedostępna” należy zachować ostrożność,
  • datę uruchomienia sklepu internetowego tj. daty zarejestrowania domeny sklepu,
  • opinie Klientów na temat danego sprzedawcy internetowego,
  • certyfikat htpps – powinien być wystawiony na firmę, nie na domenę. 
 2. Fałszywe strony do wykonywania płatności w Internecie, często adres domeny różni się od prawdziwego jedną literą „dotpey” zamiast „dotpay”
  • nie należy korzystać z linków do stron z płatnościami, wysyłanymi poprzez serwisy społecznościowe, e-mail czy wiadomości na serwisach aukcyjnych. Linki te mogą prowadzić do fałszywych stron z płatnościami o wyglądzie identycznym z prawdziwymi.
 3. Fałszywe strony popularnych portali aukcyjnych, często adres domeny różni się od prawdziwego jedną literą np. „alegro” zamiast „allegro”
  • należy samodzielnie wejść na stronę portalu aukcyjnego i odszukać samodzielnie przedmiot naszego zainteresowania, linki przesyłane za pomocą serwisów aukcyjnych, komunikatorów społecznościowych czy e-mail mogą prowadzić do fałszywych stron.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dokonywania bezpiecznych zakupów w Internecie, który znajduje się na stronie Związku Banków Polskich oraz do zasad bezpiecznego bankowania zawartych na stronie Getin Noble Banku.


¹Bankowość Internetowa i Bankowość Mobilna to zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, usługa bankowości elektronicznej – usługa polegająca na dostępie do rachunku płatniczego przez Internet, umożliwiająca sprawdzenie salda rachunku płatniczego, zmianę limitów dla płatności bezgotówkowych i transakcji dokonywanych przy użyciu karty debetowej lub złożenie innego rodzaju dyspozycji do rachunku.