Samochód nowy czy używany – jaki obecnie warto kupić?

Samochód nowy czy używany – jaki obecnie warto kupić?

Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Samochód nowy czy używany – oto jest pytanie!

Zastanawiasz się, która opcja będzie dla ciebie korzystniejsza? Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przede wszystkim musisz uwzględnić swoją indywidualną sytuację i oczekiwania. Kluczowe są również kwestie finansowe. Jeśli szukasz auta „budżetowo”, zakup modelu z salonu może być po prostu poza twoim zasięgiem. To jednak nie powinno cię zniechęcać, ponieważ masz do wyboru wiele innych opcji.

Jakie kwestie warto rozważyć podczas wyboru auta? Sprawdź, na jakie wady i zalety samochodów nowych i używanych trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Auto prosto z salonu – plusy i minusy

Nowy pojazd ma niewątpliwą przewagę nad używanym pod wieloma względami. Do jego zalet można zaliczyć przede wszystkim:

  • Nowe samochody są objęte gwarancją, co oznacza mniejsze ryzyko ewentualnych kosztownych napraw.
  • Pewny stan techniczny – nowe auto kupujesz w idealnym stanie, bez ukrytych wad, usterek i niesprawdzonej historii serwisowej.
  • Nowoczesne technologie – koncerny motoryzacyjne każdego roku wprowadzają do nowych modeli kolejne udogodnienia i funkcjonalności. Wybierając auto z salonu, możesz się cieszyć najwyższym komfortem jazdy.
  • Bezpieczeństwo – nowe auta mają zaawansowane systemy chroniące kierowcę, pasażerów i innych uczestników ruchu.
  • Ekonomiczna jazda – auta hybrydowe i elektryczne pozwolą ci sporo zaoszczędzić na tankowaniu. Zasilanie pojazdów energią elektryczną według wszystkich badań okazuje się tańsze niż tankowanie benzyny lub oleju napędowego.
  • Ekologia – nowy samochód spełnia restrykcyjne normy emisji spalin, dlatego kwestie ekologiczne nie są twoim zmartwieniem.
  • Kredyt na nowy samochód może być niekiedy łatwiejszy do uzyskania i tańszy w obsłudze niż ten zaciągany na auto kilkuletnie. Konkretne warunki zawsze jednak zależą od konkretnego kredytodawcy.

Czy są wady? Dla wielu osób przeszkodą może być cena. W przypadku nowych samochodów trzeba się przygotować na spory wydatek. Wsparciem może być jednak kredyt samochodowy w VeloBank S.A. (RRSO 17,24%, kalkulacja dokonana na 21.03.2023 r. dla reprezentatywnego przykładu), który pozwoli cieszyć się nowym autem bez nadwyrężania domowego budżetu lub konieczności gromadzenia oszczędności przez kilka lat.

Samochód z drugiej ręki – wady i zalety

Auto używane jest przede wszystkim znacznie tańsze niż nowe, co z pewnością jest jego najważniejszą zaletą. Warto wiedzieć, że fabrycznie nowy samochód, który wyjeżdża z salonu sprzedaży, automatycznie traci znaczną część swojej wartości. Jeśli więc zdecydujesz się na pojazd stosunkowo „młody”, ale z drugiej ręki, możesz sporo zaoszczędzić. Wciąż będziesz natomiast czerpać korzyści z jazdy nowoczesnym modelem.

Jakie wady mają używane samochody? Wiele z nich zależy od ich wieku i stanu technicznego, jednak warto się skupić głównie na poniższych kwestiach:

  • Ryzyko ukrytych wad – auta używane nigdy nie są inwestycją pozbawioną ryzyka. Nawet stosunkowo nowe modele mogą mieć usterki, o których aktualny właściciel cię nie poinformuje (czasami z niewiedzy, niekiedy z premedytacją).
  • Brak gwarancji – za naprawy będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, niezależnie od tego, z czego będzie wynikać awaria. Nie chroni cię gwarancja producenta, więc wszystkie wydatki są po twojej stronie.
  • Problemy z ekologią – dotyczą głównie samochodów kilkunastoletnich, a w szczególności zasilanych dieslem. Rosnące restrykcje dotyczące emisji spalin mogą sprawić, że jazda starszym modelem stanie się dla ciebie nieopłacalna. Tak może być z powodu planowanych opłat dla starszych aut oraz w związku ze strefami czystego transportu, do których po prostu nie wjedziesz „starym dieslem”.

Jak widać, każda z opcji ma wady i zalety. Jeśli nie chcesz kupować auta z salonu, warto rozważyć pojazd używany, ale wciąż „młody”. Kredyt samochodowy pozwoli ci wygodnie sfinansować taką inwestycję.

Czy warto kupić starsze auto?

Zaletą starszych używanych samochodów jest przede wszystkim niska cena. Trzeba jednak mieć świadomość, że mimo pozornych oszczędności taka inwestycja nie zawsze okaże się opłacalna.

Starsze modele aut mogą obecnie nie być najlepszym wyborem. Rosnące wymogi środowiskowe (wspomniane strefy czystego transportu, dodatkowe opłaty emisyjne) mogą stanowić poważne utrudnienie dla właścicieli aut kilkunastoletnich lub starszych. Ponadto nowsze samochody są ekonomiczniejsze w użytkowaniu, dlatego w ich przypadku można zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych (mniejsze spalanie, rzadsza konieczność napraw).

Kredyt na samochód – czy warto?

Z takiego finansowania można skorzystać w przypadku aut w różnym wieku. Możesz wziąć zarówno kredyt na nowy samochód, jak i na ten z drugiej ręki. Czy warto? Zaletą jest przede wszystkim to, że nie musisz wydawać jednorazowo dużej kwoty. Możesz ustalić z kredytodawcą, jak długo chcesz spłacać zobowiązanie i jaką wysokość będzie miała miesięczna rata.

Dla wielu kierowców istotne jest również to, że kredyt na samochód pozwala od razu stać się jego pełnoprawnym właścicielem. Jest to jedna z kwestii, które odróżnia tę formę finansowania od leasingu. W tym drugim przypadku właścicielem przez cały okres trwania umowy jest leasingodawca, a nie osoba użytkująca pojazd (czyli klient).

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem na samochód, zapoznaj się z dostępnymi ofertami i wybierz taką, której warunki są dla ciebie najbardziej opłacalne. Dokładnie przeczytaj umowę, aby nic cię nie zaskoczyło podczas spłaty zobowiązania.

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Udzielenie i wysokość kredytu uzależnione jest od oceny Twojej zdolności kredytowej.

25.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwe, niezależnie od tego, ile zarabiasz. Racjonalne dysponowanie pieniędzmi, planowanie oszczędności, czy pamiętanie o zapłaceniu rachunków wymaga dyscypliny. Jak sobie poradzić z tymi kwestiami i jakie narzędzia mogą nam w tym pomóc? Podpowiadamy.

Najnowsze wpisy