5 rzeczy, o których powinieneś pomyśleć przed wzięciem kredytu gotówkowego

5 rzeczy, o których powinieneś pomyśleć przed wzięciem kredytu gotówkowego

Kredyt to dobry sposób ma pozyskanie potrzebnej gotówki. Trzeba jednak z niego rozsądnie korzystać. Dowiedz się, skąd najlepiej pożyczać pieniądze, jak szukać dobrych ofert kredytowych, a także ile pożyczyć, by nie wpaść w spiralę zadłużenia. 

Kredyty są dla ludzi, o ile tylko będziemy z nich rozsądnie korzystać. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak bezpiecznie pożyczać, warto zapoznać się z naszym poradnikiem. Oto pięć rzeczy, o których warto pomyśleć przed wzięciem kredytu gotówkowego.

1. Skąd pożyczyć?

Kiedy zaczyna nam brakować pieniędzy, często zastanawiamy się nad pożyczeniem gotówki od rodziny lub znajomych. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ w przypadku ewentualnych problemów ze spłatą lub opóźnieniem, możemy wystawić na szwank nasze rodzinne więzy czy przyjaźń. Lepiej po kredyt zwrócić się do instytucji wyspecjalizowanej w tego typu produktach. Naturalnym wyborem powinien być bank. Zawarta z nim umowa kredytowa będzie bezpieczna i jasna, jeśli chodzi o warunki pożyczki. Gwarantują to Prawo bankowe oraz regulacje dotyczące praw konsumentów. Poza tym bank, analizując naszą zdolność kredytową, nie pozwoli, abyśmy się nadmiernie zadłużyli. Kredyt zostanie rozłożony na dogodne i łatwe do spłacenia raty, odpowiadające naszym aktualnym zarobkom. Umowy są na tyle elastyczne, że łatwo spłacimy zadłużenie wcześniej, będziemy też mogli skorzystać z innych form spłaty, np. kredytu konsolidacyjnego.

Zdecydowanie odradzamy branie pożyczek pozabankowych, szczególnie w firmach, które nie mają dobrej opinii. Należy pamiętać, że tego typu instytucje pożyczkowe nie są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Wpis takiej firmy do rejestru prowadzonego przez KNF nie oznacza, że jest ona bezpieczna, przestrzega przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, czy jest nadzorowana przez tę instytucję.

2. Ile pożyczyć?

Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby finansowe i jaki przyświeca nam cel. Składając wniosek o kredyt, należy zawsze pamiętać o naszych realnych możliwościach finansowych. Warto wziąć na początek mniejszy kredyt, spłacić, a następnie starać się o większą kwotę. W ten sposób budujemy naszą historię kredytową i pośrednio zwiększamy naszą zdolność kredytową. Warto też skorzystać z kalkulatorów kredytowych i sprawdzić – teoretycznie – w jakiej wysokości kredyt możemy liczyć, biorąc pod uwagę nasze zarobki, wydatki i zadłużenie. Oczywiście tego typu kalkulatory trzeba traktować wyłącznie jako narzędzia pomocnicze, nie uwzględniają one bowiem wielu czynników, na które zwraca uwagę bank.

3. Jak porównywać oferty?

Skoro już korzystamy z możliwości kalkulatora kredytowego na stronie banku, to warto skorzystać również z innych internetowych narzędzi, np. porównywarek kredytowych. Sprawdźmy jednak, czy mają one informacje o aktualnych ofertach banków. Z tego typu narzędzi można również dowiedzieć się o ewentualnych promocjach i kosztach kredytu (oprocentowanie, prowizja).

Oczywiście porównywarka to tylko proste narzędzie wspomagające przyszłego kredytobiorcę. Szukając dobrej oferty kredytowej, warto również zasięgnąć opinii znajomych. Przejrzenie osobiście ofert na stronie banków też nie będzie złym pomysłem. Gdy już wybierzemy 2-3 interesujące nas oferty, warto skontaktować się z bankami i dopytać o szczegóły. Sprawdźmy też, czy bank, w którym aktualnie posiadamy konto, ma dla nas jakąś specjalną ofertę.

4. Kredyt gotówkowy…

Jeśli wybraliśmy już konkretną ofertę banku, to złóżmy w nim wniosek kredytowy. Warto pamiętać, że kredyt gotówkowy to najpopularniejszy sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Bezpieczny, a co więcej także tani. Wnioskując o kredyt gotówkowy nie musimy podawać bankowi celu pożyczki, co jest bardzo wygodne. Bank interesuje tylko to, czy mamy zdolność kredytową i czy w przypadku udzielenia pożyczki terminowo ją spłacimy.

Jedną z ciekawszych ofert kredytu gotówkowego (RRSO 7,4%) ma Getin Bank. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie banku.

5. ...a może limit w rachunku

Jeśli chcemy mieć nieco więcej wolności, można wybrać bardziej elastyczny sposób pożyczania pieniędzy. Chodzi o tzw. kredyt odnawialny (inaczej limit w rachunku). Bank w ramach limitu w rachunku udostępnia nam dodatkowe środki, z których możemy dowolnie korzystać. Trzeba jednak pamiętać, by raz w miesiącu zasilać konto odpowiednią kwotą. Ewentualnie możemy pomyśleć o karcie kredytowej. Na jej spłatę mamy ponad 50 bezodsetkowych dni.

27.05.2021 | Getin Bank | 3 minuty czytania
Jak sfinansować plany wakacyjne? Albo z oszczędności, albo pożyczając pieniądze z banku. Zanim jednak to zrobisz, dobrze oszacuj koszty, jakie cię czekają. Weź pod uwagę możliwość niespodziewanych wydatków. Pamiętaj też, że tegoroczne wakacje mogą być droższe niż w poprzednich latach.