Kredyt dla seniora. Co warto wiedzieć i na co uważać?

Kredyt dla seniora. Co warto wiedzieć i na co uważać?

Jesteś na emeryturze i planujesz pożyczyć pieniądze z banku? Wiele osób ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe. Dobrą wiadomością jest to, że kredyt gotówkowy dla emeryta jest dostępny. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby się o niego ubiegać i otrzymać pozytywną decyzję banku.

Kredyt dla seniora – co warto wiedzieć?

 Kredyt gotówkowy jest standardowym zobowiązaniem, z którego może skorzystać również osoba będąca na emeryturze.. Taki kredyt ma w swojej ofercie  VeloBank S.A. gdzie RRSO wynosi 13,2%.)

Pierwszą ważną informacją dotyczącą ubiegania się o taki kredyt gotówkowy jest to, że dochody pochodzące wyłącznie z emerytury przeważnie nie stanowią przeszkody w ubieganiu się o niego.. Banki mogą natomiast przewidywać dodatkowe warunki ubiegania się o takie zobowiązanie przez osoby starsze. Chodzi przede wszystkim o wiek oraz o zdolność kredytową.

Kredyt dla seniora – do jakiego wieku?

Nie ma odgórnego przepisu, który regulowałby kwestię udzielania kredytów gotówkowych dla emerytów z uwzględnieniem kryterium wieku. Banki podchodzą do tej kwestii na różne sposoby.

Najczęściej można się spotkać z ograniczeniem wiekowym wynoszącym 75 lat na koniec okresu kredytowania. Takie kryterium przyjęło większość polskich banków. W niektórych można znaleźć oferty z nieco wyższym limitem. Trzeba jednak mieć świadomość, że kredyt dla emeryta w wieku 85 lat może być trudny do uzyskania. Takie ograniczenie wynika z wyższego ryzyka związanego z ewentualną niemożnością spłaty kredytu rozłożonego na wiele lat. Banki mogą więc bardziej restrykcyjnie podchodzić do oceny zdolności kredytowej osób w wieku senioralnym.

Aby znaleźć atrakcyjną ofertę kredytu dla emeryta, najlepiej szukać produktów, które są skierowane właśnie do seniorów. W ich przypadku kryteria przyznawania są dopasowane do potrzeb i możliwości konkretnej tej grupy wiekowej. Zwykle nie trzeba się wykazywać wysokimi dochodami, natomiast ważna jest regularność ich wpływów. Seniorzy nie mają jednak trudności, aby ją wykazać, jeśli otrzymują świadczenie emerytalne.

Zdolność kredytowa seniora

Zdolność kredytowa jest najważniejszym kryterium, które banki biorą pod uwagę, podejmując decyzję o pożyczeniu klientowi pieniędzy. Dotyczy to również kredytów dla seniorów. Pod pojęciem zdolności kredytowej kryje się możliwość kredytodawcy do regulowania zobowiązania na ustalonych warunkach.

Aby sprawdzić, czy osoba wnioskująca o kredyt będzie w stanie go spłacić w przewidzianym terminie, banki biorą pod uwagę poniższe kryteria.

  • Wysokość dochodów – im są wyższe, tym lepsza jest zdolność kredytowa. Bank może poprosić o potwierdzenie wpływów emerytury na konto, aby zweryfikować ich wysokość.
  • Regularność otrzymywania dochodów – osoby ubiegające się o kredyt dla emeryta nie powinny mieć trudności z jej wykazaniem.
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym – im większa, tym niższa zdolność kredytowa.
  • Aktualne zobowiązania – chodzi o wszystkie pożyczki, kredyty czy inne rodzaje zobowiązań, np. karty kredytowe czy raty. Jeśli jest ich sporo, ubieganie się o kolejny kredyt może być problematyczne.
  • Historia kredytowa – jeśli miałeś trudności ze spłatą poprzednich zobowiązań, bank może mieć wątpliwości co do twojej wiarygodności jako kredytobiorcy.
  • Czas trwania umowy kredytowej – łatwiej otrzymać kredyt dla seniora na krótszy czas. Długie zobowiązania mogą być niedostępne dla osób starszych.

Warto pamiętać, że powyższe kryteria wpływające na zdolność kredytową są badane w przypadku każdej osoby składającej wniosek w banku. Nie dotyczą wyłącznie seniorów.

Nota prawna: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi RRSO  13,2%, kalkulacja została dokonana na dzień 17.11.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Udzielenie i wysokość kredytu zależą od oceny zdolności kredytowej.  

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy