Co lepiej wybrać kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy na samochód?

Co lepiej wybrać kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy na samochód?

Szukając pieniędzy na zakup samochodu, warto sprawdzić wszystkie opcje. Do wyboru mamy kredyt gotówkowy na samochód lub kredyt samochodowy. Co wybrać? Podpowiadamy. 

Nowy rok i nowe auto

Większość Polaków nadal jeździ starymi samochodami, najczęściej sprowadzanymi z Europy Zachodniej. Ich jakość techniczna pozostawia wiele do życzenia. Jeśli masz takie auto, warto rozejrzeć się za czymś nowym lub względnie nowym. W salonach samochodowych lub komisach z pewnością znajdziesz coś w atrakcyjnej cenie. Często 2-3-letnie auta można kupić już za 50-60 procent ceny pierwotnej, są to samochody dużo bezpieczniejsze, nowocześniejsze i zapewniające lepszy komfort jazdy.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz takiego zakupu sfinansować ze środków własnych, możesz pomyśleć o kredycie. Pytanie, czy lepiej wziąć kredyt samochodowy, czy może kredyt gotówkowy? Spróbujemy wyjaśnić różnicę między nimi.

Kredyt gotówkowy na auto

Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że banku nie interesuje, na co planujemy wydać pozyskane z kredytu środki. Nie interesuje go ani wiek, ani stan auta. To pozwala na dowolność działania. Poza tym możemy ubiegać się o wyższą kwotę niż cena samego samochodu, a resztę wydać na dodatkowe wyposażenie czy na ubezpieczenie. Mając gotówkę w ręku możemy wybrać najlepszą dla siebie ofertę, a nie tę, którą narzuca nam dealer samochodu (np. wyposażenie auta bywa tańsze w sklepach internetowych).

Dobry kredyt gotówkowy to taki, który jest tani i udzielany bez wielu formalności. Taką ofertą może się poszczycić np. Getin Bank. Kredyt gotówkowy z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.

Kredyt samochodowy skrojony na miarę

Wiele osób uważa, że kredyt samochodowy jest wyłącznie na nowe samochody. To nieprawda. Korzystając z tej formy finansowania można kupić zarówno auto nowe, jak i używane, choć w przypadku tego ostatniego bank będzie patrzył na stan i wiek samochodu. Może więc być problem z podpisaniem umowy, której przedmiotem byłby na przykład wysłużony Wartburg. Wszystko zależy od banku i jego polityki. Są banki wyspecjalizowane, posiadające ofertę dla konkretnych marek. Z kolei inne banki oferują różnorodne kredyty w zależności od tego, czy auto jest nowe, czy używane.

Warto dodać, że w ramach kredytu samochodowego można skredytować również zakup motocykla, quadu, ciągnika, naczepy lub przyczepy samochodowej, a nawet zakup maszyn i urządzeń rolniczych lub leśnych. 

Ponadto w ramach kredytu samochodowego można skredytować nie tylko zakup pojazdu (nawet 100% ceny), ale też koszt dodatkowego wyposażenia (np. komplet opon zimowych), koszt ubezpieczenia AC/OC, prowizję za udzielenie kredytu, czy inne potrzeby kredytobiorcy (do 10% wartości pojazdu).

Spłata takiego kredytu niczym się nie różni od spłaty innych kredytów. Można go spłacać m.in.:

  • w równych lub malejących ratach przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy do czasu spłaty całości zadłużenia;
  • w ratach balonowych (50/50, 3x33%, 4x25%), czyli spłata kredytu jest rozłożona na raty balonowe w konkretnym dniu umowy – wystarczy, że klient wpłaci wyższy wkład własny wymagany przez bank wraz z prowizją za udzielenie kredytu, a następnie w ciągu roku lub maksymalnie3 lat dopłaci pozostałą część ceny pojazdu;
  • w systemie raty wykupowej (popularna przy kredytowaniu nowych samochodów) – klient wpłaca na np. 10 proc. wartości samochodu, następnie 2-3 lata płaci niewielkie raty, a na końcu okresu kredytowania płaci większą ratę, tzw. wykupową lub odsprzedaje samochód dilerowi i zaciąga nowy kredyt na nowe auto. 

Może to oznaczać, że kredyt samochodowy jest elastyczniejszy niż kredyt gotówkowy, ponieważ oczekiwania Klientów są zróżnicowane..

Samochodowy czy gotówkowy – jaka różnica w cenie kredytu?

To oczywiście bardzo trudna do oceny kwestia, wynikająca z wielu czynników. Kredyt samochodowy może być tańszy niż kredyt gotówkowy z uwagi na fakt, że kredyt samochodowy jest kredytem celowym, z zabezpieczeniem na kredytowanym pojeździe.. Samochód jest swego rodzaju „gwarancją spłaty” tego kredytu. Nie będziemy mogli sprzedać samochodu, dopóki zadłużenie nie zostanie spłacone. W zamian za to bank powinien zaoferować lepsze warunki finansowe.

Gdzie po kredyt samochodowy?

Jeśli jesteście zainteresowani ofertą kredytów samochodowych, a może już jakieś auto wpadło wam w oko, to warto sprawdzić, co do zaoferowania ma Getin Bank. Kredyt samochodowy z RRSO 9,84 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 15.01.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.

Więcej informacji: kredyt samochodowy w Getin Banku

Więcej informacji: kredyt gotówkowy w Getin Banku

23.03.2021 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.