Jak zarządzać domowym budżetem? Kilka praktycznych porad

Jak zarządzać domowym budżetem? Kilka praktycznych porad

Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwe, niezależnie od tego, ile zarabiasz.  Racjonalne dysponowanie pieniędzmi, planowanie oszczędności, czy pamiętanie o zapłaceniu rachunków wymaga dyscypliny. Jak sobie poradzić z tymi kwestiami i jakie narzędzia mogą nam w tym pomóc? Podpowiadamy.

Domowy budżet pod kontrolą – jak o to zadbać?

Poradników dotyczących zarządzania domowym budżetem są z pewnością setki. Ich autorzy dzielą się poradami dotyczącymi oszczędzania, proponują „niezawodne sposoby” na to, jak wydawać mniej, lub jak wyrobić w sobie pożyteczne nawyki.

Jednak nawet najlepsze poradniki czy tutoriale z sieci nie sprawdzą się, jeśli nie zmienisz swojego podejścia do zarządzania pieniędzmi. Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne przeanalizowanie swojego budżetu i określenie, ile pieniędzy wydajesz w ciągu miesiąca (lub innego wybranego okresu). Następnie warto przyjrzeć się, na co przeznaczasz środki i czy balans pomiędzy niezbędnymi wydatkami, a „zachciankami” jest zachowany.

Kosztów z pierwszej grupy, takich jak opłaty za czynsz, media, raty kredytu, czy zakupy spożywcze, zwykle nie da się radykalnie obniżyć. Natomiast często można to zrobić w przypadku wydatków na przyjemności.

Podstawą zawsze jest określenie, ile pieniędzy masz do dyspozycji. Kolejnym krokiem powinna być dokładniejsza analiza kosztów i upewnienie się, że każdy z nich jest uzasadniony.

Zarządzanie budżetem – najpierw rachunki

Dobrą praktyką w zarządzaniu budżetem jest wygospodarowanie w pierwszej kolejności kwot na niezbędne do poniesienia wydatki. W ten sposób można znacznie łatwiej zarządzać pozostałą sumą. Nie ma wówczas obaw, że nie wystarczy ona na poniesienie obowiązkowych kosztów, takich jak rata kredytu czy czynsz.

Dlatego, jeśli masz trudność z zapanowaniem nad swoimi wydatkami, zadbaj o to, aby najpierw zapłacić rachunki. Ureguluj wszystkie opłaty, które mają charakter obowiązkowy i regularny, takie jak:

  • czynsz,
  • opłaty związane z najmem,
  • media,
  • opłaty za Internet, telefon, telewizję,
  • raty kredytów i leasingów,
  • debet na karcie kredytowej,
  • czesne za szkołę/uczelnie/przedszkole dziecka,
  • opłaty za zajęcia dodatkowe.

Pamiętaj, że takich kosztów i tak nie unikniesz, a odkładanie ich zapłaty naraża cię na kłopoty. Jeśli zbyt dużo środków przeznaczysz na przyjemności, może się okazać, że pod koniec miesiąca twój budżet nie uniesie kolejnych, choć niezbędnych, wydatków.

Co więcej, zwlekanie z regulowaniem rachunków może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Do tych najłagodniejszych należą telefony z ponagleniami od dostawców usług, czy naliczenie karnych odsetek. Najpoważniejszym skutkiem niedotrzymywania terminu płatności za media może być nawet ich odłączenie. Jeśli utracisz dostęp do kanałów telewizyjnych, nie będzie to bardzo dotkliwe. Natomiast odcięcie gazu czy prądu stanowi już poważną uciążliwość. Nie warto zatem ryzykować.

Dlaczego Polacy nie płacą rachunków na czas?

Tej sprawie postanowili przyjrzeć się specjaliści. Na podstawie badania przeprowadzonego przez Blue Media z 2022 roku okazało się, że nawet połowa Polaków ma problemy z terminowym płaceniem rachunków. Jakie są powody zwlekania z płatnościami?

Co ciekawe, z reguły wcale nie chodzi o problemy finansowe. Aż 81% respondentów mających trudność z terminowymi wpłatami zadeklarowało, że… po prostu zapomina o rachunkach[1]. Taka sytuacja w pierwszej chwili może dziwić. Warto jednak zwrócić uwagę, że niemal każdy ma „na głowie” wiele spraw, więc pamiętanie o płatnościach może być dla niektórych problemem. Na szczęście jest rozwiązanie dla „zapominalskich”.

Jak nie zapomnieć o rachunkach? Skorzystaj z wygodnego narzędzia!

Ty też masz trudność z pamiętaniem o regulowaniu opłat na czas? A może po prostu zależy ci na wygodzie? VeloBank przygotował dla swoich klientów ciekawą ofertę, której z pewnością warto się przyjrzeć.

Usługa Moje rachunki została wdrożona przez bank wraz z partnerem technologicznym BillTech Group. Jest to opcja dostępna dla każdego klienta, który korzysta z bankowości internetowej lub mobilnej i rozlicza się w niej na podstawie cyfrowych faktur. W ten sposób można płacić rachunki za prąd, gaz, Internet i wiele innych usług. Na czym polega to udogodnienie?

Aktywacja Moich rachunków daje wgląd w faktury pochodzące od różnych dostawców. Każdą z nich można znaleźć w swojej bankowości. Nie ma więc potrzeby przeglądania rachunków w formie papierowej, czy logowania się na stronę każdego dostawcy osobno. Faktury można również od razu opłacić –zbiorczo (wszystkie naraz) albo jeden lub kilka wybranych rachunków.

Terminowe regulowanie rachunków to niezwykle ważny element zarządzania budżetem. Jeśli masz problem z pamiętaniem o terminowych wpłatach (zwłaszcza gdy każdego miesiąca masz ich sporo), warto skorzystać z narzędzi, które to ułatwią. Usługa Moje rachunki udostępniana przez VeloBank to świetna opcja nie tylko dla „zapominalskich”, ale dla każdego, komu zależy na wygodzie i lepszej kontroli nad swoimi finansami.

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

[1] https://autopay.pl/storage/raporty/finanse_polakow_w_czasach_postpandemicznych_2022.pdf

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy