Ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami internetowymi

23.04.2020

Przestrzegamy przed fałszywymi sklepami internetowymi, szczególnie oferującymi zakup środków chroniących przed koronawirusem. Dokonanie zakupów na fałszywej stronie oznacza utratę wpłaconych środków – a w niektórych przypadkach udostępnienie oszustom danych do logowania w Banku.

W trakcie zakupów internetowych zalecamy zwracanie uwagi na:

 1. Tekst – strony oszustów często tworzone są w pośpiechu, dlatego można na nich zauważyć błędy językowe, gramatyczne, ortograficzne, brak polskich znaków. Autentyczne sklepy dbają aby ich witryny były poprawne, jeśli więc na stronie można zauważyć błędy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z fikcyjnym sklepem – w takim przypadku zalecamy zaniechanie zakupów.
 2. Ofertę – jeśli sklep oferuje wyłącznie asortyment związany z trwającą epidemią można domniemywać, że powstał w ostatnim czasie – należy zachować szczególną ostrożność.
 3. Standardowe elementy sklepów internetowych – na stronie powinien być zamieszczony regulamin, opis sposobu dostarczenia zamówionej przesyłki oraz zwrotu zakupu. Jeśli tych informacji brakuje lub są niejasne, powinno to wzbudzić podejrzenia.
 4. Metody płatności - jeśli sklep oferuje formy płatności odbiegające od standardu (np. wyłącznie przelew na konto) zalecamy zaniechanie zakupów w tym sklepie.

  W przypadku kierowania do płatności poprzez logowanie w Banku, należy zwrócić uwagę na to czy strona, do której jesteśmy kierowani, faktycznie należy do Banku (certyfikat, który można odczytać pod symbolem kłódki przy pasku adresu powinien być wystawiony dla secure.getinbank.pl). Należy też zawsze uważnie odczytywać treści SMS-ów przesyłanych przez Bank lub, w przypadku autoryzacji mobilnej, treść komunikatu wyświetlanego przy zatwierdzaniu transakcji w Aplikacji Mobilnej.
 5. Autentyczność firmy – dane firm zarejestrowanych w Polsce możemy znaleźć w oficjalnych bazach szukając po numerze NIP lub REGON:
  • CEiDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi),
  • KRS - Rejestrze Przedsiębiorstw Krajowego Rejestru Sądowego.

  Jeśli nie znajdziemy firmy w żadnej z tych baz, możemy być pewni, że mamy do czynienia z firmą fikcyjną. Przestępcy mogą korzystać z danych istniejących, autentycznych firm, aby się pod nie podszywać. Fakt istnienia firmy w jednym z powyższych spisów nie świadczy o autentyczności strony sklepu.
 6. Kontakt – większość sklepów udostępnia klientom możliwość kontaktu, więc brak tego elementu witryny powinien zniechęcić do dokonania zakupu. W razie wątpliwości zalecamy skorzystanie z formy kontaktu podanej na stronie sklepu (najlepiej z telefonu) i dopytanie o szczegóły oferty. W ten sposób przekonamy się, czy i jaką odpowiedź otrzymamy.

 

Jeżeli doszło do zrealizowania płatności w podejrzanym sklepie prosimy o kontakt z Bankiem pod numerem +48 664 919 797.