Czas kupić nowe auto? Zobacz, co warto wiedzieć!

Czas kupić nowe auto? Zobacz, co warto wiedzieć!

Wiele osób stając przed koniecznością zakupu nowego auta zapewne myśli o setkach formalności i problemów, jakie mogą ich czekać przed i po transakcji. W jaki sposób sfinansować zakup, co z ubezpieczeniem? W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Nowe auto, stare problemy?

Chcesz wymienić samochód na nowszy, lepszy model? Producenci samochodów prześcigają się w nowych rozwiązaniach technologicznych. Współcześnie oferowane auta są nie tylko bezpieczniejsze, ale i wyposażone w wiele systemów wspomagających prowadzenie samochodu, jak na przykład systemy półautonomicznej jazdy czy systemy drogowej informacji online. Poza tym pojawia się dylemat: samochód na benzynę, diesel, hybryda czy elektryk. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i różni się ceną, np. samochody hybrydowe, czy elektryczne będą droższe.

Jeśli nie stać cię na zakup samochodu za gotówkę, warto rozważyć inny sposób finansowania. W grę może wchodzić:

  • kredyt samochodowy (można finansować koszt zakupy auta oraz koszt ubezpieczenia i prowizji za udzielenie kredytu),
  • leasing samochodowy,
  • kredyt gotówkowy na samochód (można go wziąć na zakup auta oraz na inne koszty okołokredytowe np. ubezpieczenie).

Kredyt samochodowy – jakie ma zalety?

Kredyt samochodowy jest oferowany praktycznie w każdym salonie samochodowym. Należy jednak pamiętać, że dealerzy samochodowi są zwykle związani z konkretnym bankiem. Wniosek o kredyt można także złożyć w wybranej przez nas placówce bankowej lub u pośrednika kredytowego współpracującego z różnymi bankami. Warto tutaj dodać, że kredyt samochodowy można wziąć zarówno na zakup nowego samochodu w salonie dilera samochodowego, jak i na zakup samochodu używanego w komisie samochodowym.

Kredyt samochodowy to tzw. kredyt celowy. I choć jego nazwa sugeruje tylko samochód, to w ramach tego produktu bankowego można również sfinansować zakup innych pojazdów, np. motocykla, quadu, autobusu, traktora czy turystycznego kampera. W ramach kredytów samochodowych można tez sfinansować zakup przyczep samochodowych. Pojazd taki nie musi być nowy, musi jednak posiadać ważny dowód rejestracyjny.

Kredyt samochodowy można spłacać w standardowy sposób znany z innych kredytów, czyli ratalnie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy do czasu spłaty całości zadłużenia. Można też skorzystać z oferty spłaty w konkretnym dniu umowy. Wystarczy, że klient wpłaci pewną sumę wymaganą przez bank, odpowiedni do wysokości kredytu procent całej sumy, a następnie w ciągu roku lub kilku lat dopłaci całość. Można też spłacać miesięcznie niewielkie raty, a całą sumę zadłużenia spłacić jedną ratą na koniec umowy. Jak widać, możliwości spłaty kredytu samochodowego jest wiele.

Zastaw rejestrowy zabezpieczeniem kredytu samochodowego

Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli zabezpieczeniem kredytu jest tzw. zastaw rejestrowy, dopóki nie spłacimy kredytu samochodowego pojazd będzie wpisany do sądowego rejestru zastawów.  .

Zastaw rejestrowy jest może warunkiem wygórowanym, ale trzeba pamiętać, że pojazdy szybko tracącą na wartości oraz są stosunkowo nietrwałe. W przypadku zniszczenia trudno będzie odzyskać 100 proc. ceny jego zakupu.

Poza zastawem, banki stosują jeszcze inne formy zabezpieczeń, np. umowę przewłaszczenia całkowitego, częściowego lub przewłaszczenie pod warunkiem zawieszającym. Te formy zabezpieczenia kredytu nie wymagają notyfikacji w sądzie.

Oznacza to, że nie będziemy mogli sprzedać samochodu, dopóki zadłużenie nie zostanie spłacone. Fakt ustanowienia zabezpieczenia w kredytach samochodowych powoduje, że bank może zaoferować Klientom lepsze warunki finansowe (np. niższe oprocentowanie) , ponieważ w przypadku nie wywiązywania się ze spłaty kredytu bank będzie mógł przejąć samochód.

Tani kredyt samochodowy – gdzie szukać?

Jeśli szukasz kredytu samochodowego, to warto spojrzeć na ofertę Getin Banku. Kredyt samochodowy z RRSO 9,84 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 15.01.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie. Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.) to oferta dla wszystkich, których odstraszają formalności związane z kredytem samochodowym.

Więcej informacji: kredyt samochodowy w Getin Banku

Więcej informacji: kredyt gotówkowy w Getin Banku

23.03.2021 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.