Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności

Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności

Bezpieczne zakupy w Internecie – 10 zasad rozsądnego konsumenta

Kupowanie przez Internet to ogromna wygoda, oszczędność czasu oraz spore ułatwienie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na zakupy stacjonarne. Zawsze jednak należy zachować czujność, nawet odwiedzając bardzo znane i godne zaufania platformy sprzedażowe.

Oszustów czyhających na dane internautów niestety nie brakuje. Próby wyłudzeń zdarzają się niemal codziennie i tylko od twojej świadomości i rozsądku zależy, czy padniesz ich ofiarą, czy nie. Sprawdź, jak bezpiecznie kupować w Internecie*, by zakupy były wyłącznie radością, a nie powodem stresu.

Poznaj 10 zasad, które warto stosować, kupując w sieci.

  1. Sprawdź dane sprzedawcy – upewnij się, że firma podana na stronie jest zarejestrowana, czyli ma numer NIP, a adres sklepu istnieje fizycznie. Brak takich danych może być podejrzany.
  2. Upewnij się, że sklep internetowy ma wszystkie elementy wymagane przepisami, takie jak regulamin, polityka prywatności, zasady płatności, dostawy i zwroty. Jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mógł się powołać na konkretny zapis.
  3. Przyjrzyj się ofercie – oceń, czy jest ona spójna, czy nie ma rażących błędów ortograficznych oraz stylistycznych. Jeśli treść sprawia wrażenie napisanej „nie po polsku”, lepiej zrezygnować z zakupów w takim miejscu.
  4. Unikaj sprzedawców, którzy stawiają dodatkowe warunki, by dokonać zakupu. Mogą na przykład prosić o zalogowanie się w innym miejscu lub pobranie i zainstalowanie czegokolwiek na twoim komputerze. Taka procedura nigdy nie powinna mieć miejsca. To może być próba kradzieży danych.
  5. Jeśli kupujesz na platformach sprzedażowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro, wystrzegaj się próśb o zrealizowanie płatności poza serwisem. Sprzedający może cię przekonywać, że dzięki temu unikniecie zapłacenia prowizji od sprzedaży. Pamiętaj jednak, że płacąc w taki sposób, dobrowolnie pozbywasz się ochrony, jaką zapewnia ci platforma internetowa. Jeśli sprzedający nie wyśle przesyłki, nie możesz dochodzić swoich praw.
  6. Jeśli czekasz na przesyłkę z zakupionym towarem, uważaj na SMS-y z prośbą o dopłacenie kilkudziesięciu groszy, aby dostawa mogła zostać zrealizowana. Mogą one pochodzić od nadawców podszywających się pod firmy kurierskie lub znane platformy sprzedażowe. To popularna metoda oszustwa mająca na celu wyłudzenie twoich danych. Kurierzy nigdy nie proszą o żadne dopłaty.
  7. Nie dokonuj zakupów internetowych na ogólnie dostępnych komputerach, na przykład na uczelni, czy w bibliotece. Unikaj także płacenia przez niezabezpieczone sieci Wi-Fi. Takie transakcje najlepiej robić w domu.
  8. Zachowaj ostrożność podczas kupowania w Internecie od osób prywatnych, szczególnie jeśli obiecują ci, że wyślą produkt, jak tylko otrzymają od ciebie przelew. Nie masz żadnej gwarancji, że otrzymasz zakupiony przedmiot.
  9. Uważaj na zakupy sprzętu elektronicznego niewiadomego pochodzenia. Może on być kradziony. Wówczas ty również możesz narazić się na poważne zarzuty o paserstwo, chociaż nie miałeś nic wspólnego z przestępstwem.
  10. Stosuj bezpieczne metody opłacania zakupów, takie jak BLIK, przelewy internetowe, czy płatność kartą kredytową.

Powyższe zasady bezpiecznych zakupów w Internecie warto stosować zawsze, niezależnie od tego, czy kupujesz przedmiot za 20 zł, czy za 2000 zł. Pamiętaj, że kradzież danych nie musi dotyczyć tylko transakcji na wysokie kwoty.

Bezpieczne płatności w sieci

Proces dokonywania płatności w sieci również niesie ze sobą potencjalne ryzyko. Jak zatem robić zakupy internetowe, aby nie narazić się na kradzież czy oszustwo? Sprawdź, jakie metody są najbardziej bezpieczne.

  • Przelewy internetowe – to bardzo popularna i bezpieczna metoda. Gdy dokończysz zakup, sklep przekieruje cię na stronę twojego banku, gdzie dokonasz płatności.
  • BLIK – również niezwykle popularny. Płatność jest potwierdzana poprzez wpisanie krótkiego kodu we wskazanym miejscu na stronie. Kod jest jednorazowy i ważny tylko przez chwilę, dlatego ryzyko kradzieży danych jest znikome.
  • Płatność kartą płatniczą – ta metoda polega na podaniu na stronie danych karty. Choć na pozór może się to wydawać ryzykowne, tak naprawdę jest to jedna z najbezpieczniejszych metod. Jak płacić kartą przez Internet? Pamiętaj, aby podawać dane wyłącznie na stronach zabezpieczonych protokołem HTTPS. W pasku adresu zawsze powinieneś widnieć symbol kłódki. Warto korzystać z dwuetapowej weryfikacji, takiej jak 3D Secure, jeśli tylko jest to możliwe. Twoja wpłata będzie wymagała dodatkowego potwierdzenia, np. przepisania kodu z SMS-a.
  • Płatności mobilne – oferuje je m.in. Google Pay i Apple Pay. To również sprawdzone i bezpieczne płatności w sieci.

Zakupy internetowe mogą być wolne od ryzyka, jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad. Zawsze wybieraj bezpieczne metody płatności i reaguj, jeśli coś budzi twoje podejrzenia. Niestety wciąż nie brakuje oszustów usiłujących wyłudzać dane czy też przejąć dostęp do kont bankowych internautów. Czujność w sieci jest więc wskazana w każdej sytuacji.

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

28.03.2024 | VeloBank | 6 minut czytania
Aplikacja bankowa na telefon to nie tylko narzędzie, które pozwoli Ci wykonać przelew, czy sprawdzić stan konta. Nowoczesna bankowość mobilna daje dostęp do wielu przydatnych funkcjonalności. Sprawdź, do czego możesz ją wykorzystać, by ułatwić sobie wykonywanie codziennych zadań.

Najnowsze wpisy