Fałszywe SMS-y podszywające się pod Inpost

03.09.2020

Przestrzegamy przed fałszywymi SMS-ami podszywającymi się pod firmę Inpost, w których treści zamieszczono link do wygenerowania kodu w aplikacji:

Fałszywy SMS:

inpost1.png [15.92 KB]

Poniżej dla porównania przykład autentycznego SMS przesylanego przez Inpost:

inpost2.png [36.59 KB]

Autentyczny SMS z firmy Inpost zawiera dane dotyczące lokalizacji Paczkomatu oraz kod odbioru. Fałszywy SMS takich danych nie zawiera a link w nim zawarty prowadzi do fałszywej strony:

inpost3.jpg [200.33 KB]

Po wybraniu przycisku „Pobierz aplikację” następuje przekierowanie do fałszywej strony Google Play – aplikacja tam dostępna nie została wydana przez Inpost a jej instalacja może spowodować przechwytywanie przez przestępców danych wprowadzanych w telefonie – w tym loginu i hasła do Bankowości Internetowej oraz treści otrzymywanych SMS-ów autoryzacyjnych – co w konsekwencji może prowadzić do utraty środków zgromadzonych w Banku.


Przypominamy, że w celu zachowania bezpieczeństwa nie należy korzystać z linków przesyłanych SMS-em lub e-mailem prowadzących do pobierania aplikacji instalowanych na telefonie. W przypadku otrzymania wiadomości, której się nie spodziewamy – np. o dostarczeniu przesyłki, której nie zamawialiśmy – zalecamy kontakt telefoniczny z nadawcą na telefon kontaktowy udostępniony na jego oficjalnej stronie.

Pozdrawiamy,
Getin Noble Bank