Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – jakie informacje się w nim znajdują?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – jakie informacje się w nim znajdują?

Jeżeli mielibyśmy znaleźć wśród klientów banków w Polsce skrót, który brzmi groźnie, to zapewne BIK znajdowałby się na samym szczycie takiego plebiscytu. Często o zasady jego działania pytani są doradcy bankowi. Czym zajmuje się to specjalistyczne biuro i czy rzeczywiście powinniście się go obawiać? Tego dowiecie się z poniższego poradnika.

Biuro Informacji Kredytowej

Na początek dobre informacje. Czy wiecie, że ponad 90 proc. danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej to pozytywne informacje dotyczące klientów? Dzieje się tak dlatego, że BIK jest instytucją gromadzącą i udostępniającą dane o historii kredytowej konsumentów w naszym kraju, zarówno tej pozytywnej, jak i negatywnej. A zatem zbiera informacje m.in. o tym, czy rzetelnie spłacacie zaciągnięte kredyty, jakie macie zadłużenie, czy zalegacie ze spłatami. W większości przepadków historia taka jest pozytywna, ponieważ nikt nie chce mieć długów. Dlatego bardzo duża część Polaków ma pozytywną historię kredytową, co potwierdzają właśnie dane z BIK. Do tej negatywnej historii jeszcze dojdziemy.

Skąd BIK ma moje dane?

Kolejny plus, to sposób przekazywania informacji do BIK-u. Nie pojawiają się one tam przypadkowo.  Jeśli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego w BIK są Wasze dane, to warto wiedzieć, że przesyłają je tam bezpośrednio banki i firmy udzielające kredytów i pożyczek. Pośrednio dostarczacie ich Wy, godząc się na to podczas wnioskowania o te produkty. Są tam zatem dane osobowe, wcześniejsze kredyty (jeśli wyraziliście na to zgodę),  jak i dane aktualnego kredytu, daty umów, harmonogramy spłat i wiele dodatkowych informacji. W czasie trwania okresu kredytowania, zarówno bank, jak i BIK na bieżąco monitorują, jak Wam idzie spłacanie pożyczek i kredytów. Stosowne informacje zbierane są oczywiście do czasu.

Kiedy i na jak długo dane trafiają do BIK-u?

Do Biura Informacji Kredytowej przekazywane są dane związane z obsługą kredytów zarówno pozytywną, jak i negatywną. Jeśli zobowiązanie było spłacane terminowo, dane przetwarzane są w BIK od chwili ich przekazania, aż do całkowitej spłaty kredytu. Ale to nie koniec. Jeśli planujecie, że w przyszłości przyda Wam się kolejny kredyt, (np. kredyt gotówkowy w nowej ofercie Getin Banku)  warto je zachować wyrażając zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Jedno jest pewne, jeśli kredyt spłacaliście w terminie i nie chcecie mieć żadnego związku z BIK, to informacje o nim stają się „niewidoczne” dla instytucji finansowych i koniec. A jeśli nie…

Zły BIK czy zła historia?

Tu przechodzimy do „ciemnej” natury BIK-u. Niestety bywa i tak, że Wasze dane mogą być przetwarzane również bez wyrażonej na to zgody. Nic jednak nie dzieje się przypadkiem. Aby nastąpiła taka sytuacja, klient banku musi mieć kłopoty ze spłatą kredytu.

Jeśli Wasz kredyt nie był spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przetwarzane bez zgody przez 5 lat, ale tylko, jeśli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy zostaliście poinformowani o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu przez bank. Oba te warunki muszą być spełnione.

Dla celów statystycznych informacje takie mogą być przechowywane w BIK nawet 12 lat. Ważne: Banki nie mogą wykorzystywać ich do oceny zdolności kredytowej.

 Jak „wyczyścić” BIK?

„Jak wyczyścić BIK?” – to jedna z częściej wyszukiwanych fraz w wyszukiwarkach internetowych w Polsce. Odpowiadając na to zapytanie, musimy Was zmartwić: w zasadzie danych z BIK nie da się „wyczyścić”. Jak informuje samo Biuro Informacji Kredytowej, zasady przekazywania danych do BIK, ich przechowywania oraz wprowadzania do nich ewentualnych zmian są regulowane przez prawo bankowe. BIK nie modyfikuje przekazywanych danych – jest jedynie ich administratorem. Klienci mają jednak prawo złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK. Dzieje się tak w przypadku:

  • chęci odwołania zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach,
  • błędów w historii kredytowej,
  • upływu 5 lat od czasu spłaty kredytu z problemami (gdy chcemy mieć pewność, że zostaliśmy wykreślani z BIK).

 

BIK jest dobry dla klientów

Nieco kontrowersyjne, ale to stwierdzenie niesie ze sobą dużo prawdy. Dzięki przechowywanym informacjom w BIK, klienci, którzy mają kłopoty ze spłatą kredytu, nie otrzymają kolejnych i nie wpadną w pętlę kredytową.

Co ważne, dane z BIK pomogą też Wam uchronić się przed bardzo poważnymi konsekwencjami związanymi z kradzieżą i wyłudzeniem danych. Każdy klient ma bowiem możliwość raz na sześć miesięcy bezpłatnie sprawdzić swoje dane w BIK. Dzięki temu dowiecie się, czy aktualnie nie posiadacie żadnego kredytu, który nie jest spłacany. Ma to szczególny wymiar dla tych, którzy są poręczycielami dla innych osób. Z kolei Alerty BIK pozwalają od razu za pomocą SMS-ów otrzymać informację, czy na Wasze dane nie zostało zaciągnięte żadne zobowiązanie finansowe. Usługa jest płatna, ale jeśli jesteście w grupie zagrożonej takim wyłudzeniem, zawsze warto się „ubezpieczyć” od takich sytuacji.

27.11.2020 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Dobry kredyt na samochód powinien cechować się tym, czym dobry kredyt w ogóle. Powinien być tani, czyli z niską prowizją i marżą, łatwy w pozyskaniu i bez żadnych zawiłości związanych z jego otrzymaniem.